Jak pomóc dziecku w adaptacji do PRZEDSZKOLA

2009-08-19 16:26

Dla większości dzieci pójście do przedszkola to pierwsze poważniejsze rozstanie z mamą. Jak oswoić dziecko z myślą, że wkrótce większość dnia będzie spędzał z innymi dziećmi? Jak przygotować dziecko do debiutu w przedszkolu?

Jak pomóc dziecku w adaptacji do PRZEDSZKOLA
Autor: Istock Photo

Spis treści

  1. Co robią dzieci w przedszkolu?

Niektóre dzieci pójście do przedszkola znoszą bezboleśnie. Same się rozbierają i bez protestu wędrują do sali. Jednak we wrześniu  każde przedszkole rozbrzmiewa zbiorowym płaczem przerażonych dzieci. Aby go uniknąć, coraz więcej placówek zaprasza rodziców z dziećmi do przedszkola na zajęcia adaptacyjne. Dzieci mają wówczas okazję zwiedzić przedszkole, poznać opiekunki i obejrzeć zabawki, rodzice zaś – poznać personel, a także wysłuchać prelekcji psychologa o tym, jak przygotować dziecko do pobytu w przedszkolu. Jeśli przegapiłaś takie zajęcia albo w waszym przedszkolu ich nie było, dowiedz się, co zrobić, by twoje dziecko we wrześniu poszło do przedszkola chętnie i bez płaczu.

Czytaj też:

Rekrutacja do przedszkoli 2019 - jak wyglądają zapisy?

10 kultowych bajek Disneya dla twojego dziecka

Co robią dzieci w przedszkolu?

Przed pójściem do przedszkola warto przyzwyczajać dziecko rozłąki z mamą

Trzylatek, który dotąd czas spędzał prawie wyłącznie z mamą, zapewne trudno zniesie rozstanie. Dlatego zacznij oswajać go z myślą, że wkrótce większość dnia będzie z innymi dziećmi. Spróbujcie kilka razy wybrać się w odwiedziny do domu rówieśnika z piaskownicy. Pierwsza wizyta powinna trwać ok. godziny, potem ten czas można stopniowo wydłużać. Swoją rolę spróbuj ograniczyć do przyprowadzenia dziecka. Powiedz mu, kiedy wrócisz (np. po podwieczorku) i dotrzymaj słowa. Dzięki temu malec będzie wiedział, że mama zawsze po niego przyjdzie. Dobrym pomysłem są też tzw. kluby malucha. Warto zapisać dziecko na takie zajęcia, bo będzie miało okazję, by oswoić się z rówieśnikami i polubić wspólne zabawy.

Warto wcześniej zaznajomić dziecko z przedszkolem

Najwięcej lęku w dzieciach budzi to, co nieznane. Dlatego kilka tygodni przed zaprowadzeniem go do przedszkola zacznijcie zaznajamiać się z przedszkolem, do którego dziecko pójdzie. Podczas spaceru pokaż dziecku, choć przez ogrodzenie, plac zabaw i rysunki w oknach. Warto również, po porozumieniu z dyrekcją placówki, zobaczyć przedszkole od środka: wejść do sali, obejrzeć zabawki i poznać opiekunki, zwiedzić szatnię. Dzięki tym wizytom przedszkole stanie się dla malucha przyjaznym i znajomym miejscem.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza