Dziecko w internecie: czego najmłodsi najczęściej szukają w sieci?

2015-06-08 15:44

Dziecko w internecie poczyna sobie coraz bardziej śmiało. Już co dziesięty internauta to osoba w wieku od 7 do 12 lat. Czego najmłodsi najczęściej szukają w sieci i jak zadbać o ich bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni?

dzieci w sieci
Autor: mjakmama24.pl Dziecko w internecie to już nie rzadkość. Co dziesiąta osoba surfująca po sieci ma od 7 do 12 lat.

Spis treści

  1. Dziecko w internecie: jakie strony dzieci odwiedzają najczęściej?
  2. Dziecko w internecie: jak chronić je przed zagrożeniami?

Dzieci coraz częściej, zamiast zabaw na świeżym powietrzu lub w gronie rówieśników, wybierają gry komputerowe i rozmowy na czatach oraz portalach społecznościowych. Internetowa agencja badawcza Gemius postanowiła sprawdzić, z jakich stron internetowych najmłodsi korzystali najczęściej w pierwszym kwartale 2015 roku i jak dużo dzieci zagląda do internetu.

Okazało się, że co dziesiąty internauta ma od 7 do 12 lat. W sumie ponad 2 miliony dzieci w tym wieku surfuje po sieci. Jakie strony dziecko w internecie odwiedza najchętniej?

Dziecko w internecie: jakie strony dzieci odwiedzają najczęściej?

Okazuje się, że dziecko w internecie interesuje się rozrywką, która jest skierowana właśnie do niego. Najmłodsi zazwyczaj nie wchodzą do internetu, by przeglądać strony adresowane do dorosłych czytelników. Najchętniej szukają stron z filmami animowanymi, grami komputerowymi i grami online. 

Wśród witryn adresowanych do dzieci największym powodzeniem cieszy się internetowy portal Cartoonnetwork.pl, na drugim znalazła się Gralandia.pl,  a na trzecim - Disney.pl. Dzieci stanowią 19 procent wszystkich użytkowników odwiedzających te strony.

Prawie co drugie dziecko w internecie spędza czas na stronach z grami komputerowymi - zagląda na nie 45 procent internautów w omawianym przedziale wiekowym. Stanowią oni 16 procent wszystkich odwiedzających tego typu portale. Największym zainteresowaniem cieszy się witryna Starstable.com, na podium znalazły się także: Worldoftanks.eu i Wargaming.net.

Aż 8 na 10 użytkowników z tej grupy wiekowej odwiedza strony z grami online. Dzieci stanowią 13 procent wszystkich użytkowników szukających miejsc do grania w sieci. Najpopularniejsza jest strona Gry.pl, drugie miejsce zajmuje Gameforge.com, a trzecie - Gry-online.com.

>>Zapoznaj się również z zasadami bezpiecznego surfowania przez dziecko po internecie>>

Natomiast badania przeprowadzone przez TNS OBOP dla Fundacji Dzieci Niczyje i Orange Polska dowodzą, że przeciętny nastolatek spędza w internecie dwie godziny dziennie. W przeciwieństwie do młodszych dzieci, młodzież najwięcej czasu poświęca na korzystanie z serwisów społecznościowych - 67 procent i z czatów - 66 procent. Podobieństwa można zaobserwować w zamiłowaniu do gier online - 66 procent nastolatków korzysta z serwisów, na których może w nie zagrać.

O to, jakie strony odwiedza dziecko w internecie zapytano również rodziców. Okazało się, że rodzicielskie wyobrażenia nie przystają do rzeczywistości. Według ankietowanych trzy czwarte dzieci korzysta z portali naukowych, tymczasem niespełna połowa nastolatków stwierdziła, że zagląda na tego typu strony. Podobnie wygląda ta kwestia z portalami tematycznymi - według rodziców odwiedza je ponad połowa dzieci, a w rzeczywistości robi to tylko 27 procent z nich.

Dziecko w internecie: jak chronić je przed zagrożeniami?

- Moja córka udawała w internecie dorosłą kobietę i prowadziła rozmowy z mężczyznami. Traktowała to, razem ze swoimi koleżankami, jako rodzaj zabawy. Stworzyła osobne konto e-mail, prowadziła rozmawiała pod przybranym imieniem, była doskonale przygotowana, by wszystko się nie wydało. Mężczyźni, którzy z nią pisali, wyrażali się w sposób, którym nie należy się zwracać do dziecka i przypuszczam, że wiedzieli, że rozmawiają właśnie z dzieckiem. Treści pisane przez córkę wyraźnie wskazywały, że nie formułuje ich osoba dorosła - mówi w programie "Pytanie na Śniadanie" pani Beata Barszczewska, mama 11-letniej dziewczynki.

Na szczęście i ona, i rodzice innych nastolatek, które rozmawiały w internecie z dorosłymi, w porę zorientowali się, że dzieci prowadzą tego typu konwersacje i powstrzymali niebezpieczeństwo. Jak więc postępować, by do zaistnienia podobnych sytuacji nie dopuścić i odpowiednio zadziałać, jeśli jednak się wydarzą?

1. Uczul dziecko, by chroniło swoją prywatność. Niech będzie możliwie najbardziej anonimowe. Uświadom dziecku, by rozmawiając z innymi w internecie nie opowiadało o swojej rodzinie, nie wysyłało nikomu swoich zdjęć. Uświadom mu, że nigdy tak naprawdę nie wie, kto siedzi za tym drugim monitorem i jeśli ten ktoś będzie się chciał z nim spotkać, nie może tego zrobić bez wcześniejszego powiadomienia o tym rodzica. Nawet, a zwłaszcza wtedy, gdy ta druga osoba nalega, by rodzicom nic nie mówić.

2. Najlepiej nie kupować dziecku osobnego komputera. Jeśli w rodzinie mama i tata mają swoje laptopy, mogą je udostępniać dzieciom. Dzięki temu będą mieli większą kontrolę nad tym, gdzie dziecko w internecie spędza najwięcej czasu.

>>Przeczytaj także, jakich zdjęć dziecka sama nie powinnaś umieszczać w sieci>>

3. Jeśli dziecko ma swój komputer, możesz ustawić na nim blokadę niechcianych treści oraz filtry antyspamowe.

4. Bądź wyrozumiała dla dziecka - jeśli zdarzy mu się zawędrować na stronę dla dorosłych lub zacząć rozmowę z obcym, ale poinformuje cię o tym, pochwal je, że dobrze postąpiło i dodaj, że nie chcesz, by taka sytuacja się powtórzyła.

5. Jeśli stwierdzisz, że dziecku grozi niebezpieczeństwo: rozmawia z nim w internecie ktoś, kto może być pedofilem lub stanowi inne niebezpieczeństwo, bądź trafiło na nielegalną stronę, nie zawahaj się skontaktować z policją.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza