Nie przywita się z dziadkami, nie pobawi z innymi? Te słowa działają jak zaklęcie na nieśmiałe dziecko

2024-03-29 14:30

Zachęcanie nieśmiałego dziecka do tego, by przywitało się z dziadkami czy pobawiło z innymi dziećmi zwykle stawia je w bardzo trudnej sytuacji. Są lepsze sposoby na to, by je wesprzeć.

Nie przywita się z dziadkami, nie pobawi z innymi? Te słowa działają jak zaklęcie na nieśmiałe dziecko
Autor: Getty Images Nie przywita się z dziadkami, nie pobawi z innymi? Te słowa działają jak zaklęcie na nieśmiałe dziecko

Nieśmiałość dziecka w kontakcie z innymi osobami, także członkami dalszej rodziny, może manifestować się w jego zachowaniu i emocjach. Z reguły tym, co widzi postronna osoba jest kurczowe trzymanie się rodzica, co łatwo ocenić jako zachowanie niegrzeczne, nieadekwatne. Warto jednak pamiętać, że nieśmiałe dzieci mogą czuć się smutne, zawstydzone, zażenowane, osamotnione. Powiedzenie "hej, przywitaj się, nie bądź taki", tylko te emocje wzmocni.

Czytaj też: Mówisz tak do dziecka, gdy się złości? To błąd, za który słono zapłacisz

Spis treści

  1. Tak nie ośmielisz dziecka
  2. To zdanie powinno usłyszeć nieśmiałe dziecko
Bunt dwulatka - Plac Zabaw odc. 6

Tak nie ośmielisz dziecka

Rodzice nieśmiałych dzieci z pewnością wielokrotnie doświadczali różnych przykrości z powodu wycofania ich pociechy. Dziecko, które niechętnie rusza do zabawy bywa zawstydzane i popędzane przed dorosłych. Słyszy, żeby "było jak inni", jest porównywane do śmielszych dzieci znajomych czy kuzynów.

Nierzadko ktoś głośno dziwi się jego zachowaniu i próbuje za wszelką cenę nakłonić, by je zmieniło. Odwołuje się do jego wieku ("taki duży, a się wstydzi"), szantażu ("gdybyś nie był taki nieśmiały, dzieci chętniej by się z tobą bawiły"). W takiej sytuacji dziecko nie czuje się komortowo ani bezpiecznie. Jess, terapeutka i mama trójki dzieci, która na Instagramie prowadzi profil @nurturedfirst podpowiada, jakich zdań w stosunku do nieśmiałego dziecka należy unikać:

  • "Gdybyś nie był taki nieśmiały, miałbyś więcej przyjaciół",
  • "Nie bądź niegrzeczny",
  • "Musisz przywitać się z babcią / dziadkiem",
  • "Musisz być bardziej towarzyski, jak twój brat".

To zdanie powinno usłyszeć nieśmiałe dziecko

Zamiast ponagleń i zawstydzania, Jess poleca, by wypowiedzieć jedno ważne zdanie:

  • "Jesteś mądry, nie spiesz się. Ufam, że będziesz wiedział, kiedy będziesz gotowy".

Terapeutka poleca, by pozwolić dziecku zostać obok tak długo, jak ono tego potrzebuje. Kiedy poczuje, że jest gotowe do tego, by wykonać kolejny krok - zrobi to bez stymulowania. Dzięki temu w relacjach z innymi a także w sytuacjach, które są dla niego wymagające, będzie czuć się bezpiecznie.

Jess tłumaczy także, że etykietowanie nieśmiałych dzieci jako tych niegrzecznych jest błędem, a nieśmiałość jest cechą osobowości, z którą rodzi się wiele dzieci.

Czytaj też: 7 zdań, które dadzą dziecku wewnętrzną siłę. Wprowadź je na stałe do waszej komunikacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza