Jak PRZYGOTOWAĆ DZIECKO na pojawienie się RODZEŃSTWA? [FILM]
Małe dziecko jest przyzwyczajone do tego, że jest w domu najważniejsze. Nie można się więc dziwić, że chce mieć mamę i tatę dla siebie. Jak je oswoić z myślą o rodzeństwie? Kiedy powiedzieć dziecku, że będzie miało siostrzyczkę lub braciszka?

Małe dziecko jest egocentryczne, może więc mieć problem z zaakceptowaniem myśli o siostrze czy braciszku. Dobrym sposobem na oswojenie go z myślą o rodzeństwie jest kupno lalki (nawet chłopcu) i systematyczna nauka pielęgnacji.
- Nie wywoźmy malucha do dziadków w czasie narodzin, ponieważ poczuje się odrzucony. W tym okresie trzeba poświęcić dziecku więcej czasu. Potrzebuje on silnej więzi z rodzicami, wtedy łatwiej zniesie pojawienie się w rodzinie nowej osoby - mówi psycholog Agnieszka Balla.
Aby oswoić dziecko z myślą o rodzeństwie, dobrze jest włączyć je w opiekę nad noworodkiem. Z racji wieku nie może to być duża pomoc, ale można prosić malucha o przyniesienie pampersa, podanie ubranka lub bucików. Trzeba też je chwalić i dziękować za pomoc, żeby nie poczuło się odrzucone czy zazdrosne.
Dziecku, które ma 2-3 lata dobrze jest pokazać USG i wytłumaczyć, że ono również tak wyglądało w brzuszku mamy. Później trzeba mu pozwalać pić z butelki, dotykać smoczka czy pampersa - samo będzie chciało to zrobić i nie można mu w tym przeszkadzać - mówi psycholog.
Jakie są inne sposoby na oswojenie dziecka z myślą o rodzeństwie:
x-news