Co robić, kiedy czujesz się zagubiona w kwestii wychowania dziecka? "Zaufaj sobie" radzi psycholog

2022-10-25 12:16

Kiedy urodziłaś dziecko, podjęłaś decyzję, że nie chcesz wychowywać go tak, jak wychowywano ciebie. Mimo krytyki otoczenia, dalej szłaś pod prąd. W pewnym momencie przyszło jednak zwątpienie w tak obraną drogę. Nie jesteś w tym sama! Takie poczucie zdezorientowania odczuwa wielu współczesnych rodziców.

Co robić, kiedy czujesz się zagubiona w kwestii wychowania swojego dziecka?
Autor: Getty images Co robić, kiedy czujesz się zagubiona w kwestii wychowania swojego dziecka?

Można śmiało powiedzieć, że pokolenie współczesnych rodziców dokonuje prawdziwego przełomu w sposobie wychowywania dzieci. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które traktuje dziecko podmiotowo. Dajemy mu swoje pełne wsparcie i zrozumienie, prawo do wyrażania siebie oraz traktujemy na równych zasadach jak dorosłych.

Wszystko to jednak robimy intuicyjnie, czasem po omacku – brak nam bowiem twardych podstaw wyniesionych z domu. Niejednokrotnie w sytuacjach kryzysowych wymyka się jeszcze z naszych ust „stare wychowanie”. Padają wtedy: „Jesteś niegrzeczny!”, „Idź do swojego pokoju”, „A Zosia dostała piątkę”.

Nic dziwnego, że w wielu momentach czujemy się zgubieni, źli na siebie, mamy wiele obaw.

Przeczytaj także: Matczyna wściekłość: gdy kochasz, a mimo to wybuchasz. To znak od ciała, że czas zadbać o siebie

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Co podkopuje naszą rodzicielską pewność siebie i powoduje zagubienie?

Psycholożka Dominika Słowikowska w jednym ze swoich ostatnich postów na Instagramie słusznie zauważa, że współcześni rodzice, którzy zdecydowali się inaczej wychować swoje dzieci, niż sami byli wychowywani przez swoich rodziców – mierzą się z ogromnym wyzwaniem. Zadania nie ułatwia im choćby otoczenie, z którego płynie wiele krytycznych komentarzy.

 • Rób tak dalej, a wejdzie ci na głowę.
 • Za naszych czasów nie było takich dramatów.
 • Zdecydowanie na za dużo mu pozwalasz.
 • W głowach wam się teraz poprzewracało.
 • Tylko przy tobie tak się zachowuje, to przez te wasze nowoczesne metody wychowawcze.
 • Kto to widział, żeby tak z dzieckiem rozmawiać?!
 • Daj mu klapsa i się nauczy!”- wymienia kilka przykładów.

Do tego czasami sami robimy sobie mętlik w głowie. Pochłaniamy ogromną ilość poradników na temat wychowania, czytamy dziesiątki artykułów w internecie, obserwujemy coraz więcej kont na w mediach społecznościowych. Pochłaniamy ogromną ilość wiedzy, aż w końcu robi nam się ogromny mętlik w głowie.

„Im więcej czytałaś i słuchałaś, tym miałaś poczucie, że wiesz jeszcze mniej! A kiedy próbowałaś wdrożyć w życie te wszystkie złote rady, okazało się, że nie działały. Zmieniałaś więc na kolejną i kolejną” – tłumaczy cały mechanizm psycholożka.

„Jeśli doszłaś już do tego momentu, czas się zatrzymać” – podkreśla.

Przeczytaj także: Płacz dziecka cię irytuje? Psycholog zdradza, jak radzić sobie z tymi trudnymi emocjami

Czujesz się zagubiona jako rodzic? Wróć do początku

Aby zatrzymać to błędne koło Dominika Słowikowska radzi zrobić mały remanent w swoich rodzicielskich narzędziach i wrócić do początku.

 • "Uporządkuj wiedzę, którą tak długo zdobywałaś.
 • Upewnij się w tym, jak dalej chcesz wychowywać swoje dziecko.
 • Podejmij decyzję o tym, kogo chcesz słuchać.
 • Utwierdź się w przekonaniu, że do tej pory podążałaś i podążasz właściwą dla siebie i swojego dziecka ścieżką” – wylicza.

Jak to zrobić? Przede wszystkim warto dać sobie czas na przemyślenia. Porozmawiać z kimś, kto jest dla nas autorytetem w kwestii wychowania dzieci. Zrobić remanent eksperckich kont obserwowanych w internecie oraz porządek na półce z książkami. Zdecydować, którą drogą drogą dalej idę. Na końcu zrobić najważniejsze:

„Spotkać się ze swoją – tak bardzo niedocenianą – intuicją (…). Zaczynając ufać sobie, wierzyć w siebie i swoje rodzicielskie kompetencje” – radzi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza