Czym jest BIEDA? Jak rozmawiać z dzieckiem o biedzie i trudnej sytuacji materialnej?

2014-01-29 15:13

Bieda dotyka wiele rodzin w Polsce. Coraz więcej rodziców staje przed problemem, jak wytłumaczyć dziecku, że nie dostanie modnych dżinsów lub tabletu, bo nie ma na to pieniędzy. Jak rozmawiać z dzieckiem o biedzie?

czym jest bieda jak rozmawiac z dzieckiem o biedzie i trudnej sytuacji materialnej
Autor: _photos.com

Bieda w naszym kraju rośnie w tempie zastraszającym. Coraz więcej Polaków żyje na granicy ubóstwa lub w skrajnej nędzy. A jednocześnie jest grupa ludzi bardzo bogatych, których dochody przewyższają wielokrotnie potrzeby. Niestety, powoduje to w społeczeństwie ogromne różnice. Pogłębia się rozwarstwienie, bo bogaci mają się coraz lepiej, a ubodzy nie są w stanie w jakikolwiek sposób przeżyć od pierwszego do pierwszego i wydobyć się z biedy.

Coraz więcej rodziców musi tłumaczyć swoim dzieciom, dlaczego ich sytuacja materialna jest taka a nie inna. O ile rozmowa o biedzie z dzieckiem, którego rodzice są zamożni, nie przedstawia właściwie żadnych problemów – o tyle znacznie trudniej wytłumaczyć dziecku, które pochodzi z ubogiej rodziny, dlaczego jest biedne. Bieda nie dotyczy przecież wyłącznie rodziców – stygmatyzuje również dzieci. Szczególnie boleśnie jest to odczuwalne w szkołach, do których chodzą zarówno dzieci z zamożnych jak i biednych rodzin.
Psycholog Aleksandra Piotrowska i współautorka książki "Bieda. Przewodnik dla dzieci" – Hanna Gill-Piątek rozmawiały w studiu "Dzień Dobry TVN" o tym, jak wytłumaczyć dziecku, czym jest bieda.

– Bieda w Polsce jest wstydem i dzieci przejmują ten wstyd na siebie - podkreśliła Gill-Piątek, a Piotrowska przyznała, że dzieci za biedę najczęściej obwiniają rodziców.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza