Czy można wychować dziecko BEZ DOBRODZIEJSTW naszych czasów, takich jak pieluszki, butelki itd.?

2014-06-11 16:14

Lista rzeczy, które wydają się niezbędne do pielęgnacji, karmienia i wychowania dziecka, nie ma końca: butelki, sterylizator do butelek, mleko modyfikowane, dania w słoiczkach, elektroniczna niania, jednorazowe pieluszki, wózek, leżaczek, mata edukacyjna, kosmetyki, zabawki… A przecież kiedyś tego wszystkiego nie było, a ludzie radzili sobie z wychowaniem dzieci. Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest wychowanie dziecka bez nowoczesnych wynalazków?

czy mozna wychowac dziecko bez dobrodziejstw naszych czasow takich jak pieluszki butelki itd
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Czy można wychować dziecko BEZ DOBRODZIEJSTW naszych czasów, takich jak pieluszki, butelki itd.?

To prawda, nowoczesne akcesoria do pielęgnacji dziecka wydają się tak niezbędne, że nie wyobrażamy sobie bez nich życia. A jednak są mamy, które z powodzeniem radzą sobie bez nich i jest to kwestia nie konieczności, ale wyboru. Kwestionowanie potrzeby używania takich nowoczesnych wynalazków, jak pieluszki jednorazowe, wózki czy kosmetyki dla dziecka to zasługa takich trendów, jak ekologiczny styl życia i rodzicielstwo bliskości. Bez jakich – pozornie niezbędnych – dobrodziejstw naszych czasów radzą sobie niektóre mamy?

Wychowanie dziecka bez nowoczesnych akcesoriów

Pieluchy jednorazowe – na fali eko powracają pieluszki wielorazowe. Jednak nie są to te same pieluchy, których używały nasze mamy. Produkuje się je z nowoczesnych materiałów, takich jak bawełna ekologiczna, konopie, bambus. Są kolorowe, z różnymi systemami zapięć. Niektóre mamy idą o krok dalej – coraz bardziej widoczny staje się trend wychowania bez pieluch. Nie chodzi tu o zmuszanie dziecka do załatwiania się na nocniku jak najwcześniej, a przeciwnie – na dobrej komunikacji z maluchem i podążaniu za potrzebami dziecka. Okazuje się, że 2-4 miesięczne niemowlę może obyć się bez pieluch i jest w stanie zakomunikować mamie, że chce się załatwić. Roczne dziecko jest już w stanie kontrolować wypróżnianie. Wadą tego podejścia jest konieczność stałej obserwacji dziecka.

Mleko modyfikowane i gotowe dania – bez tego obywa się wiele mam: karmią piersią, więc nie jest im potrzebne sztuczne mleko oraz całe „oprzyrządowanie” potrzebne do jego przygotowania, takie jak butelki, podgrzewacz czy sterylizator do butelek. Zamiast gotowych słoiczków czy kaszek w proszku same przygotowują posiłki dla dziecka. Część mam z powodzeniem stosuje u maluchów BLW (Baby Led Weaning, czyli Bobas Lubi Wybór). Zamiast papek i dań przygotowanych specjalnie dla dziecka podają mu kawałki warzyw, owoców i innych pokarmów, które dziecko je samo. Dzięki temu ma możliwość wyboru i poznawania różnorodnych produktów, lepiej się rozwija i chętniej je.

Wózek i łóżeczko – bez tych sprzętów także można żyć. Wiele mam chwali sobie wygodę noszenia dziecka w chuście, bez konieczności pchania przed sobą dużego i nieporęcznego wózka. Do tego mają możliwość bycia blisko z niemowlakiem. Zamiast w łóżeczku, zwolennicy rodzicielstwa bliskości wolą kłaść dzieci spać we własnym łóżku. Zwolenników spania z dzieckiem jest coraz więcej, ale są też ważne argumenty za spaniem osobno.

Przeczytaj za i przeciw spaniu z dzieckiem

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza