Zimowe sporty: jakie sporty dla przedszkolaka?

2015-01-13 18:42

Zimowe wyjazdy to czas wzmożonej aktywności fizycznej. Jeśli lubicie sporty zimowe, z pewnością chcielibyście zapoznać z nimi swoje dzieci jak najwcześniej. Jakie sporty zimowe będą odpowiednie dla przedszkolaka? Kiedy najlepiej zacząć uczyć dziecko jazdy na nartach, snowboardzie czy łyżwach?

sporty zimowe
Autor: _archiwum-murator|Monika Witkowska

Spis treści

  1. Sporty zimowe dla dziecka: sanki
  2. Sporty zimowe dla dziecka: narty
  3. Sporty zimowe dla dziecka: snowboard
  4. Sporty zimowe dla dziecka: łyżwy

Zima to wbrew pozorom dobry czas do zaszczepiania w dziecku miłości do ruchu. Sporty zimowe, takie jak narty, snowboard, czy łyżwy zapewnią dziecku odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, niezbędną do prawidłowego rozwoju, a także pozwolą na wartościowe spędzenie czasu z dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że nie można dziecka do niczego zmuszać, jazda na nartach czy łyżwach powinna być dla niego zabawą. Stres i przymus sprawią, że dziecko zniechęci się do danej dyscypliny sportowej. Jakie sporty zimowe nadają się dla przedszkolaka?

Sporty zimowe dla dziecka: sanki

Sanki – to wielka frajda dla młodszych dzieci. Pierwsze sanki można kupić dziecku, które pewnie siedzi, a więc już roczny maluch może zacząć zjeżdżać na sankach. Na początek wybierzcie małe górki, bez muld i oblodzeń i nie pozwalajcie, by smyk zjeżdżał samodzielnie. Małe dziecko powinno zacząć od sanek, jabłuszko przeznaczone jest dla starszych przedszkolaków – od 5 roku życia.

>>Przeczytaj również: Czy snowboard to dobry sport dla dziecka?>>

Sporty zimowe dla dziecka: narty

Narty – to najpopularniejszy sport zimowy, który z powodzeniem mogą uprawiać przedszkolaki. Zwykle naukę jazdy na nartach rozpoczyna się w 4. roku życia dziecka, ale pierwszy kontakt z nartami może mieć już 2-3-latek. Dla dziecka narty to forma zabawy na śniegu, który maluchy uwielbiają. Nauka powinna odbywać się pod okiem doświadczonego instruktora, który zadba o technikę jazdy, zapewni systematyczność i pomoże uniknąć błędów już na początku nauki. Najlepiej, by dziecko uczyło się w grupie. Ponieważ dziecko szybko rośnie, a nart używa najwyżej kilka tygodni w roku, lepiej będzie wypożyczyć narty, niż je kupować. Buty jednak muszą być własne, dostosowane do rozmiaru stopy (na pewno nie kupowane na wyrost). Nie przydadzą się kijki – będą tylko przeszkadzać. Niezbędny jest natomiast kask, chroniący przed urazami, oraz gogle z filtrem UV.

Sporty zimowe dla dziecka: snowboard

Snowboard – nadaje się już dla 5-6-letniego, dość wysportowanego dziecka. Niezbędne jest wyczucie równowagi i dobra koordynacja ruchowa. Nie jest natomiast konieczne, by dziecko wcześniej opanowało naukę jazdy na nartach. Dobranie butów do snowboardu jest łatwiejsze niż na narty, ponadto można kupić buty z niewielkim zapasem. Natomiast nie powinno się kupować deski na wyrost – zbyt długa w stosunku do wzrostu zniechęci malca do tego sportu. Powinna sięgać dziecku do piersi, być jak najlżejsza i elastyczna.

>>Przeczytaj również: Dwulatek na nartach - dlaczego nie?>>

Sporty zimowe dla dziecka: łyżwy

Łyżwy – na lodowisko możesz zabrać już 4-latka. Wyjście na łyżwy całą rodziną to okazja do dobrej zabawy. Zaletą tego sportu jest też to, że nie wymaga on wyjazdu w góry. W każdym mieście znajdują się lodowiska, które można odwiedzić w weekend. Na początek wystarczą łyżwy saneczkowe, mocowane do butów. Początek nauki może być trudny – ciągłe upadki mogą zniechęcić malca, ale nie ma w nich nic dziwnego, ponieważ na początku trudno utrzymać równowagę na łyżwach. Ten sport nauczy je m.in. umiejętności bezbolesnych upadków. Naukę jazdy na łyżwach dziecko powinno rozpocząć w kasku, z którego można zrezygnować, gdy jego umiejętności wzrosną. Kategorycznie zabraniaj jeżdżenia na zamarzniętych rzekach czy jeziorach, wytłumacz dziecku, że to niebezpieczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza