Jak reagować, kiedy dzieci się kłócą?

2014-03-17 10:14

Kiedy w domu jest co najmniej dwoje dzieci - konflikty są nieuniknione. Maluchy nie przebierają w środkach, aby udowodnić swoje racje. Co robić, kiedy dzieci się kłócą?

dzieci się kłócą
Autor: mjakmama24.pl

Spis treści

  1. Dlaczego dzieci się kłócą?
  2. Kiedy i jak interweniować?

Dzieci spierają się o wszystko - zabawkę, jedzenie, o to czyj rysunek jest ładniejszy, nawet o to kogo bardziej kochają rodzice. Nie tylko wyrywają sobie przedmioty, ale również kopią, popychają, a nawet okładają się pięściami.

Dlaczego dzieci się kłócą?

Przyczyn takich zachowań może być wiele, ale najczęściej chodzi o zainteresowanie rodziców. Każde dziecko dla swoich rodziców chce być najważniejsze, otrzymywać najwięcej miłości, być stale chwalonym. Często czuje, że musi rywalizować ze swoim rodzeństwem o względy i zainteresowanie rodziców. Dzieciom również trudno jest rozwiązać konflikt poprzez spokojną rozmowę - nie rozumieją jeszcze co oznacza dzielić się i nie wyobrażają sobie, aby ich ulubioną zabawką mógł bawić się ktoś inny.

Kiedy i jak interweniować?

Kiedy dzieci zaczynają się bić, kopać - bezwzględnie musimy interweniować. Jeśli tylko się spierają - możemy pozostać bierni - dzieci wówczas uczą się jak radzić sobie z takimi sytuacjami. Jak jeszcze postępować, gdy dzieci się kłócą? Posłuchajcie rad gościa programu Dzień Dobry TVN:

Dzień Dobry TVN/x-news