Dziecko w internecie: czego najmłodsi najczęściej szukają w sieci?

2015-06-08 15:44

Dziecko w internecie poczyna sobie coraz bardziej śmiało. Już co dziesięty internauta to osoba w wieku od 7 do 12 lat. Czego najmłodsi najczęściej szukają w sieci i jak zadbać o ich bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni?

dzieci w sieci
Autor: mjakmama24.pl Dziecko w internecie to już nie rzadkość. Co dziesiąta osoba surfująca po sieci ma od 7 do 12 lat.

Spis treści

  1. Dziecko w internecie: jakie strony dzieci odwiedzają najczęściej?
  2. Dziecko w internecie: jak chronić je przed zagrożeniami?

Dzieci coraz częściej, zamiast zabaw na świeżym powietrzu lub w gronie rówieśników, wybierają gry komputerowe i rozmowy na czatach oraz portalach społecznościowych. Internetowa agencja badawcza Gemius postanowiła sprawdzić, z jakich stron internetowych najmłodsi korzystali najczęściej w pierwszym kwartale 2015 roku i jak dużo dzieci zagląda do internetu.

Okazało się, że co dziesiąty internauta ma od 7 do 12 lat. W sumie ponad 2 miliony dzieci w tym wieku surfuje po sieci. Jakie strony dziecko w internecie odwiedza najchętniej?

Dziecko w internecie: jakie strony dzieci odwiedzają najczęściej?

Okazuje się, że dziecko w internecie interesuje się rozrywką, która jest skierowana właśnie do niego. Najmłodsi zazwyczaj nie wchodzą do internetu, by przeglądać strony adresowane do dorosłych czytelników. Najchętniej szukają stron z filmami animowanymi, grami komputerowymi i grami online. 

Wśród witryn adresowanych do dzieci największym powodzeniem cieszy się internetowy portal Cartoonnetwork.pl, na drugim znalazła się Gralandia.pl,  a na trzecim - Disney.pl. Dzieci stanowią 19 procent wszystkich użytkowników odwiedzających te strony.

Prawie co drugie dziecko w internecie spędza czas na stronach z grami komputerowymi - zagląda na nie 45 procent internautów w omawianym przedziale wiekowym. Stanowią oni 16 procent wszystkich odwiedzających tego typu portale. Największym zainteresowaniem cieszy się witryna Starstable.com, na podium znalazły się także: Worldoftanks.eu i Wargaming.net.

Aż 8 na 10 użytkowników z tej grupy wiekowej odwiedza strony z grami online. Dzieci stanowią 13 procent wszystkich użytkowników szukających miejsc do grania w sieci. Najpopularniejsza jest strona Gry.pl, drugie miejsce zajmuje Gameforge.com, a trzecie - Gry-online.com.

>>Zapoznaj się również z zasadami bezpiecznego surfowania przez dziecko po internecie>>

Natomiast badania przeprowadzone przez TNS OBOP dla Fundacji Dzieci Niczyje i Orange Polska dowodzą, że przeciętny nastolatek spędza w internecie dwie godziny dziennie. W przeciwieństwie do młodszych dzieci, młodzież najwięcej czasu poświęca na korzystanie z serwisów społecznościowych - 67 procent i z czatów - 66 procent. Podobieństwa można zaobserwować w zamiłowaniu do gier online - 66 procent nastolatków korzysta z serwisów, na których może w nie zagrać.

O to, jakie strony odwiedza dziecko w internecie zapytano również rodziców. Okazało się, że rodzicielskie wyobrażenia nie przystają do rzeczywistości. Według ankietowanych trzy czwarte dzieci korzysta z portali naukowych, tymczasem niespełna połowa nastolatków stwierdziła, że zagląda na tego typu strony. Podobnie wygląda ta kwestia z portalami tematycznymi - według rodziców odwiedza je ponad połowa dzieci, a w rzeczywistości robi to tylko 27 procent z nich.

Dziecko w internecie: jak chronić je przed zagrożeniami?

- Moja córka udawała w internecie dorosłą kobietę i prowadziła rozmowy z mężczyznami. Traktowała to, razem ze swoimi koleżankami, jako rodzaj zabawy. Stworzyła osobne konto e-mail, prowadziła rozmawiała pod przybranym imieniem, była doskonale przygotowana, by wszystko się nie wydało. Mężczyźni, którzy z nią pisali, wyrażali się w sposób, którym nie należy się zwracać do dziecka i przypuszczam, że wiedzieli, że rozmawiają właśnie z dzieckiem. Treści pisane przez córkę wyraźnie wskazywały, że nie formułuje ich osoba dorosła - mówi w programie "Pytanie na Śniadanie" pani Beata Barszczewska, mama 11-letniej dziewczynki.

Na szczęście i ona, i rodzice innych nastolatek, które rozmawiały w internecie z dorosłymi, w porę zorientowali się, że dzieci prowadzą tego typu konwersacje i powstrzymali niebezpieczeństwo. Jak więc postępować, by do zaistnienia podobnych sytuacji nie dopuścić i odpowiednio zadziałać, jeśli jednak się wydarzą?

1. Uczul dziecko, by chroniło swoją prywatność. Niech będzie możliwie najbardziej anonimowe. Uświadom dziecku, by rozmawiając z innymi w internecie nie opowiadało o swojej rodzinie, nie wysyłało nikomu swoich zdjęć. Uświadom mu, że nigdy tak naprawdę nie wie, kto siedzi za tym drugim monitorem i jeśli ten ktoś będzie się chciał z nim spotkać, nie może tego zrobić bez wcześniejszego powiadomienia o tym rodzica. Nawet, a zwłaszcza wtedy, gdy ta druga osoba nalega, by rodzicom nic nie mówić.

2. Najlepiej nie kupować dziecku osobnego komputera. Jeśli w rodzinie mama i tata mają swoje laptopy, mogą je udostępniać dzieciom. Dzięki temu będą mieli większą kontrolę nad tym, gdzie dziecko w internecie spędza najwięcej czasu.

>>Przeczytaj także, jakich zdjęć dziecka sama nie powinnaś umieszczać w sieci>>

3. Jeśli dziecko ma swój komputer, możesz ustawić na nim blokadę niechcianych treści oraz filtry antyspamowe.

4. Bądź wyrozumiała dla dziecka - jeśli zdarzy mu się zawędrować na stronę dla dorosłych lub zacząć rozmowę z obcym, ale poinformuje cię o tym, pochwal je, że dobrze postąpiło i dodaj, że nie chcesz, by taka sytuacja się powtórzyła.

5. Jeśli stwierdzisz, że dziecku grozi niebezpieczeństwo: rozmawia z nim w internecie ktoś, kto może być pedofilem lub stanowi inne niebezpieczeństwo, bądź trafiło na nielegalną stronę, nie zawahaj się skontaktować z policją.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza