Rozwój dziecka: jak mądrze stymulować rozwój dziecka

2012-11-30 12:37

Możliwości rozwoju małego dziecka ciągle są niedoceniane. Dorośli często koncentrują się zwłaszcza na czynnościach opiekuńczych, szczególnie we wczesnym okresie życia dziecka. A trzeba pamiętać, że mądre wspieranie rozwoju dziecka poprzez wprowadzanie go w świat sztuki i motywowanie do zdobywania wiedzy może w przyszłości zaprocentować.

Rozwój dziecka: jak mądrze stymulować rozwój dziecka
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Rozwój dziecka - edukacja artystyczna
  2. Rozwój dziecka - nowoczesne pomoce
  3. Warto wiedzieć
  4. Rozwój dziecka - inwestycja w talent

Trzeba pamiętać, że już od samego urodzenia dziecko ma swoją indywidualność. Aby ją poznać, trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości i wysiłku. Podstawowe znaczenie ma tu obserwacja. Zwłaszcza tego, jak szybko dziecko zapamiętuje i jakie są jego reakcje na poszczególne bodźce sensoryczne. W razie jakichkolwiek niepokojów warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Rozwój dziecka - edukacja artystyczna

Indywidualność dziecka to brama, przez którą wkracza ono w świat. To jednak dorośli decydują, czy jest ona wystarczająco otwarta, by przeszło przez nią swobodnie w przyszłość. Dlatego tak ważne jest to, by tę indywidualność umieć odczytać i zaakceptować. Pomoc w rozwoju dziecka to otoczenie go bezwarunkową miłością, akceptacja jego odrębności, zapewnienie mu odpowiedniej stymulacji poznawczej i emocjonalnej. Dlatego warto dziecko otoczyć harmonią i delikatnością dźwięków, obrazów, kulturą słowa, odwagą poznawania nowości i aktywnością myślenia. W Polsce przez długi czas lekceważona była edukacja artystyczna dzieci. Efektem tego były liczne doniesienia prasowe o patologiach występujących w szkołach, o agresji wśród bardzo małych dzieci. Szansą na zaradzenie tym złym zjawiskom jest kontakt ze sztuką – muzyką poważną i dziełami plastycznymi. Muzyka poważna uczy koncentracji, harmonii emocjonalnej, rozwija wyobraźnię, uczy myślenia logicznego poprzez logikę dźwięków, staje się źródłem motywacji do życia i działania. Warto pamiętać, że dzieci także ulegają nerwicom. Naukowcy zajmujący się tą tematyką zgadzają się co do tego, że niezwykle terapeutyczne właściwości posiada np. muzyka Mozarta. Dzieciom i ich rodzicom można zaproponować zabawę w „malowanie muzyki”. Polega ona na wspólnym wysłuchaniu fragmentu utworu muzycznego i poproszeniu dziecka, by namalowało to, co przychodzi mu do głowy pod wpływem dźwięków. Efekty mogą być zaskakujące.

Rozwój dziecka - nowoczesne pomoce

Małe dzieci są nie tylko gotowe do słuchania muzyki klasycznej, ale także do korzystania z dobrodziejstw różnego rodzaju technologii. Według psychologów, dziecko może korzystać z komputera już od 2. roku życia. W tym wieku u dzieci rozwija się zdolność do odróżniania symbolicznego znaczenia przedmiotu od jego rzeczywistych właściwości. Dziecko zaczyna rozumieć rzeczywistość wirtualną Oczywiście trzeba pamiętać, że muszą to być strony przeznaczone dla dzieci, czyli takie, na których nie występują nadmierne błyski czy szybko poruszające się elementy. Trzeba tylko pamiętać, że należy być przy dziecku, gdy korzysta z Internetu oraz oczywiście stosować umiar, jeżeli chodzi o czas. Jest to tym bardziej trudne, że kłopoty z tym mają także dorośli.

Dobrze wiedzieć

Warto wiedzieć

Dzieci (w wieku do 6 lat) przyswajają sobie ogromną liczbę informacji o otaczającym ich świecie, trenują różnorodne metody radzenia sobie w kontaktach społecznych zarówno z rówieśnikami, jak i światem dorosłych, uczą się i utrwalają różnego rodzaju style aktywności poznawczej człowieka, poznają bogactwo przeżyć emocjonalnych i sposoby ich wyrażania.

Super Ekspress

Rozwój dziecka - inwestycja w talent

Nie wolno zapominać, że od aktywności dziecka, jego pozytywnego nastawienia, motywacji, chęci zdobywania nowej wiedzy, kształcenia się zależy, czy będzie się ono prawidłowo rozwijało. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia czy zabawy edukacyjne doskonalą nowo nabyte umiejętności. Jednak jak w każdym przypadku nie można przesadzać. Wielu rodziców wyobraża sobie, że może na zawołanie wychować w domu geniusza. To błąd, który może dziecku wyrządzić ogromną krzywdę. Przyspieszanie na siłę rozwoju dziecka nie przyniesie żadnego efektu pozytywnego, a jedynie może zaszkodzić. Warto wiedzieć w okresie 0–6 lat dzieci: przyswajają sobie ogromną liczbę informacji o otaczającym ich świecie, trenują rożnorodne metody radzenia sobie w kontaktach społecznych zarówno z rówieśnikami, jak i światem dorosłych, uczą się regulować swoim zachowaniem relacje ze światem zewnętrznym, by zaspokoić podstawowe potrzeby poczucia bezpieczeństwa i miłości, budują podstawowe poczucie swojej wartości, poznają kryteria wartościowania zdarzeń, uczą się i utrwalają różnego rodzaju style aktywności poznawczej człowieka, poznają bogactwo przeżyć emocjonalnych i sposoby ich wyrażania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza