Jak interpretować rysunki dziecka?

2014-01-02 11:24

Rysunki dziecka: warto lepiej im się przyglądać. Z rysunków dziecka można dowiedzieć się bardzo wiele na temat postrzegania przez niego świata. Dziecku nie jest łatwo powiedzieć, o czym myśli, co czuje, bo nie zawsze potrafi nazwać swoje emocja i uczucia.

rysunek dziecka
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Rysunek dziecka: kto się na nim znajduje?
  2. Rysunek dziecka: dom i podobne budynki
  3. Rysunek dziecka: drzewo
  4. Wiek dziecka – co powinno umieć namalować?

Dobrze jest widzieć tworzenie rysunku dziecka. Jeśli maluje najpierw mamę, to postrzega ją jako najważniejszą w rodzinie. Bardzo duża postać jest podkreśleniem wagi, jaką mały twórca przykłada do tej osoby. Gdy pojawią się na niej ozdoby – kapelusze, parasole, biżuteria, etc. oznacza to, że ma z nią dobry kontakt.

Rysunek dziecka: kto się na nim znajduje?

Jeżeli na rysunku dziecka brak jest jednego z członków rodziny lub jest oddzielony od reszty, pokolorowany ciemnymi kolorami, brakuje mu niektórych części ciała, może być to niepokojące. Należy wówczas bliżej przyjrzeć się łączącym je relacjom.

Rysunek dziecka: dom i podobne budynki

Zrównoważone elementy, przynajmniej jedno okno, drzwi stykające się z podłożem, dach i komin – to rysunek idealny. Zdobienia – kwiaty, ścieżka, płotek mogą oznaczać potrzebę poczucia bezpieczeństwa, której dziecku brakuje. Brak drzwi lub oderwane od podłoża wskazują na problemy komunikacyjne. Brak okien natomiast wycofanie; z zasłonkami. Jeżeli w olnach znajdują się zasłonki, może to oznaczać silną potrzebę kontroli rzeczywistości.

Rysunek dziecka: drzewo

Obok domu może wyrosnąć drzewo. Ogromne, przewyższające dom, może wskazywać na skłonność do agresji; malutkie oznacza niską samoocenę, tak samo jak rysunek dziecka wykonany cienką, delikatną kreską. Wszelkie ubytki – złamane gałęzie i dziuple mają związek z urazami, zdarzeniami, które dziecko bardzo mocno przeżyło: mógł to być wypadek, narodziny rodzeństwa i odsunięcie autora na drugi plan, śmierć bliskiej osoby, etc. Dodatkowe kręgi w dziupli oznaczają zagojenie tych ran.

Wiek dziecka – co powinno umieć namalować?

Zanim odczytasz rysunek dziecka, sprawdź, co umieją jego przeciętni rówieśnicy:  -1,5-3 rok życia dziecka (abstrakcje: linie, zawijasy, koła, centra, kształty przypominające słońce),-3-4 rok życia (głowonogi),-5-7 rok (więcej szczegółów: postacie mają już wszystkie elementy (oczy, uszy, etc.), ale brak perspektywy na rysunku).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza