Zabawy z rodzicami - jakie korzyści wynikają z nich dla dziecka?

2015-03-13 13:17

Zabawy z rodzicami - dzieci je uwielbiają. Często gdy mama czy tata tracą już siły, dziecko nadal jest pełne energii i zapału do kontynuowania wspólnych przyjemności. Nic dziwnego - zabawy z rodzicami przynoszą dzieciom mnóstwo korzyści. Jakich?

Zabawy z rodzicami
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zabawy z rodzicami dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i odwagę w poznawaniu świata.

Spis treści

  1. Zabawy z rodzicami: korzyści dla dzieci 
  2. Zabawy z rodzicami: korzyści dla dorosłych
  3. Zabawy z rodzicami: liczy się jakość, nie ilość
  4. Zabawy z rodzicami: dziecko uczy się od dorosłych

Zabawy z rodzicami - dzieci chętnie się w nie angażują, ale jak wykazują coraz częściej pojawiające się raporty, dorośli mają do nich zdecydownie mniejszy entuzjazm. Według badań Millward Brown z 2014 roku, aż 83 procent rodziców twierdzi, że na co dzień trudno im znaleźć wolną chwilę na zabawę z dzieckiem. Co więcej, 85 procent dorosłych dostrzega, że dzieci mają za dużo zabawek, którymi, ich zdaniem, nie potrafią się bawić. Z badań wynika również, że rodzice, w przeciwieństwie do dzieci, często nudzą się, poświęcając czas na zabawy z pociechami. Stresują się, że zabawy z rodzicami powinny mieć dla ich pociech wymiar edukacyjny i że trudno mamie czy tacie konkurować z nowinkami technicznymi.

>> 83 procent rodziców nie ma czasu na zabawę z dziećmi. Z czego to wynika? >>

Zabawy z rodzicami: korzyści dla dzieci 

- Często rodzice chcą, żeby czas na zabawę z dzieckiem był wyjątkowy. Wychodząc z założenia, że zabawy z rodzicami mają mieć dla dzieci znamiona wyjątkowości, wielu rodziców zupełnie z nich rezygnuje. Mamie czy tacie wydaje się, że jeśli wezmą dziecko za rękę i będą razem skakać po kałużach, to będzie za mało. Część z nich źle się też czuje z tym, że w codziennej bieganinie trudno im znaleźć chwilę dla dziecka - zauważa w rozmowie z "Dzień dobry TVN" Marta Żysko-Pałuba, psycholog dziecięcy. 

Tymczasem nawet najprostsze, wspólnie wykonywane czynności, są dzieciom potrzebne. Zabawy z rodzicami sprawiają, że dziecko czuje się słuchane, ważne i doceniane. Pewność, że mama lub tata są wokół niego obecni, pomaga maluchowi czuć się pewniej. Dziecko wie, że ma zawsze blisko siebie opiekunów, więc świat nie jest zły i groźny. Nie boi się go poznawać. Skakanie po kałużach, wspólne zakupy, spacer, leniuchowanie na plaży - z każdej z tych czynności wykonywanej razem z rodzicami dziecko wyniesie korzyści. 

Nawet z nudnych z dorosłego punktu widzenia obowiązków domowych. Znakomitym sposobem na nauczenie dziecka odpowiedzialności i zapoznania z pracami, jakimi zajmują się dorośli, jest po prostu zaangażowanie go w ich wspólne wykonywanie. Bez obaw, że jest na to za wcześnie. Mycie samochodu, przygotowywanie ulubionych potraw, ścieranie kurzu - dla dziecka to najlepsza forma zabawy z rodzicami, jaka tylko może być. Dorośli również powinni być zadowoleni: przez zabawę przekażą dziecku wielu praktycznych umiejętności. Bez konieczności wygłaszania przed nim referatów o tym, czym jest odpowiedzialność i pomaganie rodzicom w utrzymaniu domowego porządku.

>>Zobacz, jak w kreatywny sposób możesz spędzać czas ze swoim dzieckiem!>>

Zabawy z rodzicami: korzyści dla dorosłych

Czas spędzony z dzieckiem przynosi również korzyści rodzicom. W końcu i oni mogą się czuć potrzebni i mądrzy. Mama i tata mogą cieszyć się z wpływu, jaki mają na swoje dzieci - zabawy z rodzicami rozwijają społeczno-emocjonalne zdolności dziecka. Uczą pierwszych zasad, jakie panują w stosunkach międzyludzkich. Obowiązki i relacje zawodowe mogą u dorosłych powodować poczucie przygnębienia, niedocenienia i niesprawiedliwości. Podczas zabaw dziecka z rodzicami jest zupełnie inaczej. Mały człowiek zadaje im mnóstwo pytań i docenia każdą odpowiedź. Choć istnieje szansa, że mama i tata w końcu mogą stracić cierpliwość do nieokiełznanej dziecięcej ciekawości, na pewno nie będą mieli wrażenia, że potomek ich nie docenia. W końcu zwraca się z pytaniami do najważniejszych dla niego ludzi na świecie. Wspólne rodzinne spędzanie czasu to nie tylko atrakcja dla dziecka - również dla dorosłego, który w końcu może porobić coś innego niż na co dzień w pracy. Z badań przeprowadzonych przez Millward Brown w 2014 roku wynika, że większość dorosłych niepokoi przywiązanie dzieci do zdobyczy najnowszej techniki: telefonów komórkowych, komputerów. Łatwo mogą ten niepokój zmniejszyć, organizując potomstwu czas na zabawy z rodzicami

Zabawy z rodzicami: liczy się jakość, nie ilość

Zabawy z rodzicami cieszą dzieci przede wszystkim w weekendy. W pozostałe dni tygodnia mama i tata często są zmęczeni i nie mają już sił na angażowanie się w rozmowy, wspólną aktywność fizyczną, których dziecko by od nich oczekiwało. Czasem rodzic wraca do domu już po zaśnięciu dziecka. Współczesnym mamom nie jest więc łatwo zaoferować swoim dzieciom tyle uwagi, ile chciałyby im poświęcić. Zamiast narzekać na taką sytuację, warto jak najwięcej wysiłku włożyć w to, by te zabawy z rodzicami, na które się czas zarezerwuje, były jak najwyższej jakości. Warto dodać, że ta jakość wcale nie oznacza wymyślania dla dziecka nie wiadomo jakich atrakcji.

- Ja to nazywam "setką". Nie określam konkretnie, czy ma to być godzina, czy pół godziny. To ma być tzw. setka, czyli 100 procent uwagi poświęconej dziecku. Wszystko jedno, ile wygospodarujemy tego czasu. Ważne, że jeśli już się dzieckiem zajmujemy, nie próbujemy skupiać się jednocześnie na czymś innym. Nie mamy w kieszeni telefonu, do którego co chwilę zaglądamy, nie zerkamy jednym okiem w telewizor. Zabawy z rodzicami to czas dziecka spędzony tylko i wyłącznie z nimi. Nie dzielony z telefonem czy telewizorem - dodaje Marta Żysko-Pałuba.

>>Zabawy z rodzicami to dla dziecka klucz do poznania świata!>>

Zabawy z rodzicami: dziecko uczy się od dorosłych

Zabawy z rodzicami mają ogromny wpływ na dziecko. Dorośli nierzadko nie zdają sobie sprawy lub po prostu zapominają, o tym, że syn lub córka, chcąc nie chcąc, cały czas ich obserwuje. To oni stanowią dla malucha pierwszy wzór dorosłego człowieka. Aby rodzicom o tym ważnym fakcie przypomnieć, w wielu miejscach organizuje się różne akcje społeczne. W ramach zorganizowanej w Australii kampanii "Children see, Children do" ("Dzieci widzą, Dzieci robią") w telewizji, a później również w Internecie, pokazywano szokujący film. Ukazywał najgorsze zachowania dorosłych, naśladowane przez ich dzieci. Matka krzycząca na niemowlę, a za nią robiąca to samo starsza siostra malucha, ojciec bijący żonę i dołączający do niego syn. Ale nie tylko tak drastyczne zachowania, jakich nauczyły się dzieci podczas "zabaw z rodzicami" zostały przedstawione: dziecko palące papierosa, wyrzucające papierki na ulice, przeklinające - wszystko ukazane po to, by przypomnieć rodzicom, jak ważna dla kształtowania jego osobowości jest jakość czasu spędzonego z dzieckiem.

>>A jak ty spędzasz czas z dzieckiem? Jakie zabawy dla niego organizujesz? Dołącz do forum Mjakmama24.pl i podyskutuj! Poznaj również pomysły na zabawy z rodzicami, które wymyślają dla dzieci inne mamy!>>

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza