Czytanie dzieciom: dlaczego warto czytać książki dzieciom?

2012-07-30 15:18

Czytanie dzieciom od zawsze cieszy się dużą popularnością. Dlaczego warto czytać książki dzieciom? Taka lektura jest najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Zwłaszcza w dobie komputera i telewizji.

Nic nie zastąpi książki - dlaczego czytanie dzieciom jest takie ważne
Autor: _photos.com|photos.com Nic nie zastąpi książki - dlaczego czytanie dzieciom jest takie ważne

Spis treści

 1. Czytanie dzieciom: czytanie na receptę
 2. Czytanie dzieciom: ułatwia im poznanie siebie
 3. Czytanie dzieciom: rozwija intelektualnie
 4. Jak wybrać dobrą lekturę dla dziecka?
 5. Czytanie dzieciom: pożytki z lektury
 6. Polecamy wideo: dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny dziecka. Zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne malucha, a przy tym przynosi mu radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Pamiętajmy, że czytając dziecku książkę, w istocie dajemy mu największy dar – swój czas, wyłączną uwagę, pełne zaangażowanie, nasz entuzjazm dla czytania, miłość. Dlatego dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Tego rodzaju świadomość buduje jego poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie. Czytanie dziecku dla przyjemności, dla samej radości bycia razem, wspólnej podróży w świat wyobraźni i przeżywania perypetii książkowych bohaterów daje rodzicom niezwykłą szansę rozwijania dziecięcej wrażliwości, współczucia, serdeczności czy otwartości. Codzienne głośne czytanie kształtuje więź między rodzicem a dzieckiem, ta zaś jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych malucha, warunkiem, by mógł wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka.

Dobrze wiedzieć

Czytanie dzieciom: czytanie na receptę

Książka czytana dziecku może być terapią, pomocą w rozwiązywaniu różnych problemów. Terapia przez baśń – wzbogaca świat wewnętrzny dziecka, rozwija wyobraźnię i fantazję, wyzwala emocje i wrażliwość, uczy współczucia, empatii oraz wyrażania uczuć. Baśnie mają zawsze szczęśliwe zakończenia, więc przynoszą radość, budzą nadzieję i optymizm. Rzeczywistość tam kreowana jest zgodna z myśleniem dziecka, przez co pomaga mu zrozumieć świat i siebie; pokazuje, jakie reguły nim rządzą, a poprzez wskazanie przewidywalności buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa. W baśni eksponowane są wartości moralne i wyraźny podział na dobro, które zwycięża, i zło, które zostaje ukarane. Dziecko zwykle mocno identyfikuje się z bohaterami pozytywnymi, a tym samym buduje własny system wartości i wzorców postępowania.Biblioterapia – systematyczne czytanie książek, dostosowanych do jego wieku i zainteresowań dziecka, zawierających treści, na bazie których jest ono w stanie zarówno dostrzec problem, jak i warianty rozwiązań.Bajka terapeutyczna – adresowana jest głównie do dzieci od 4 do 9 lat. Ma na celu uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych i wspieranie rozwoju osobowego malca. Jej specyfika polega na tym, że jest ona skierowana do określonego odbiorcy, który zmaga się z konkretnym problemem. Pozwala dziecku bez lęku spojrzeć na własne problemy i uczy, jak sobie z nimi radzić. Sprawia, że zaczyna ono pozytywnie myśleć o sytuacjach trudnych i wywołujących u niego strach.

Czytanie dzieciom: ułatwia im poznanie siebie

Regularne codzienne czytanie jest znakomitą szkołą inteligencji emocjonalnej. Dziecko poznaje całą gamę uczuć, uczy się je nazywać, dowiaduje się, jak można je wyrażać. Przekonuje się, że jego problemy nie są odosobnione – że inni też się boją, przeżywają smutki i cierpienia, że również się złoszczą, czują zazdrość, wstyd. Z książek płynie wszakże nie tylko szeroka, ogólna wiedza o życiu, lecz także wiedza i refleksja na własny temat. To sprawia, że dziecko coraz bardziej kompetentnie i swobodnie porusza się w skomplikowanym labiryncie ludzkich spraw, trafniej rozpoznaje własne i cudze emocje oraz motywacje, a także przewiduje następstwa określonych działań czy decyzji. Dlatego czytając dzieciom na głos, dajemy im też strategię radzenia sobie z problemami.

Czytanie dzieciom: dlaczego warto to robić już w ciąży? >>

Czytanie dzieciom: rozwija intelektualnie

Codzienne czytanie dzieciom i prowadzony jednocześnie dialog – równie istotny jak lektura – nie tylko wzbogaca zasób słów i doskonali znajomość zasad i struktur języka, ale także stwarza okazję do formułowania i wyrażania własnych myśli, dzięki czemu dziecko osiąga swobodę w myśleniu i w mówieniu. Słuchając, maluch śledzi rozwój akcji i dialogów, dostrzega i przewiduje konsekwencje oraz zależności przyczynowo-skutkowe, a nawet wyłapuje niekonsekwencje w zachowaniach postaci lub konstrukcji opowieści. Dzięki lekturze dajemy naszej pociesze zasoby intelektualne i duchowe, które prowadzą do mądrzejszego i lepszego życia. Prawdopodobnie takie dziecko wybierze dla siebie mądrzejszy życiowy scenariusz niż jego rówieśnik niemający stałego kontaktu z książkami.

Dobre książki o wychowaniu dzieci. TOP 10 poradników dla rodziców

Jak wybrać dobrą lekturę dla dziecka?

Czytajmy dziecku codziennie minimum 20 minut. Wybierajmy książki:

 • dostosowane do jego wieku, zainteresowań i rozwoju psychofizycznego, a także wrażliwości;
 • mądre i ciekawe;
 • napisane poprawną polszczyzną;
 • kształtujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie;
 • promujące właściwe wzorce postaw i zachowań, rozwijające dobry smak i poczucie humoru.

>> Czytaj także: Bajki uczą dzieci życia? Przygotowują je do stresujących sytuacji [ZOBACZ FILM]

Dobrze wiedzieć

Czytanie dzieciom: pożytki z lektury

1) wspiera rozwój psychiczny dziecka, zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne – miłości, uwagi, stymulacji; wzmacnia poczucie własnej wartości; 2) przygotowuje do sprawnego czytania i pisania, uczy języka, rozwija słownictwo, swobodę w mówieniu, wyobraźnię, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole; 3) przynosi wiedzę ogólną i rozwija zainteresowania, uczy myślenia logicznego, krytycznego, refleksyjnego, odróżniania dobro od zła, rozwija wrażliwość moralną, kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy; 4) buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem, jest znakomitą formą rozrywki, rozwija poczucie humoru; 5) jest profilaktyką zachowań aspołecznych, przeciwdziała postawie ciągłego znudzenia, chroni przed zagrożeniami ze strony kultury masowej, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera.

Polecamy wideo: dlaczego warto czytać książki?

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza