Śpisz w łóżku z siedmioletnim dzieckiem? Psycholog mówi, co o tym myśli

2024-05-22 11:09

Ku zdziwieniu niektórych, wielu rodziców przyznaje się do spania w jednym łóżku z kilkulatkami. Czy jest w tym coś złego, skoro dziecko czuje się wówczas bezpiecznie? Psycholog jasno tłumaczy, czy jego zdaniem tak powinno to wyglądać.

Śpisz w łóżku z siedmioletnim dzieckiem? Psycholog mówi co o tym myśli
Autor: getty images Śpisz w łóżku z siedmioletnim dzieckiem? Psycholog mówi co o tym myśli

Temat spania z dziećmi w jednym łóżku a czasem tylko w tym samym pokoju potrafi podzielić rodziców. Na grupach dla mam nierzadko pojawiają się pytania o to jak nauczyć spać dziecko samodzielnie i w ogóle kiedy jest najlepszy moment na wyprowadzkę z sypialni do pokoju malucha.

Jednej mądrej odpowiedzi nie ma, tym bardziej że potrzeby dzieci (i podejście rodziców do tej kwestii) różnią się. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje to, jak spanie z dzieckiem wpływa na relację między rodzicami. Kiedy sprawia, że intymność w związku praktycznie nie istnieje i ta sytuacja wyraźnie im nie służy, na pewno warto rozważyć zakup łóżka dla dziecka i usypianie go już w jego dziecięcym pokoju.

Zadanie bywa jednak trudne a przez niektórych... mocno krytykowane. Dopóki jednak nie przeszkadza to rodzicom, żadne "dobre rady" nie są potrzebne. Psycholog twierdzi, że nie ma nic złego w tym, że siedmiolatek nadal śpi z rodzicami. Dlaczego?

“Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

"Nigdy nie zrozumiem tych komentarzy przeciw"

Kwestię wspólnego spania z dzieckiem w tym samym łóżku poruszył psycholog, który prowadzi konto na TikToku. Amerykański ekspert postanowił zabrać głos, by przekazać, co sądzi o takim postępowaniu. Wydaje się, że filmem, który umieścił na platformie, włożył przysłowiowy kij w mrowisko. Dlaczego?

Otóż David Coleman stwierdził, że nie ma nic złego w tym, że kilkulatek, nawet jeśli mowa o siedmioletnim dziecku, nadal śpi w łóżku z rodzicami.

"Myślę, że to w porządku, że twój siedmiolatek nadal śpi z tobą w łóżku. Myślę, że to całkiem naturalne, bo dzieci czują się bezpiecznie i pewnie, śpiąc z rodzicami" - mówi psycholog. Wyjaśnił również, że jest sporo badań mówiących o tym, że ma to wiele korzyści. Wspólne spanie z dzieckiem nie musi oznaczać spania w jednym łóżku - czasem wystarczy postawić we własnej sypialni łóżko dziecka, dzięki czemu będzie ono spać spokojniej.

W przypadku młodszych dzieci także rodzice mogą spać lepiej, mając pociechę blisko siebie.

"Bardzo niewiele 15-latków nadal śpi w łóżku z rodzicami. W pewnym momencie twoje dziecko osiągnie pewien wiek, w którym samo będzie chciało się wyprowadzić z twojego łóżka i mieć swoją własną przestrzeń" - przekonuje psycholog na TikToku.

Czytaj też: Dlaczego dzieci boją się ciemności? Naukowcy wiedzą: dorośli tylko udają, że tak nie mają

Czy spanie z siedmiolatkiem jest "dziwne"?

Nie wszystkich komentujących przekonuje podejście psychologa. Część z nich twierdzi, że spanie z siedmioletnim dzieckiem jest ich zdaniem "dziwne" i nie należy go normalizować.

Komentujący są także zdziwieni tym, jak wiele osób przyznało się do tego, że wciąż śpi w jednym łóżku ze swoimi dziećmi, nawet jeśli te mają już 10 lat. Zastanawiają się nad tym, czy to na pewno dobre dla rodziców, bo jak twierdzą, nie można wciąż w centrum stawiać potrzeb dziecka, zapominając przy tym o własnych.

Sonda
Czy śpisz z dzieckiem w jednym pokoju?
Nasi Partnerzy polecają