Mów tak do dziecka przed snem. To najlepszy sposób na wzmocnienie więzi

2024-01-12 17:04

Czasami tak niewiele wystarczy, aby pogłębić i poprawić rodzinne relacje. Choć wśród codziennych obowiązków trudno znaleźć na to czas, to nieraz wystarczy dobre słowo wypowiedziane na koniec dnia, by wzmocni więź między tobą a twoim dzieckiem. Te zdania warto powtarzać, nawet każdego wieczora.

Mów tak do dziecka przed snem. To najlepszy sposób na wzmocnienie więzi
Autor: Getty Images Mów tak do dziecka przed snem. To najlepszy sposób na wzmocnienie więzi

Dobre relacje z dzieckiem to więź porozumienia na całe życie. Dzięki temu łatwiej jest współpracować, zrozumieć drugą stronę i troszczyć się o swoje potrzeby. Kluczem jest szanowanie drugiej strony i jej odrębności, empatia i czułość ze strony rodzica. W budowaniu głębokiej więzi z dzieckiem pomóc mogą te proste zdania. Wypowiadanie choć kilku przed snem może sprawić, że zauważymy same korzyści.

Zobacz także: 20 pytań, które warto zadać swojemu dziecku przed snem. To wzmocni waszą więź

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Jak stworzyć silna więź z dzieckiem?

Relacje z dzieckiem nie zawsze są łatwe. Młody człowiek zdaje nam się uparty, ciągle czymś rozgniewany, zirytowany i po prostu nieposłuszny. Kiedy o coś prosimy, mamy wrażenie, że odbijamy się od ściany.

Powtarzamy setki razy, aby założył buty, bo musimy wyjść do przedszkola, albo przypominamy o wyrzuceniu śmieci, czy posprzątaniu w pokoju. Dziecko, bez względu na wiek, z nami nie współpracuje, a my nie wiemy dlaczego.

Budowanie silnej więzi od samego początku może bardzo dużo zmienić. Wychowanie to przede wszystkim spędzanie wspólnie czasu, słuchanie drugiej strony, rozumienie potrzeb i dobre słowo. Dobre relacje budują zaufanie i bezpieczną przystań, do której zawsze można wrócić.

Jak okazywanie miłości do dziecka?

Beth Ann Tieche jest dyrektorką szkoły podstawowej i mamą trójki dzieci. Na swoim profilu na Instagramie @lowliftfun pokazuje sposoby na radosne i mniej stresujące rodzicielstwo.

W jednym ze swoich postów podkreśla, jak ważna jest w budowaniu relacji bezwarunkowa miłość do dziecka, ale także miłość do samego siebie. Dzięki niej najmłodsi znają swoją wewnętrzną wartość i wiedzą, że doskonałość nie jest im do niczego potrzebna.

Beth zaznacza, że dzięki otwartej komunikacji, dzieci ufają bardziej i są skłonne zwrócić się do nas, gdy mają jakikolwiek problem.

Pomocne w budowaniu więzi i miłości mogą okazać się te zdania.

Co mówić dziecku przed snem? 9 gotowych zdań

Wypowiedzenie, choć kilku z nich każdego dnia przed snem, może bardzo dużo zmienić.

  1. Jesteś dokładnie tym, kogo ta rodzina potrzebuje.
  2. Kocham osobę, którą jesteś.
  3. Nic nie zmieni tego, jak bardzo cię kocham.
  4. Nigdy nie oczekiwałam, że będziesz doskonały.
  5. Tak ciężko pracowałeś/pracowałaś dzisiaj nad…
  6. Ciągle próbuj, a stanie się to łatwiejsze.
  7. Możesz podzielić się ze mną wszystkim i pytać o cokolwiek.
  8. Rozprzestrzeniasz wokół siebie tyle miłości.
  9. Zauważyłam, że masz dobre serce, kiedy…

Warto podkreślić, że nie chodzi o to, aby każdego dnia zasypywać dziecko takimi zdaniami. Możemy wypowiadać tylko jedno z nich lub stworzyć własną listę zdań, które będą wsparciem dla naszego dziecka, podkreślą, że jest dla nas ważne i pokażą, że darzymy je bezgraniczną miłością.

Zobacz także: Nie czuję więzi z dzieckiem – czy to normalne, czy kiedyś pokocham dziecko?

Wystarczą 3 rzeczy, by zbudować silną więź z dzieckiem. Pomoże prosty test

Tylko 5 minut, a setki korzyści. Zrób to, jeśli wyrzucasz sobie, że masz dla dziecka za mało czasu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza