Dziecko u fryzjera: jak wygląda praca fryzjera dla dzieci? [WYWIAD]

Suszarka-zebra i telewizor-lew, a do tego grający samochód i certyfikat pierwszego strzyżenia. Fryzjerkowo to salon fryzjerski dla dzieci, w którym obcięcie włosów to świetna zabawa i przygoda rodem z afrykańskiego lądu. O magii tego miejsca opowiada Agnieszka Szulc-Paszkowska.

Salon fryzjerski dla dzieci – skąd pomysł na takie miejsce?
Agnieszka Szulc-Paszkowska*: Jak to mówią, potrzeba matką wynalazku (śmiech). Gdy narodził się pomysł stworzenia Fryzjerkowa, okazało się, że wielu rodziców ma problem ze strzyżeniem swoich dzieci. Sama mam córeczkę i wiem, że efektowne i bezpieczne obcięcie włosków ruchliwemu dziecku to nie lada wyzwanie. I tak powstał pierwszy w Polsce salon fryzjerski dla dzieci. A że pracę z najmłodszymi kocham (z wykształcenia jestem nauczycielem), to jest on moim oczkiem w głowie.

Dzieci to trudni klienci. Bardzo wymagający.
Zgadza się. Są ponadto do bólu szczere, nie uznają półsłówek i wyróżniają się ciekawością świata, którą uwielbiam. Dzieci mają doskonały kontakt z ciociami fryzjerkami. Mają prawo pytać i oczekiwać odpowiedzi. Ich zdanie w Fryzjerkowie ma duże znaczenie.

Czytaj także: >> Dlaczego dzieci boją się chodzić do fryzjera? >>

Kolorowo tu niczym na afrykańskim lądzie. Skąd taki pomysł na wystrój salonu fryzjerskiego dla najmłodszych?
W Afryce spędziłam swoje dzieciństwo. Gdy Fryzjerkowo było już na etapie planowania, wiedziałam ponadto, że musi ono od początku do końca być stworzone dla dzieci. Musi być kolorowe i niezwykle przyjazne. I takie właśnie jest dzisiaj. Dzieci lubią do nas przychodzić. Są zafascynowane feerią barw i egzotycznym klimatem. Zdarza się, że nie chcą od nas wychodzić, gdyż nie zdążyły jeszcze wszystkiego odkryć i zobaczyć.

Jak wygląda sam proces strzyżenia małych klientów?
Zajmujemy się włoskami niemowlaków, przedszkolaków, uczniów, chłopców i dziewczynek. Pozwalamy im dokonywać wyborów. Pytamy, czy chce siedzieć w fotelu czy może w terenowym aucie, które gra i świeci. Pozwalamy wybrać kolor pelerynki lub całkowicie z niej zrezygnować. Proponujemy szeroki wybór bajek, które wyświetlamy w telewizorku-lewku. Fryzura konsultowana jest z rodzicami, ale i z dzieckiem. I dopiero po takich przygotowaniach włoski są skracane, co jeszcze nie kończy atrakcji. Po strzyżeniu i wysuszeniu główki suszarką-zebrą, dziecko może przejechać się autem, otrzymuje lizaka (na co wyrażają zgodę rodzice) oraz specjalną naklejkę. Jeżeli to była pierwsza wizyta malucha u fryzjera, wówczas wręczamy mu certyfikat pierwszego strzyżenia.

Czytaj także: >> SPA dla dzieci: kaprys rodziców czy zabawa dziecka? >>

Kim zatem są ciocie fryzjerki?
To osoby pełne pasji i zaangażowania. W stu procentach poświęcają uwagę dziecku i uśmiechają się na każdym kroku. Są ponadto cierpliwe i doskonale przygotowane do wykonywanej pracy. Dzieci potrafią odgadnąć prawdziwe emocje człowieka, nic i nikt nie jest w stanie ich oszukać. Pracując z nimi, nie można sobie pozwolić na fałsz. Poświęcamy małemu klientowi całą naszą uwagę. Skupiamy się na nim, bo cenimy sobie indywidualne podejście do każdego. U nas nie liczy się ilość, a jakość i dobry humor dziecka.

Czy Fryzjerkowo swoją egzotyką potrafi zainteresować dorosłych?
W każdym z nas tkwi cząstka dziecka. Dawniej włosy skracano swoim pociechom w domu, co wiązało się ze stresem, a i fryzura nie zawsze była taka jak powinna. Rodzice często bardzo przeżywają pierwsze strzyżenie dziecka. Obawiają się, czy będzie spokojnie siedziało i czy fryzjer da radę sprostać takiemu wyzwaniu. Zrobiliśmy co w naszej mocy, by zminimalizować stres wiążący się z takim wydarzeniem. W salonie wszystko jest dostosowane do dzieci, to miejsce jest dla nich. Rodzice jednak również znajdą tu coś dla siebie. Stworzyliśmy sklep, w którym oferujemy produkty znacznie różniące się od tych masowo produkowanych i dostępnych na rynku. Mamy w ofercie ręcznie robione zabawki, ubranka dziecięce szyte przez polskich projektantów, książki z niszowych wydawnictw, ale i unikatową biżuterię dla mam. Sprzedajemy również dobrej jakości kosmetyki do włosów dedykowane dzieciom. Fryzjerkowo jest jednak wyjątkowe nie z powodu serwowanych tam atrakcji i sprzedawanych przedmiotów, ale dlatego, że dzieci się tam beztrosko śmieją i mają poczucie, że są ważnym klientem.

Agnieszka Szulc-Paszkowska – właścicielka salonu fryzjerskiego dla dzieci, więcej: https://www.fryzjerkowo.pl/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE