7-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

2020-01-28 13:22

Kalendarz rozwoju dziecka: 7 rok życia dziecka. 7-letnie dziecko staje się spokojniejsze. Więcej czasu spędza w swoim pokoju zajmując się sobą i nie zwracając większej uwagi na innych. Bardzo przeżywa swój pierwszy dzień w szkole oraz dużo od siebie wymaga. Lubi również wyolbrzymiać i przesadzać w każdej kwestii.

Siedmiolatek
Autor: thinkstockphotos.com 7-letnie dziecko bardzo przeżywa swój pierwszy dzień w szkole oraz dużo od siebie wymaga.

Kalendarz rozwoju dziecka: 7 rok życia dziecka.

7-letnie dziecko: rozwój siedmiolatka

Rozwój dziecka w 7 roku życia przebiega podejrzanie spokojnie, szczególnie dla tych rodziców, których sześciolatki były naprawdę żywymi dziećmi.

 • Siedmiolatek może zadziwiać opiekunów spokojem - zamiast biegać z kolegami po podwórku siedzi w swoim pokoju, rysuje, wycina, ogląda filmy i słucha muzyki. Nawet jeśli do tej pory był wylewny w kontaktach, teraz może stać się skrytym młodym człowiekiem.
 • Dla rodziców dość uciążliwa może być charakterystyczna dla tego okresu zmienność nastrojów i obarczanie otoczenia winą za wszystkie niepowodzenia. Jeśli poświęcisz 7-letniemu dziecku za mało uwagi, okaże się, że go nie kochasz, jeśli tej uwagi skierujesz na dziecko zbyt dużo - zarzuci ci, że się czepiasz.
 • Siedmiolatek ma tendencje do przesady i wyolbrzymiania problemów, lubi też puszczać wodze fantazji, a że jest katastrofistą, to prześladują go różne lęki: że jest adoptowany, że przyjdą złodzieje, wybuchnie wojna, wszyscy umrą, nikt go nie kocha. Rodzice powinni zachować dystans do tych zachowań, nie reagować impulsywnie, ale również nie lekceważyć pojawiających się problemów.
 • Siedmiolatek bardzo przeżywa swoje pójście do szkoły, szczególnie, że dużo od siebie wymaga, a nie zawsze sobie z tym radzi. W jego życiu pojawia się nowy autorytet - jego pani wychowawczyni. Wchodzi w nowe relacje z rówieśnikami, co zmusza go do zrewidowania dotychczasowych zachowań - aprobata i akceptacja kolegów jest dla niego coraz ważniejsza.

Czytaj: Przeczytaj także, jak rozmawiać z dzieckiem, o trudnych sprawach

7-letnie dziecko: bóle wzrostowe

Siedmiolatek może odczuwać bóle wzrostowe i bóle głowy - te ostatnie zazwyczaj spowodowane sa zmęczeniem. Może też mieć kłopoty z precyzją ruchów, a to dlatego, że duże mięśnie rosną szybciej niż małe - stąd też może wynikać zamaszystość ruchów dziecka.

Sprawdź: Jak nauczyć dziecko dobrych manier

Przeczytaj także, jak przygotować dziecko do szkoły

Dobrze wiedzieć

7-letnie dziecko - co umie siedmiolatek?

 • Posługiwać się zabawkami wymagającymi dużej precyzji ruchów, lubi też budować ze skomplikowanych zestawów klocków.
 • Malować cienkim pędzelkiem, sprawnie rysuje (przedkłada ołówek nad kredki świecowe).
 • Rozpoznaje litery, łączy je w sylaby i wyrazy.
 • Czyta krótkie wyrazy i zdania i umie ułożyć wyrazy z rozsypanych literek i zdania z rozsypanych wyrazów
 • Liczy do 10 (a często potrafi więcej)
 • Potrafi uporządkować przedmioty przedmioty według jakiejś cechy oraz podzielić je na podgrupy.
 • Potrafi porównywać przedmioty i zbiory przedmiotów (większe, mniejsze, tyle samo)
 • Nie ma problemów z umiejscowieniem w przestrzeni (niżej, wyżej, w lewo w prawo, obok, z tyłu)
 • Rozpoznaje proste figury geometryczne

7-letnie dziecko: jak wspomóc rozwój siedmiolatka?

 • Róbcie jak najwięcej rzeczy wspólnie - począwszy od zakupów i codziennych zajęć domowych poprzez oglądanie telewizji, czytanie książek i zabawy plastyczne.
 • Staraj się jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem - nie lekceważ jego problemów i lęków, ale pomóż mu je racjonalizować.
 • Ucz, jak wykonywać poszczególne prace, jak dzielić je na etapy i jak rozpoznać zmęczenie, by wiedziało, kiedy czas odpocząć
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza