Jak interpretować rysunki dziecka?

2014-01-02 11:24

Rysunki dziecka: warto lepiej im się przyglądać. Z rysunków dziecka można dowiedzieć się bardzo wiele na temat postrzegania przez niego świata. Dziecku nie jest łatwo powiedzieć, o czym myśli, co czuje, bo nie zawsze potrafi nazwać swoje emocja i uczucia.

Dobrze jest widzieć tworzenie rysunku dziecka. Jeśli maluje najpierw mamę, to postrzega ją jako najważniejszą w rodzinie. Bardzo duża postać jest podkreśleniem wagi, jaką mały twórca przykłada do tej osoby. Gdy pojawią się na niej ozdoby – kapelusze, parasole, biżuteria, etc. oznacza to, że ma z nią dobry kontakt.

Rysunek dziecka: kto się na nim znajduje?

Jeżeli na rysunku dziecka brak jest jednego z członków rodziny lub jest oddzielony od reszty, pokolorowany ciemnymi kolorami, brakuje mu niektórych części ciała, może być to niepokojące. Należy wówczas bliżej przyjrzeć się łączącym je relacjom.

Rysunek dziecka: dom i podobne budynki

Zrównoważone elementy, przynajmniej jedno okno, drzwi stykające się z podłożem, dach i komin – to rysunek idealny. Zdobienia – kwiaty, ścieżka, płotek mogą oznaczać potrzebę poczucia bezpieczeństwa, której dziecku brakuje. Brak drzwi lub oderwane od podłoża wskazują na problemy komunikacyjne. Brak okien natomiast wycofanie; z zasłonkami. Jeżeli w olnach znajdują się zasłonki, może to oznaczać silną potrzebę kontroli rzeczywistości.

Rysunek dziecka: drzewo

Obok domu może wyrosnąć drzewo. Ogromne, przewyższające dom, może wskazywać na skłonność do agresji; malutkie oznacza niską samoocenę, tak samo jak rysunek dziecka wykonany cienką, delikatną kreską. Wszelkie ubytki – złamane gałęzie i dziuple mają związek z urazami, zdarzeniami, które dziecko bardzo mocno przeżyło: mógł to być wypadek, narodziny rodzeństwa i odsunięcie autora na drugi plan, śmierć bliskiej osoby, etc. Dodatkowe kręgi w dziupli oznaczają zagojenie tych ran.

Wiek dziecka – co powinno umieć namalować?

Zanim odczytasz rysunek dziecka, sprawdź, co umieją jego przeciętni rówieśnicy: 
-1,5-3 rok życia dziecka (abstrakcje: linie, zawijasy, koła, centra, kształty przypominające słońce),
-3-4 rok życia (głowonogi),
-5-7 rok (więcej szczegółów: postacie mają już wszystkie elementy (oczy, uszy, etc.), ale brak perspektywy na rysunku).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE