Jak PRZYGOTOWAĆ DZIECKO na pojawienie się RODZEŃSTWA? [FILM]

2014-06-10 13:14

Małe dziecko jest przyzwyczajone do tego, że jest w domu najważniejsze. Nie można się więc dziwić, że chce mieć mamę i tatę dla siebie. Jak je oswoić z myślą o rodzeństwie? Kiedy powiedzieć dziecku, że będzie miało siostrzyczkę lub braciszka?

Rodzeństwo
Autor: x-news

Małe dziecko jest egocentryczne, może więc mieć problem z zaakceptowaniem myśli o siostrze czy braciszku. Dobrym sposobem na oswojenie go z myślą o rodzeństwie jest kupno lalki (nawet chłopcu) i systematyczna nauka pielęgnacji.

- Nie wywoźmy malucha do dziadków w czasie narodzin, ponieważ poczuje się odrzucony. W tym okresie trzeba poświęcić dziecku więcej czasu. Potrzebuje on silnej więzi z rodzicami, wtedy łatwiej zniesie pojawienie się w rodzinie nowej osoby - mówi psycholog Agnieszka Balla.

Aby oswoić dziecko z myślą o rodzeństwie, dobrze jest włączyć je w opiekę nad noworodkiem. Z racji wieku nie może to być duża pomoc, ale można prosić malucha o przyniesienie pampersa, podanie ubranka lub bucików. Trzeba też je chwalić i dziękować za pomoc, żeby nie poczuło się odrzucone czy zazdrosne.

Dziecku, które ma 2-3 lata dobrze jest pokazać USG i wytłumaczyć, że ono również tak wyglądało w brzuszku mamy. Później trzeba mu pozwalać pić z butelki, dotykać smoczka czy pampersa - samo będzie chciało to zrobić i nie można mu w tym przeszkadzać - mówi psycholog.

Jakie są inne sposoby na oswojenie dziecka z myślą o rodzeństwie:

x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza