Tak wyznaczysz dziecku granice. Tu nie ma miejsca na niedomówienia

2024-02-27 16:39

Wielu rodziców potrafi ustanawiać zakazy i nakazy, tymczasem brakuje w tym wszystkim czegoś, co sprawi, że dziecko faktycznie zrozumie ich sens.

Prosta metoda na wyznaczanie granic dziecku. Tu nie ma miejsca na niedomówienia
Autor: Getty Images

Trudno wymagać od kogoś, by stosował ustanowione zasady, kiedy te są niezrozumiałe lub dają przestrzeń na ich dowolną interpretację. Warto o tym pamiętać zwłaszcza stawiając dzieciom wszelkie granice. Potrzebne jest nie tylko ich wyartykułowanie. Nasz przekaz kierowany do malucha musi być spójny, konsekwentny, nie powinno być tutaj przestrzeni na niedomówienia.

Zobacz też: Dziecko zmienia się przy tobie w diabełka? Ekspertka uspokaja: to dobry znak

Spis treści

  1. Wyznaczając granice, prowadź dziecko niczym za rękę
  2. Warto by maluch wiedział, czemu służą granice
"Jesteś najlepszym, co to dziecko ma". Magda opowiada o doświadczeniach swoich oraz podopiecznych Fundacji

Wyznaczając granice, prowadź dziecko niczym za rękę

Anna Cieśluk-Żebrowska, która na Instagramie prowadzi profil @nic_na_sile_ podpowiada, by ustalając dziecku granice, jasno wyartykułować co robimy. Właśnie po to, by nie pozostawić miejsca na niedomówienia.

Przykładem sytuacji może być np. przekazanie dziecku, że nie wolno bić innych. Chodzi nie tylko o suchy komunikat, ale wskazanie, co w związku z tym robimy.

  • "Nie mogę Ci pozwolić na wyrywanie łopatki tej dziewczynce. A teraz przytrzymam Cię ręką."
  • "Nie mogę Ci pozwolić na sypanie piaskiem w dzieci. A teraz zabiorę Cię na bezpieczną odległość, gdzie będziesz mogła to robić."

Anna Cieśluk-Żebrowska uczula, by do dziecka zawsze odnosić się z szacunkiem i przekonuje, że z młodym człowiekiem naprawdę da się dogadać! Trzeba tylko wiedzieć, jak mówić językiem zrozumiałym dla kilkulatka.

Czytaj też: Tak zachęcisz dziecko do samodzielności. 6 sposobów na mniejszą nadopiekuńczość

Warto by maluch wiedział, czemu służą granice

Jasne komunikaty warto także uzasadnić. Przykładowo, jeśli chodzi o bicie, warto powiedzieć, że nie wolno bić innych, ponieważ to boli. Nie "bo tak", ani "bo ja tak mówię", co wielu z nas mogło słyszeć we własnym dzieciństwie.

Tłumacząc dziecku, czego i dlaczego robić nie wolno, warto też przykucnąć naprzeciw niego. Gdy wasze oczy będą na tej samej wysokości, nawiążecie kontakt wzrokowy, który także ułatwi wam wzajemne rozumienie tego, co chcecie sobie przekazać. Wielu rodziców o tym zapomina, przez co maluch, zamiast koncentrować się na słowach rodzica, koncentruje się raczej na tym co ma przed sobą.

Czytaj też: Tych 7 rzeczy nigdy nie mów swojemu dziecku. Mogą zostać z nim na całe życie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza