Gdzie lepiej wychowywać dzieci: na wsi czy w mieście?

2015-04-07 11:05

Jeśli planujecie dzieci lub jesteście świeżo upieczonymi rodzicami i zastanawiacie się, gdzie zamieszkać, na pewno nurtuje was kwestia, gdzie lepiej wychowywać dzieci. Wychowanie dzieci zarówno na wsi, jak i w mieście ma swoje dobre i złe strony. Zobaczcie, jakie.

Wychowanie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Zastanawiając się, gdzie chcesz wychowywać dziecko, nie kieruj się emocjami.

Spis treści

  1. Gdzie wychowywać dziecko: sprawdź dostęp do edukacji
  2. Gdzie wychowywać dziecko: przyjrzyj się komunikacji
  3. Gdzie wychowywać dziecko: zainteresuj się dostępem do opieki zdrowotnej
  4. Gdzie wychowywać dziecko: co z tą naturą?
  5. Gdzie wychowywać dziecko: pomyśl o relacjach społecznych
  6. Gdzie wychowywać dziecko: dostęp do kultury

Na wybór miejsca zamieszkania wpływają często własne doświadczenia. Jeśli wspominacie z rozrzewnieniem swoje dzieciństwo na wsi (lub w mieście), chcecie to samo zapewnić swoim dzieciom. Jeśli nie byliście zadowoleni z miejsca zamieszkania, na pewno chcecie, by wasze pociechy miały lepiej. Jednak wybierając mieszkanie w mieście lub na wsi, lepiej nie kierować się wyłącznie emocjami, tylko wziąć pod uwagę konkretne czynniki, które decydują o tym, czy będzie wam się dobrze żyło i wychowywało dzieci w danym miejscu. Warto pamiętać, że zalety i wady mieszkania na wsi i w mieście nie są już tak oczywiste jak kiedyś i w wielu przypadkach oferują podobne możliwości rozwoju.

Czytaj także: >> Kim są rodzice-pługi? >>

Gdzie wychowywać dziecko: sprawdź dostęp do edukacji

Wybierając miejsce zamieszkania, weźcie pod uwagę konkretne miejsca, które bierzecie pod uwagę (wybraną dzielnicę lub osiedle, wieś). Najpierw sprawdźcie dostęp do edukacji i zajęć dodatkowych – to ważne, czy w pobliżu planowanego miejsca zamieszkania jest dobre przedszkole i szkoły. Szkoły w mieście mają zwykle wyższy poziom i są lepiej wyposażone, ale te wiejskie mogą zaoferować mniej liczne klasy i bardziej indywidualne podejście do dziecka, a często też ciekawe zajęcia dodatkowe.

Gdzie wychowywać dziecko: przyjrzyj się komunikacji

Konieczna jest dobra komunikacja (nie tylko samochodem) do wybranej szkoły. Jeśli chodzi o wybór zajęć dodatkowych poza szkołą (basen, języki obce, zajęcia taneczne, plastyczne i sportowe), to na wsiach zwykle nie ma wielkiej oferty. Dowożenie na takie zajęcia do miasta może okazać się zbyt męczące i czasochłonne.

Gdzie wychowywać dziecko: zainteresuj się dostępem do opieki zdrowotnej

Sprawdź, czy w pobliżu są przychodnie, szpital, prywatne gabinety lekarskie. Oferta medyczna jest zwykle lepsza w mieście. Większy jest też dostęp do produktów bio czy dietetycznych. Z drugiej strony prawie wszystko można zamówić przez internet. Na wsi jest także czystsze powietrze.

Czytaj także: >> 5 najbardziej męczących typów rodziców. Sprawdź, czy jesteś wśród nich >>

Gdzie wychowywać dziecko: co z tą naturą?

Nie jest oczywiste, że dziecko będzie miało większy dostęp do zieleni na wsi. To prawda, że na wsi natura jest na wyciągnięcie ręki, są lasy, łąki. Ale nie zawsze miasto równa się betonowa pustynia. W każdej dobrze urządzonej dzielnicy miasta jest kilka parków miejskich, pod miastem – lasy czy jeziora. Również w mieście można zamieszkać w domu z ogrodem, w cichej okolicy, z dala od ruchliwych ulic. Dziecko może mieć kontakt z naturą w ogrodzie botanicznym czy w zoo, gdzie może poznać gatunki roślin i zwierząt, których próżno szukać na wsi.

Gdzie wychowywać dziecko: pomyśl o relacjach społecznych

Kontakt z rówieśnikami – może być tak, że na wsi dziecko będzie miało ograniczony kontakt z rówieśnikami, jeśli w waszej okolicy nie będzie wielu rodzin z dziećmi w podobnym wieku. Większość dzieci wiejskich, których rodzice zajmują się rolnictwem, od najmłodszych lat pomaga w pracach polowych. Gdy dziecko pójdzie do szkoły w mieście, do którego nie będzie dobrego dojazdu autobusem czy kolejką, ograniczy to jego kontakty z kolegami w szkole.

Gdzie wychowywać dziecko: dostęp do kultury

Wieś przegrywa z miastem, jeśli chodzi o dostęp do kin, teatrów, muzeów. Jednak mieszkanie na wsi nie oznacza odcięcia dziecka od sztuki. Muzea czy teatry w mieście można odwiedzać w weekendy, poza tym kultura to też książki czy muzyka, które są tak samo dostępne w mieście, jak i na wsi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza