Jeden powód i przestaniesz włączać dzieciom takie programy. Nowe badania otwierają oczy

2024-01-11 13:26

Naukowcy udowodnili już, że ilość czasu przed ekranem ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Tym razem zwrócili uwagę nie tylko na czas, ale także na to, co tak naprawdę dzieci oglądają. Ten jeden powód sprawi, że przestaniesz włączać dziecku takie programy.

Dziecko przed ekranem telewizora
Autor: Getti Images Jeden powód i przestaniesz włączać dzieciom takie programy. Nowe badania otwierają oczy

Oglądanie telewizji przez dzieci nie wpływa korzystnie na ich rozwój. W ostatnim czasie dużo się mówi o autyzmie wirtualnym, który dotyczy coraz większej ilości dzieci. To tak zwane „przedawkowanie” ekranów, a często także interaktywnych zabawek. Nie jest to choroba, ani żadne zaburzenie, ale dzieci oglądające zbyt dużą ilość telewizji i spędzające czas przed ekranami tabletów oraz telefonów mogą w efekcie skutkować opóźnieniem rozwoju psychicznego, drażliwością, agresją, a nawet postępującą izolacją.

Najnowsze badania są jeszcze bardziej niepokojące. Co więcej, zwracają uwagę nie tylko na ilość czasu spędzonego przed ekranem, ale także na to, co tak naprawdę to nasze dziecko ogląda. I jaki to ma na nie wpływ.

Zobacz także: Oglądanie bajek wpływa na zdrowie dziecka w przyszłości. Naukowcy pokazali niepokojące badania

Spis treści

  1. Dziecko przed ekranem – najnowsze badania
  2. Wyniki badań
  3. Jeden powód i już nie włączysz dziecku tych programów
O co chodzi z Pandora Gate? To największa afera w historii polskiego internetu

Dziecko przed ekranem – najnowsze badania

Badan opublikowano w JAMA Peditrics. Naukowcy zapytali rodziców niemal 16 000 dzieci w Szanghaju w Chinach o czas spędzony przez ich pociechy przed ekranem. Zwrócono także uwagę na rodzaj oglądanej przez dzieci treści.

Ankiety były przeprowadzane dwukrotnie. Wpierw, gdy dzieci uczęszczały do przedszkola, a następnie, gdy osiągnęły wiek 6 lat i poszły do szkoły. Przeprowadzono także dodatkową ankietę, w której pytano rodziców, czy ich dzieci miały problemy ze zdrowiem psychicznym.

Wyniki badań

Okazało się, że im więcej czasu dzieci spędzały przed ekranem, wiązało się to z tym większym ryzykiem wystąpienia problemów psychicznych. Ciekawe okazało się również to, że przy danym całkowitym czasie spędzonym przed ekranem, dzieci, które oglądały proporcjonalnie więcej programów edukacyjnych dla dzieci – tu jako przykład podano popularną niegdyś "Ulicę Sezamkową" – miały mniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym.

Dla porównania dzieci, które spędzały równie dużo czasu przed ekranem, ale oglądały programy nie skierowane do najmłodszych – programy przyrodnicze, filmy i dokumenty dla starszych dzieci i dorosłych, a także wiadomości – miały znaczni większe problemy ze zdrowiem psychicznym.

Badacze przyjrzeli się także mediom społecznościowym, programom rozrywkowym dla dzieci i grom komputerowym. Wyniki pokazały, że nie były one związane z wyższym lub niższym ryzykiem rozwoju problemów ze zdrowiem psychicznym w porównaniu do innych form spędzania czasu przed ekranem.

Jeden powód i już nie włączysz dziecku tych programów

Powód, przez który większość rodziców być może zastanowi się teraz dokładniej nad włączeniem dziecku programu nieprzeznaczonego dla jego grupy wiekowej, to szybsze tempo, które nadmiernie stymuluje rozwijający się dopiero mózg dziecka.

Badania wykazały, że oglądanie programów nieodpowiednich dla grupy wiekowej wiąże się z wyższym ryzykiem problemów psychicznych takich jak depresja, lęki i impulsywne zachowania. Dostarczają bowiem dziecku zbyt dużej ilości bodźców. Mogą również zawierać nieodpowiednie elementy, takie jak przemoc.

Źródło: fatherly.com

Czytaj także: Mózgi dzieci oglądających TV i grających na smartfonach rozwijają się wolniej

Usuń elektrosmog z domu niemowlaka - smartfony odpowiadają za kiepski sen?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza