Wychowanie dziecka: Kim są RODZICE-PŁUGI?

2021-08-26 15:01

Rodzice-helikoptery, rodzice-pługi - media prześcigają się w nadawaniu nowych określeń rodzicom, którzy wykazują się nadmierną troską w stosunku do swoich dzieci. Kim są rodzice-pługi, jak wychowują dziecko i dlaczego nazwano ich właśnie w ten sposób?

Rodzice-pługi
Autor: thinkstockphotos.com Rodzice-pługi usiłują wyręczyć dziecko we wszystkim. Chcą mu ułatwić życie, a wyrządzają mu krzywdę.

Spis treści

  1. Rodzic-pług życia za dziecko nie przeżyje
  2. Musisz nauczyć dziecko przeżywać porażki

Rodzic-pług to taki, który usuwa z drogi dziecka wszystkie przeszkody. Zwolni się z pracy, żeby dowieźć mu do szkoły materiały, których zapomniało na plastykę, porozmawia z nauczycielem, żeby to jego dziecko zagrało główną rolę w przedstawieniu, gdy ono płacze, że nie zostało księciem tylko... żabą; pokłóci się, jeśli jego dziecko dostanie zbyt niską ocenę na sprawdzianie ("a przecież umie na 5"), zaniesie za niego papiery do liceum i wreszcie - wstanie o godz. 5 rano, żeby zapisać studenta do lekarza...

Czytaj: Mówisz w ten sposób do dziecka? O tych 3 zdaniach lepiej zapomnij

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Rodzic-pług życia za dziecko nie przeżyje

Rodzice-pługi próbują uczynić życie swoich dzieci jak najlepszym i jak najprostszym. Z tego powodu wyręczają je niemalże we wszystkim i nieświadomie czynią im w ten sposób krzywdę.

Według psychologów, dziecko odbiera takie zachowanie jako brak zaufania. Zaczyna myśleć, że samo sobie nie poradzi, co zniechęca je do działania i znacząco obniża jego poczucie własnej wartości.

Czytaj także: To jeden z najgorszych błędów wychowawczych - zobacz jak go uniknąć

Załatwianie wszystkich spraw za dziecko i podejmowanie za nie decyzji sprawi, że nie nauczy się ono samodzielności. Jeśli kiedyś będzie musiało samo załatwić sprawę z urzędnikiem, pracownikiem banku czy innej instytucji, wpadnie zapewne w popłoch.

Nie będzie nawet wiedziało od czego zacząć - no bo przecież do tej pory nie musiało się o to martwić.

Czytaj także: Nadopiekuńczość rodziców wpływa na przyszłe relacje dzieci w ich dorosłym życiu

Musisz nauczyć dziecko przeżywać porażki

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki opublikowali w "Journal of Child and Family Studies". Wynika z nich, że jeśli rodzice wykazują się nadmiernym zaangażowaniem w wychowanie dziecka i wyręczają je we wszystkim, upośledzają kilka ważnych obszarów, pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Chodzi m.in. o umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji z innymi ludźmi, poczucie niezależności i wyjątkowości.

Dziecko nie jest przekonane, że potrafi sobie dać radę w różnych sytuacjach i dlatego zniechęca go do działania nawet najmniejsza porażka. A powinno być inaczej - musi potrafić radzić sobie z przegraną.

Tę umiejętność są w stanie zaszczepić mu wyłącznie rodzice, którzy wytłumaczą, dlaczego coś się nie udało i zachęcą, aby spróbowało ponownie.

Czytaj także: Co zrobić, by dziecko było pewne siebie?

Czy umiesz dzielić się z mężem opieką nad dzieckiem?

Pytanie 1 z 13
Jak wspominasz Wasze pierwsze dni z maluszkiem w domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza