Jak wytłumaczyć dziecku skąd się biorą dzieci? [Film]

2014-10-07 14:28

Skąd się biorą dzieci? Wcześniej czy później każdy rodzic stanie przed koniecznością odpowiedzi na to pytanie. Niestety zwykle pada ono w najmniej oczekiwanym momencie. Od naszej reakcji i odpowiedzi zależy, czy ciekawość dziecka zostanie zaspokojona i czy zdobędziemy jego zaufanie. Przeczytaj jak się przygotować do takich rozmów i jak wytłumaczyć dziecku skąd sie biorą dzieci.

trudne pytania tato co ty tu masz
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Skad się biorą dzieci: dlaczego odpowiedź na to pytanie jest tak ważna?
  2. Polecjamy wideo: Jak odpowiadać dziecku na "trudne pytania"?
  3. "Skąd się biorą dzieci? Później ci powiem"

Twoje dziecko prędzej czy póżnie zapyta, skąd się biorą dzieci. Warto pamiętać, że im wcześniej zaczniemy i bardziej naturalnie podejdziemy do tematu, tym lepiej. Dzięki temu, łatwiej nam będzie zbudować i podtrzymać zaufanie oraz odpowiadać na krępujące pytania. Oczywiście zbyt wczesne inicjowanie tego typu rozmów też nie jest wskazane. Najlepiej rozmowy na "te tematy" podjąć wtedy, kiedy dziecko zacznie samo zadawać pierwsze pytania. Najważniejsze to odpowiadać na wszystkie pytania dziecka, oczywiście w przystępnej dla niego formie.

>> 7 najtrudniejszych pytań zadawanych przez dzieci

Skad się biorą dzieci: dlaczego odpowiedź na to pytanie jest tak ważna?

Te pierwsze rozmowy i odpowiedzi pomagają budować zaufanie i zażyłość z dzieckiem. Dzięki niej, łatwiej będzie nam rozmawiać na tematy intymne, gdy przyjdzie czas zmierzyć się z tym najtrudniejszymi pytaniami niż: skąd się biorą dzieci. Dziecko będzie wiedziało, że z nami może na ten temat porozmawiać. Wiedzę powinniśmy przekazywać dziecku już w odpowiedziach na jego pierwsze pytania - nie ma sensu opowiadać wymyślonych historii, które później i tak będziemy musieli zdementować. Pierwsze pytania najczęściej są niewinne i biorą się z czystej ciekawości świata, dlatego nasze odpowiedzi również powinny być niewinne i dostosowane do wieku dziecka. Nie ma potrzeby trzylatkowi tłumaczyć szczegółów anatomii – w tym wieku dziecku wystarczy prosta odpowiedź: z brzuszka mamy, z miłości rodziców. Wraz z wiekiem, gdy wiedza dziecka i jego rozumienie świata będą się poszerzać nasze odpowiedzi będą ewoluowały o kolejne szczegóły, na które dziecko będzie gotowe. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego wstrząsu. Nigdy nie zapominajmy o odpowiedzialności jaka na nas spoczywa. Lepiej, żeby dziecko ze swoimi pytaniami przyszło do nas niż zaspokoiło naturalną ciekawość korzystając z niesprawdzonych źródeł. Bądźmy otwarci i gotowi do rozmów z dzieckiem. Ono musi mieć świadomość tego, że tak jest.

>> Jak nazywać intymne części ciała dziecka?

Polecjamy wideo: Jak odpowiadać dziecku na "trudne pytania"?

"Skąd się biorą dzieci? Później ci powiem"

Ważne, żeby nie ignorować ani nie tłumić zaciekawienia dziecka – dzięki temu dziecko zyska pewność, że może do nas przyjść z każdym tematem. Nie twórzmy tematów tabu – niech każde pytanie ma swoją odpowiedź, nawet jeżeli są to pytania trudne lub krępujące. Nie wstydźmy się przyznać do własnego zawstydzenia – mówmy o własnych emocjach, bądźmy prawdziwi. Istotny jest też czas poświęcony na ważne rozmowy. Nie powinniśmy udzielać odpowiedzi na szybko, między jedną czynnością a drugą. Dziecko powinno czuć, że jego problemy są dla nas ważne – ma prawo oczekiwać, że poświęcimy mu swoją uwagę i czas oraz okażemy zainteresowanie tym, co jest dla niego istotne. Im więcej uwagi i wiedzy otrzyma od nas, tym mniejszy wpływ na świadomość seksualną naszego dziecka będą mieli rówieśnicy czy Internet.  A im lepiej my sami będziemy przygotowani merytorycznie, tym łatwiej będzie nam przekazać dziecku niezbędną wiedzę. Dlatego korzystajmy z (mądrych!) książek i materiałów dostępnych na rynku, sprawdzonych stron w sieci czy porad innych rodziców. Bądźmy aktywni, wychodźmy z inicjatywą – wykorzystujmy nadarzające się okazje do edukacji seksualnej naszego dziecka, choć może być to trudne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza