Dzieci tracą zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi! Wszystko przez cyfrowy świat

2014-09-02 12:44 Kinga Molenda
Dzieci tracą zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi! Wszystko przez cyfrowy świat, dziecko, komputer
Autor: thinkstockphotos.com Dzieci żyjące w cyfrowym świecie, tracą zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi

Dzieci, które żyją w cyfrowym świecie, zaczynają tracić zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi. Współczesny styl życia staje się bardzo niebezpieczny i zaczyna prowadzić do upośledzenia umiejętności społecznych!

Komputery, laptopy, tablety, smartfony - kto jeszcze potrafi wyobrazić sobie życie bez tych urządzeń? Obecnie nawet dzieci posiadają je na wyłączność i nie potrafią rozstać się z nimi nawet na chwilę. Niestety, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do wniosku, że dzieci, które żyją w cyfrowym świecie tracą zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi!

Czy TABLET DLA DZIECKA to nie przesada? >>

Urządzenia elektroniczne upośledzają umiejętności społeczne

Obecny styl życia młodych ludzi jest bardzo niebezpieczny i zaczyna prowadzić do upośledzenia umiejętności społecznych. Takie wnioski wysnuli naukowcy po przeprowadzeniu specjalnego testu. Pokazali szóstoklasitom zdjęcia i filmy z udziałem innych ludzi. Poprosili ich o odgadnięcie ludzkich emocji. Kolejnym etapem badań było wysłanie grupy uczniów na pięciodniowy obóz, na którym zakazano używania urządzeń elektronicznych. Potem ponownie pokazano dzieciom zdjęcia oraz filmy z udziałem innych ludzi.

Na jaw wyszło, że dzieci znacznie sprawniej oceniły emocje innych po obozie. To pozwoliło naukowcom wysnuć teorię, że korzystanie z urządzeń elektronicznych ma niekorzystny wpływ na zdolność do rozpoznawania i rozumienia cudzych emocji.

- Wielu ludzi doszukuje się korzyści, jakie płyną z zastosowania urządzeń elektronicznych w edukacji, ale niewielu zwraca uwagę na koszty. Obniżona wrażliwość na wskazówki emocjonalne, czyli utrata zdolności do rozumienia emocji innych ludzi, to właśnie jeden z kosztów. Przenoszenie interakcji międzyludzkich na ekran wydaje się upośledzać umiejętności społeczne – powiedziała Patricia Greenfield, współautorka badania.

Czy dziecko może się UZALEŻNIĆ od SMARTFONA? >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE