10 zdań, które dzieci chcą od nas słyszeć regularnie. To dla nich oznaka bezwarunkowej miłości

2024-01-15 14:50

Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko czuło się kochane i bezpieczne. Zwykłe "kocham cię", nawet mówione kilka razy dziennie może jednak nie wystarczyć. Tych 10 zdań to dla dziecka prawdziwe wyznanie bezwarunkowej miłości. Co więcej, dzięki nim poczują się dla rodzica niezwykle ważne.

To dla dziec znak bezwarunkowej miłości
Autor: Getty Images To dla dziec znak bezwarunkowej miłości

Nie ma idealnych rodziców. Każdy czasem popełnia błędy i nie warto się za to samobiczować. Coraz więcej mówi się o tym, że do dobrostanu dziecka, jak i całej rodziny warto nie dążyć do ideałów, ale być tzw. "wystarczająco dobrym rodzicem". Takie podejście jest korzystne i nieobciążające dla każdej ze stron. 

Szczęśliwe dzieciństwo jest przecież wtedy, gdy dziecko czuje się kochane i akceptowane. Jak zapewnić mu to poczucie? Czym dla dziecka jest bezwarunkowa miłość? 

Zobacz też: Taki styl rodzicielski to przemoc. 5 rzeczy, które świadczą o toksycznym wychowywaniu

Spis treści

 1. Czym jest bezwarunkowa miłość?
 2. Jak na co dzień okazywać bezwarunkową miłość?
 3. 10 zdań, które okażą dziecku bezwarunkową miłość
Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Przeczytaj: 5 zachowań poniżających dzieci. Tak rodzice niszczą ich poczucie wartości

Czym jest bezwarunkowa miłość?

Bezwarunkową miłość łatwo wyrazić w obliczu kryzysu. Gdy dzieci zrobią coś złego, gdy odniosą porażkę, albo będą potrzebowały naszego wsparcia, łatwo jest okazać im, że kochamy je mimo wszystko i zawsze mogą na nas liczyć. 

Na co dzień, to poczucie bycia kochanym choćby nie wiem co, także możemy wspierać. Dzięki temu sprawimy, że dom będzie bezpieczną przystanią, a drobne błędy wychowawcze, czy gorsze dni nie zniszczą więzi, która będzie wystarczająco mocna by przetrwać drobne kryzysy. 

Jak na co dzień okazywać bezwarunkową miłość?

Dla dziecka okazywanie mu bezwarunkowej miłości to szacunek, zaufanie, dawanie mu możliwości podejmowania mniejszych i większych decyzji, liczenie się z jego zdaniem. Dziecko czuje wtedy, że jego obecność w rodzinie jest ważna i staje się to motorem napędowym do dalszych osiągnięć i rozwijania skrzydeł na innych polach życia.

Bezwarunkowa miłość to także normalizowanie gorszego nastroju, niewyśmiewanie głupawek, dawanie możliwości wypowiadania się bez oceniania. To otwarcie na rozmowę i argumenty dziecka, traktowanie go jak drugiego człowieka i nie umniejszanie mu. 

To trudne? Być może, ale przy każdej rodzicielskiej rozterce wystarczy zastanowić się - czy chciałbym być tak traktowany będąc na miejscu mojego dziecka? Takie wczucie się w sytuację naszego malucha może być dla nas najlepszym drogowskazem w mądrze okazywanej, jakościowej miłości.

10 zdań, które okażą dziecku bezwarunkową miłość

Specjaliści z różnych dziedzin zrzeszeni w ramach platformy edukacyjnej dla rodziców Create Kids spisali listę 10 zdań, które dla dzieci są kwintesencją miłości rodzica. Oto one:

 1. Spróbujmy zrobić to po twojemu.
 2. To bardzo dobre pytanie.
 3. Mogę się od ciebie dużo nauczyć. 
 4. To dla mnie ważne, żeby znać twój punkt widzenia.
 5. Uwielbiam się z tobą wygłupiać.
 6. Kocham wszystkie wersje ciebie.
 7. Zawsze cię kocham, nawet jak mamy gorsze dni.
 8. Błędy i porażki nie świadczą o tobie. Jesteś silnym, mądrym dzieckiem, które się na nich uczy.
 9. Widzę, jak duże zrobiłaś/eś postępy.
 10. Zawsze zależy mi, żeby wiedzieć co myślisz i czujesz.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza