Dzieci tracą zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi! Wszystko przez cyfrowy świat

2014-09-02 12:44 Kinga Molenda
Dzieci tracą zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi! Wszystko przez cyfrowy świat, dziecko, komputer
Autor: thinkstockphotos.com Dzieci żyjące w cyfrowym świecie, tracą zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi

Dzieci, które żyją w cyfrowym świecie, zaczynają tracić zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi. Współczesny styl życia staje się bardzo niebezpieczny i zaczyna prowadzić do upośledzenia umiejętności społecznych!

Komputery, laptopy, tablety, smartfony - kto jeszcze potrafi wyobrazić sobie życie bez tych urządzeń? Obecnie nawet dzieci posiadają je na wyłączność i nie potrafią rozstać się z nimi nawet na chwilę. Niestety, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do wniosku, że dzieci, które żyją w cyfrowym świecie tracą zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi!

Czy TABLET DLA DZIECKA to nie przesada? >>

Urządzenia elektroniczne upośledzają umiejętności społeczne

Obecny styl życia młodych ludzi jest bardzo niebezpieczny i zaczyna prowadzić do upośledzenia umiejętności społecznych. Takie wnioski wysnuli naukowcy po przeprowadzeniu specjalnego testu. Pokazali szóstoklasitom zdjęcia i filmy z udziałem innych ludzi. Poprosili ich o odgadnięcie ludzkich emocji. Kolejnym etapem badań było wysłanie grupy uczniów na pięciodniowy obóz, na którym zakazano używania urządzeń elektronicznych. Potem ponownie pokazano dzieciom zdjęcia oraz filmy z udziałem innych ludzi.

Na jaw wyszło, że dzieci znacznie sprawniej oceniły emocje innych po obozie. To pozwoliło naukowcom wysnuć teorię, że korzystanie z urządzeń elektronicznych ma niekorzystny wpływ na zdolność do rozpoznawania i rozumienia cudzych emocji.

- Wielu ludzi doszukuje się korzyści, jakie płyną z zastosowania urządzeń elektronicznych w edukacji, ale niewielu zwraca uwagę na koszty. Obniżona wrażliwość na wskazówki emocjonalne, czyli utrata zdolności do rozumienia emocji innych ludzi, to właśnie jeden z kosztów. Przenoszenie interakcji międzyludzkich na ekran wydaje się upośledzać umiejętności społeczne – powiedziała Patricia Greenfield, współautorka badania.

Czy dziecko może się UZALEŻNIĆ od SMARTFONA? >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE