Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

2013-01-29 16:09 Elżbieta Oszer

Wydaje ci się, że twoje dziecko to wielki bałaganiarz – nigdy nie sprząta zabawek, stale musisz po nim coś układać, porządkować i wycierać? Zastanów się, może twoja pociecha nie umie utrzymywać porządku wokół siebie, bo zwykle ją wyręczasz? Najwyższy czas to zmienić i nauczyć dziecko sprzątania po sobie.

Sprzątanie na pewno nie należy do przyjemnych zajęć, ale jest konieczne, jeśli chcemy utrzymywać w swoim otoczeniu ład i porządek. Dlatego już od najmłodszych lat należy uczyć dziecko sprzątania po sobie. Niestety rodzice, zwłaszcza mamy, często wyręczają swoje pociechy, tłumacząc, że zrobią to lepiej i szybciej. To błąd. Warto uzbroić się w cierpliwość i zachęcić dziecko, by po skończonej zabawie posprzątało po sobie – uporządkowało zabawki i odłożyło je na miejsce. Jak powoli zacząć wdrażać dziecko do domowych obowiązków i nauczyć sprzątania po sobie?

Nauka sprzątania po sobie – sprzątanie jako zabawa

Naukę sprzątania po sobie najlepiej zacząć wcześnie – już trzylatka można przyzwyczajać, że różne rzeczy, w tym zabawki, mają swoje określone miejsce. Najlepiej zrobić to w formie zabawy.

 • Jeśli chcemy, by porozrzucane rzeczy z powrotem znalazły się w skrzyni na zabawki, możemy zaproponować zabawę w rzucanie do celu. Możemy też zorganizować wyścigi – kto zbierze z podłogi więcej zabawek lub schowa klocki do pudełka. Można również bawić się w porządkowanie zabawek kolorami – zaproponuj, by dziecko posprzątało zabawki w kolorze czerwonym, ty w tym czasie zbierasz żółte, potem sprzątacie kolejne kolory.
 • Nie odkładajcie sprzątania na wieczór, bo wtedy malec będzie zmęczony i zabraknie mu sił do robienia porządków. Najlepiej sprzątać natychmiast po skończonej zabawie. Ważne, byśmy uczestniczyli w tych porządkach. Nie liczmy, że wystarczy kilka razy pokazać dziecku, jak należy posprzątać, a ono grzecznie będzie od tej pory zawsze utrzymywało porządek. Nauka sprzątania po sobie to czasem kilka lat pracy i cierpliwości ze strony rodzica.

Dowiedz się, jak nauczyć dziecko sprzątać

Dobrze wiedzieć

Żeby łatwiej utrzymać porządek w dziecinnym pokoju, warto zakupić kilka plastikowych skrzynek, do których można chować zabawki i dziecięce skarby. Dzięki temu łatwiej je będzie posegregować – w jednej skrzyni np. klocki, w drugiej lalki, w trzeciej maskotki itd.

 • Wygląd pokoju małego dziecka, zależy od rodziców – to oni decydują o wystroju, kolorystyce, a także o ilości zabawek. Warto pamiętać, że pokój dziecięcy przeładowany maskotkami i zabawkami wcale nie sprzyja zabawie, ale prowokuje maluchy do robienia permanentnego bałaganu. Zresztą podobnie jest u dorosłych – trudniej utrzymać porządek we wnętrzu zagraconym, pełnym drobiazgów i bibelotów, trudniej także zachować czystość. Dlatego, jeśli dziecko ma bardzo dużo zabawek i w jego pokoiku wciąż panuje bałagan – zróbmy przegląd i część z nich spakujmy i schowajmy. Po jakimś czasie zabawki możemy wymienić – te, które się znudziły, schowajmy, a wyciągnijmy te schowane – będą prawdziwą atrakcją.
 • Warto także pilnować, by dziecko nie rozrzucało zabawek po całym domu. Przypominajmy, że miejsce zabawek jest w dziecięcym pokoju, a każda maskotka, lalka czy samochodzik po skończonej zabawie powinna wrócić na półkę lub do skrzyni.
 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

  Sprawdź
  Dziecko zakupy i my
  KOMENTARZE