WYCHOWANIE DZIECI: Czy zasady Billa Gatesa pomogą Twojemu dziecku ODNIEŚĆ SUKCES?

2014-01-28 15:14

Chcemy, by nasze dzieci odniosły w przyszłości sukces, dbamy o ich edukację, wpajamy im poglądy, które – naszym zdaniem – są słuszne i pomogą im ten sukces odnieść. Tylko czy zasady, w które akurat my wierzymy, przydadzą się naszym dzieciom w życiu? A może warto przekazywać inne? W internecie krąży zbiór "11 zasad Billa Gatesa", które mają pomóc dziecku w odniesieniu sukcesu. Zobacz, jakie to zasady i co sądzą o nich psycholog dziecięcy i trener personalny.

dziecko
Autor: _photos.com

Spis treści

 1. 11 zasad Billa Gatesa
 2. Czy zasady Billa Gatesa mogą być przepustką do sukcesu w przyszłości?

Autorem krążącego po internecie zbioru "11 zasad Billa Gatesa", był w rzeczywistości Charles Sykes i pierwotnie było ich 14. Podobno warto je wpajać dzieciom, bo dzięki nim nauczą się pokory wobec życia i osiągną w przyszłości sukces. Oto one:

11 zasad Billa Gatesa

 1. Życie nie jest fair – przyzwyczaj się do tego!
 2. Świat nie dba o Twoją samoocenę. Świat będzie oczekiwał, że czegoś dokonasz ZANIM będziesz z siebie zadowolony.
 3. NIE będziesz zarabiał 60 000 dolarów rocznie zaraz po szkole. Nie będziesz wiceprezesem z telefonem w samochodzie, dopóki nie zasłużysz na jedno i drugie.
 4. Jeśli myślisz, że twój nauczyciel jest surowy, poczekaj aż będziesz miał szefa.
 5. Przewracanie hamburgerów na patelni nie jest poniżej twojej godności. Twoi Dziadkowie mieli inne określenie na przerzucanie hamburgerów: oni nazywali to szansą.
 6. Jeśli coś schrzanisz, to nie będzie wina twoich rodziców, więc nie użalaj się nad swoimi błędami, ucz się z nich.
 7. Zanim się urodziłeś, twoi rodzice nie byli tak nudni jak teraz. Stali się tacy od płacenia twoich rachunków, prania twoich rzeczy i wysłuchiwania twojego gadania o tym, jaki twoim zdaniem jesteś super. Więc zanim zaczniesz zbawiać lasy tropikalne przed pasożytami z pokolenia twoich rodziców, spróbuj pozbyć się robactwa z szafy we własnym pokoju.
 8. Może twoja szkoła wyeliminowała zwycięzców i pokonanych, ale życie NIE. W niektórych szkołach zniesiono oceny niedopuszczające i można próbować TYLE RAZY ile się chce, żeby wpaść na właściwą odpowiedź. To w najmniejszym stopniu nie przypomina CZEGOKOLWIEK w prawdziwym życiu.
 9. Życie nie dzieli się na semestry. Nie ma letniej przerwy i tylko bardzo nieliczni pracodawcy chcą ci pomóc ODNALEŹĆ SIEBIE. To rób w czasie prywatnym.
 10. Telewizja to NIE jest prawdziwe życie. W prawdziwym życiu ludzie naprawdę muszą wyjść z kawiarni i wracać do pracy.
 11. Bądź miły dla kujonów. Całkiem możliwe, że skończysz, pracując dla jednego z nich.

Czy zasady Billa Gatesa mogą być przepustką do sukcesu w przyszłości?

Te twarde zasady mają pokazać dziecku, że dorosłość to same problemy i że szkoła tak naprawdę nie przygotowuje do prawdziwego życia - które jest skomplikowane i... pozbawione zasad. Psycholog Marta Żysko-Pałuba oraz trener personalny Miłosz Brzeziński omówili w studiu "Dzień Dobry TVN" wybrane zasady Sykesa oraz wyjaśnili, czy powinno się je wpajać dzieciom.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza