Długi pobyt w żłobku zwiększa agresję u dzieci. Znaleziono przyczynę - i nie jest nią zła opieka

2022-11-22 15:19

Wiele badań i obserwacji samych rodziców pokazuje, że dzieci, które spędzają długie godziny w żłobku lub przedszkolu, mają problemy z zachowaniem, głównie z agresją i tzw. nieposłuszeństwem. Do tej pory sądzono, ze przyczyną jest nieprawidłowa opieka na maluchami w placówkach edukacyjnych, jednak najnowsze badania pokazują zupełnie inna przyczynę.

Płaczące dziecko na placu zabaw
Autor: Getty images Czy długi pobyt w żłobku zwiększa agresję u dziecka? Naukowcy przebadali maluchy i odkryli ciekawą zależność

Dzieci, które spędzają dłuższy czas w żłobku lub przedszkolu ujawniają więcej zachowań agresywnych - mówią badania, a rodzice potwierdzają tę teorię dzięki swoim obserwacjom. Okazuje się, że wiele maluchów, które przebywają w placówkach edukacyjnych dłużej niż 6 godzin dziennie, mają problemy z zachowaniem. 

Do tej pory sądzono, że wiąże się to z nieprawidłową opieka nad dziećmi. Ostatnie badania jednak temu przeczą i rzucają światło na prawdziwe przyczyny takiej sytuacji. Dlaczego maluchy, które spędzają dużo czasu w żłobku są agresywne i nieposłuszne?

M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

Im dłużej w żłobku, tym większe problemy z zachowaniem

Naukowcy, którzy obserwowali 1200 dzieci od urodzenia do wieku 4,5 roku. Okazało się, że 17% maluchów zapisanych do placówek na dłużej niż 30 godzin tygodniowo wykazywało zachowania agresywne, i tylko u 8% dzieci, które spędzały tam mniej niż 30 godzin tygodniowo.

Maluchy, które zaczęły uczęszczać do przedszkola we wcześniejszym okresie życia, częściej miały problemy z zachowaniem, które obejmowały nieposłuszeństwo, takie jak odmowa, napady złości i odmowa współpracy oraz zachowania agresywne – bycie okrutnym, niszczenie zabawek i innych przedmiotów oraz wdawanie się w bójki fizyczne.

Żłobek pozytywnie wpływa na możliwości edukacyjne

Jednocześnie jednak badania wykazały, że pobyt dzieci w przedszkolu dobrze wpływa na ich możliwości edukacyjne. Przebywanie dziecka w żłobku lub przedszkolu poprawia pamięć krótkotrwałą i umiejętności uczenia się dzieci.

Wyniki te były sprzeczne z teorią, że za złe zachowanie dziecka odpowiada zła opieka w placówce. Gdyby tak było w rzeczywistości, dzieci wykazywałyby również słabe postępy edukacyjne, a tak nie było. Chociaż opieka prowadzona w ośrodku poprawiła wyniki w czytaniu i matematyce, miała negatywny wpływ na zachowania społeczne.

Naukowcy postanowili dokładniej przyjrzeć się przyczynom agresji u dzieci uczęszczających do przedszkola i doszli do nieoczekiwanych wniosków.

Zdaniem specjalistów dzieci, które wykazywały więcej problemów z zachowaniem i które przebywały w żłobku lub przedszkolu dłużej niż 6 godzin dziennie, były nieposłuszne i agresywne bez względu na jakość, poziom czy rodzaj tej opieki.

Czytaj również: Jak prawidłowo reagować na histerie u dziecka? Mamy 5 sprawdzonych sposobów na dziecięce złości

Niegrzeczne dziecko czyli "Zamknij się, mamo". Jak sobie radzić z agresywnym dzieckiem?

Dziecko agresywne w przedszkolu? Przyczyną jest relacja rodzic-dziecko

Dlaczego więc niektóre z tych dzieci rozwinęły te zachowania, podczas gdy większość innych nie? Deborah Lowe Vandell prowadząca badania na Uniwersytecie Wisconsin, uważa, że ​​kluczem do zagadki są relacje rodzic-dziecko.

„Więcej godzin spędzonych w opiece nad dzieckiem wpływa na interakcje matka-dziecko” – mówi dr Vandell. Jej zdaniem problem może być spowodowany zbyt długim czasem spędzonym z dala od rodziców, większym stresem dziecka, wywołanym tęsknotą za mamą i nieradzeniem sobie z jej brakiem.

Te obserwacje potwierdzono badaniami poziomu kortyzolu, który jest łatwy do zmierzenia (wystarczy pobrać próbkę krwi). U dzieci przebywających w domu, poziom kortyzolu wykazywał zdrowy wzorzec – rósł po przebudzeniu i spadał w ciągu dnia. U dzieci uczęszczających do przedszkola, wzorzec się zmieniał: poziom kortyzolu wzrastał w ciągu dnia. A powszechnie wiadomo, że przewlekły stres i chronicznie podwyższony poziom kortyzolu mogą powodować u dzieci problemy zdrowotne i rozwojowe.

Zdaniem naukowców, taka sytuacja nie istniałby, gdyby w domach dzieci sytuacja finansowa była lepsza. Zazwyczaj maluchy pozostawiane na dłużej w żłobku pochodzą z rodzin, w których matka musi pracować, aby utrzymać dom. Często oddanie dziecka do placówki edukacyjnej jest niechcianą koniecznością, która wpływa na niezadowolenie kobiety, a nawet jej nastrój. A ten odbija się na relacjach z dzieckiem i innymi członkami rodziny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza