Dzień Kropki w przedszkolu i szkole? Tak wyczarujesz świetny strój bez kupowania ubrań

2023-09-13 12:20

Jak ubrać dziecko na Dzień Kropki? Oto pomysły bez konieczności kupowania nowych ubrań. Wiadomo, że dla dziewczynki w każdym sklepie znajdziemy coś w kropki. Rajstopki, bluzki, sukienki, czy zwykłe gumki do włosów w kropki wiele dziewczynek ma już w swoich szafach. Schody zaczynają się, gdy mamy syna…

Dzień Kropki
Autor: Getty Images Jak ubrać dziecko w Dzień Kropki?

Dzień Kropki to wbrew pozorom nie jest święto, w którym chodzi o dobór stroju. Kropki są jedynie symbolem. Chodzi o kreatywność, odnalezienie swoich mocnych stron i poszukiwanie własnych pasji. Skąd wzięło się to święto i jak obchodzi się je w przedszkolach i szkołach? I w końcu, to co leży po stronie rodzica, czyli - jak ubrać dziecko w tym dniu?

Zobacz: 5 genialnych sposobów, które zachęcą dziecko do pójścia do przedszkola

#placzabaw - Przedszkole to dżungla

Sprawdź: Dzieci w przedszkolu: co robią? Wyznania przedszkolanki

Skąd się wziął Dzień Kropki?

Historia Dnia Kropki sięga 2003 roku, kiedy to powstała kultowa dziś książka o tytule "Kropka". Jej bohaterką jest dziewczynka, która na lekcji plastyki, stwierdza, że w niczym nie jest dobra. Inne dzieci malują piękne prace, a ona siedzi nad pustą kartką. Wtedy nauczycielka prosi ją - "Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie".

Postawienie tej pierwszej kropki pomogło dziewczynce się przełamać i rozpocząć poszukiwania własnych talentów. Właśnie tak opowiadanie Petera H. Reynoldsa stało się symbolem inspirowania dzieci do bycia kreatywnymi i poszukiwania własnej drogi w życiu. Idea tak się wszystkim spodobała, że Międzynarodowy Dzień Kropki zaczął być świętowany nie tylko w USA, ale i na całym świecie.

Jak świętowany jest Dzień Kropki w przedszkolach i szkołach?

Święto Kreatywności obchodzone jest dziś w Polsce nie tylko w przedszkolach, ale także w szkołach. Nauczyciele skupiają się w tym dniu na organizowaniu dzieciom gier, zabaw, czy testów, które pomogą im znaleźć w życiu to co je pasjonuje, a także w czym są dobre. 

W tym dniu, dzieci są zachęcane, by symbolicznie wybrać strój w kropki.

Jak ubrać dziecko na Dzień Kropki?

O ile w szafie dziewczynki mogą się znajdować ciuszki w kropki, o tyle u większości chłopców z pewnością ich nie ma. Co wtedy?

  • Farbki do odzieży lub marker

Wybierz jednobarwny t-shirt z szafy twojego dziecka, najlepiej taki, który ma już drobną plamkę i samodzielnie namalujcie na nim kropki. Możesz wybrać flamastry do odzieży, które kupisz chociażby w Action. Wtedy taki t-shirt może posłużyć wam dalej, bo kropki nie zmyją się po praniu. Do ich wykonania w zupełności wystarczy jednak sam marker, jeśli t-shirt jest już stary i nie będzie wam szkoda go wyrzucić.

Starsi chłopcy mogą buntować się przed założeniem bluzki w kropki. Gdy jednak wybierzesz biały t-shirt i namalujesz na nim czarne kropki, albo namalujesz wielokolorowe kropki w różnych rozmiarach, taki strój będzie raczej do zniesienia dla bardzo "męskiego chłopca", który rzecz jasna buntuje się, by nie wyglądać, jak dziewczyna. 

  • Doszyj guziki

Guziki mają przecież okrągły kształt, więc będą świetnie zastępować tradycyjne kropki. Możesz doszyć je na kieszonce koszuli lub na kołnierzyku, a jeśli dziecko ich nie polubi, z łatwością je odprujesz. 

  • Naklejka lub naprasowanka

Możesz kupić specjalny papier do naprasowanek, który znajdziesz w większości sklepów papierniczych i odbić kształt jednej, dużej kropki na bluze dziecka. Dobrym i łatwym do usunięcia rozwiązaniem jest też wycięcie koła z papieru do drukowania naklejek i przyklejenie go do bluzki. 

  • Inne tanie rozwiązania

Dobrym pomysłem może być też udanie się do pobliskiego second handu i znalezienie np. krawata lub muchy w kropki dla syna. Można też poszukać dla chłopca skarpet w kropki, które założy do krótkich spodenek, o ile pogoda będzie sprzyjająca. Dla dziewczynki dobrym rozwiązaniem będzie gumka do włosów w kropki, albo kupienie w pasmanterii tasiemki w kropki, którą wpleciesz we włosy córki. Chłopcu można taką taśmę zawiązać wokół nadgarstka. 

Przeczytaj: "Jak było w przedszkolu?", to najgorsze pytanie, jakie możesz zadać dziecku, gdy je odbierasz