Polscy NASTOLATKOWIE są coraz bardziej AGRESYWNI. A rodzice bezsilni [FILM]

2014-08-11 12:48

Współcześni nastolatkowie są coraz bardziej agresywni i brutalni. Zagłębiając się w swoich problemach, izolują się od rodziców, a ci nie wiedzą, jak mają się z nimi porozumieć. Czy rodzice nie nadążają za swoimi dziećmi? Rozmawiają Marta Żysko-Pałuba, Katarzyna Żak oraz Edyta Poncyljusz.

Problemy z nastolatkami
Autor: thinkstockphotos.com Agresja słowna, przemoc fizyczna, seks, alkohol i narkotyki to główne problemy polskich nastolatków.

Spis treści

  1. Relacje rodzica z nastolatkiem: jak o nie dbać?
  2. Relacje rodzica z nastolatkiem: dlaczego takie trudne?

W polskich szkołach jest coraz więcej przemocy. Najwięcej niepokojących lub patologicznych zjawisk występuje w gimnazjach, które są już postrzegane jako najbardziej niebezpieczne placówki. Agresja słowna, przemoc fizyczna, przemoc w cyberprzestrzeni, alkohol, seks i narkotyki to główne problemy, z którymi na co dzień borykają się nastolatkowie.

I często nie potrafią sobie z nimi poradzić. - Nastolatkowie coraz częściej używają siły do rozwiązywania swoich problemów. Są zaczepni, prowokują. Niestety, rośnie również poziom przemocy wśród dziewcząt - mówi psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba.

Agresja w szkole: czy to już przemoc czy jeszcze wybryki? >>

Relacje rodzica z nastolatkiem: jak o nie dbać?

Bliskość to jedyna metoda na utrzymywanie zdrowych stosunków w rodzinie. Jeśli rodzice będą poświęcać czas swoim dzieciom, interesować się ich sprawami oraz szczerze z nimi rozmawiać, w porę zauważą niepokojące sygnały.

- Ja miałam to szczęście, że zawsze byłam bardzo blisko moich córek. Bardzo im ufałam, a z drugiej strony starałam się kontrolować środowisko, w jakim się obracają - opowiada aktorka Katarzyna Żak.

Co zrobić, jeśli dziecko jest ofiarą przemocy w szkole? >>

Relacje rodzica z nastolatkiem: dlaczego takie trudne?

- Myślę, że jesteśmy trochę pogubieni w tej autonomii, którą dajemy swoim dzieciom. Nie daje się nam nic w zamian za to, że bardzo dużo poświęcamy dla swoich pociech. Wydaje mi się, że nie nadążamy za naszą cywilizacją i za zmianami naszych dzieci - mówi Edyta Pocyljusz, mama czwórki dzieci.

Agencja TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza