Co robić, gdy dziecko pyta o wojnę? Rozmawiaj, ale wyłącz telewizję, radzi psychotraumatolog

2022-02-25 9:52

Czy z dzieckiem powinno się rozmawiać o wojnie? Tak, ale w sposób delikatny, aby go nie przestraszyć. Jeśli dziecko pyta lub opowiada rozmowy z rówieśnikami , rodzic musi wyjaśnić mu jego wątpliwości i dać ukojenie lękom. O tym, jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie opowiada psychotraumatolog Małgorzata Bajko.

smutne dziecko
Autor: Getty Images Jak rozmaiwać z dzieckiem o lęku i ludzkiej krzywdzie?

Temat wojny to jeden z najtrudniejszych, jaki rodzice muszą niekiedy wytłumaczyć dziecku. Problem jest tym większy, im bliżej dziecka występuje. W aktualnej sytuacji, polskie dzieci, ale też dzieci innych narodowości wychowujące się w Polsce są bliżej tematu niż kiedykolwiek.

Uczą się w szkołach, chodzą do przedszkoli, wraz z dziećmi z Ukrainy, a także niekiedy z Rosji, których rodziny są często bezpośrednio poszkodowane w wyniku wojny, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.

Jak wspierać dzieci w tej trudnej sytuacji? Przypominamy cenne podpowiedzi psychotraumatolog Małgorzaty Bajko w wypowiedzi dla Dzień Dobry TVN sprzed kilku lat. 

Spis treści

  1. Trauma dzieci po II wojnie światowej
  2. Czy z dzieckiem powinno się rozmawiać o wojnie?
  3. Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
  4. Czy dziecko powinno oglądać programy informacyjne?
Wiec poparcia "Solidarni z Ukrainą" w Gdańsku

Trauma dzieci po II wojnie światowej

W 1946 roku w Polsce Ministerstwo Oświaty wydało zarządzenie, aby dzieci szkół powszechnych narysowały to, co zapamiętały z wojny. Prace były wstrząsające i oddały wszystkie okropności tamtego okresu. Dzieci rysowały aresztowania i egzekucje najbliższych, obozy koncentracyjne oraz wysiedlenia.

Niektóre z nich zawierały podpisy, np. "Niemcy rozstrzeliwują moją mamusię".

Ta historia doskonale obrazuje, jaką traumą jest wojna dla delikatnej, dziecięcej psychiki. Na te tematy, należy rozmaiwać z dziećmi bardzo rozważnie.

Przeczytaj też: 7 najtrudniejszych pytań zadawanych przez dzieci

Czy z dzieckiem powinno się rozmawiać o wojnie?

W ostatnim czasie, z uwagi na napiętą sytuację międzynarodową, temat wojny powrócił w szkołach, przedszkolach i domach. Czy z dzieckiem powinno się rozmawiać o wojnie? Oczywiście, ponieważ ukrywając prawdę o ciemnym obliczu świata, tylko wyrządzamy mu krzywdę. Trzeba jednak to robić rozsądnie i rozmawiać z dzieckiem tak, aby go nie straszyć.

- Nie ma sensu straszyć dziecka czymś, co w tej chwili się nie dzieje. Nie ma wojny w Polsce, więc nie powinniśmy wywoływać w dziecku lęków i negatywnych emocji na zapas. Nie powinniśmy również się denerwować w domu, ponieważ dziecko dostrzeże nasze emocje i jeśli zobaczy, że my się boimy, to samo również się przestraszy - mówi psychotraumatolog Małgorzata Bajko.

Dowiedz się: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci i przemijaniu?

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

Dziecku trzeba spokojnie i delikatnie wytłumaczyć, czym jest wojna. Poziom rozmowy powinien być dostosowany do wieku.

Przy małym dziecku warto zamienić słowo "wojna" na "walki" i w skrócie opowiedzieć mu, na czym ona polega. Starszemu dziecku można opowiedzieć o przeżyciach babci czy dziadka, pokazać na mapie, gdzie toczyły się najbardziej zacięte walki - mówi psychotraumatolog.

Czy dziecko powinno oglądać programy informacyjne?

Rodzice nie powinni oglądać wiadomości przy dziecku. Media są coraz bardziej brutalne, w programach informacyjnych pojawiają się krwawe zdjęcia, przedstawiające wszystkie okropności wojny.

Dziecko nie zrozumie tego, o czym opowiada dziennikarz, ale zapamięta obrazek, jaki pokaże się na ekranie. A widok egzekucji czy bombardowania może być dla niego zbyt dużą traumą.

Dzień Dobry TVN/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza