Wróżka zębuszka: czy to dobrze, że płacimy dzieciom za zęby mleczne?

2023-03-17 14:24

Zębowa wróżka dopiero od kilku lat znana jest w Polsce. "Przychodzi", kiedy dziecko traci zęby mleczne. Zwyczaj opowiadania dziecku o tajemniczej wróżce zębuszczce, która nocą przychodzi po pozostawione pod poduszką zęby, przywędrował do nas z kultury zachodniej. Czy warto podtrzymywać w dziecku wiarę we wróżkę płacącą za zęby mleczne?

zebowa-wrozka-czy-dobrze-ze-placimy-dzieciom-za-zeby
Autor: _photos.com|photos.com Zębowa wróżka płaci dzieciom za pozostawione pod poduszką zęby.

Spis treści

  1. Co to jest wróżka zębuszka?
  2. Co daje dziecku mit o wróżce zębuszce?
  3. Czy wróżka powinna płacić za zęby?
  4. Zobacz wideo: Jak dbać o zęby mleczne

Wróżka zębuszka to wymyślona postać, której zadaniem jest złagodzenie szoku, jaki odczuwa dziecko przy utracie pierwszych zębów mlecznych. Wróżka jest doskonale znana za oceanem, ale i u nas w Polsce mówi się o niej coraz głośniej. Na myśl o tym, że utracony ząbek w nocy zabiera wróżka i w nagrodę zostawia małą niespodziankę, dzieci czują ekscytację i radość porównywaną do tej związanej z wizytą Świętego Mikołaja. Czy wiara we wróżkę zębuszkę nie zaszkodzi dziecku i czy warto opowiadać dzieciom takie baśnie?

Co to jest wróżka zębuszka?

Zębowa wróżka to baśniowa postać, która przychodzi nocą po zęby mleczne ukryte pod poduszką dziecka, a w zamian zostawia drobny upominek lub pieniądze. Czy warto, aby dziecko wierzyło w zębową wróżkę? Legenda o wróżce rozpowszechniona jest głównie w USA i Wielkiej Brytanii, a od kilku lat znają ją także polskie dzieci.

W Polsce zębowa wróżka po raz pierwszy została wspomniana w książce dla dzieci „Dynastii Miziołków” Joanny Olech. Wróżka Zębuszka to kolejna — po świętym Mikołaju — postać baśniowa, o której rodzice opowiadają dzieciom jako o prawdziwej. Czasem wróżkę zębową zastępuje myszka, a czasem dziecko musi zostawić wypadnięty ząb pod szafą.

Co daje dziecku mit o wróżce zębuszce?

Wiara we wróżkę Zębuszkę nie zrobi dziecku krzywdy. To jeden z baśniowych, pięknych elementów dzieciństwa. Małe dziecko powinno spędzić trochę czasu w czarodziejskim świecie baśni, w którym wszystko jest możliwe, a dobro zawsze wygrywa. Pozwala to mu zbudować kapitał na przyszłość, uwierzyć w to, że nie ma rzeczy niemożliwych i że warto być dobrym człowiekiem. Dzieci często przeżywają nocne wizyty wróżki, powtarzają rodzicom z wypiekami na twarzy, że w nocy słyszeli trzepot skrzydeł, a oni w odpowiedzi tylko uśmiechają się pod nosem. Wiara w istnienie czarodziejskich stworzeń, wróżek, elfów czy nimf leśnych, to coś, czego dorośli często zazdroszczą dzieciom.

Na wróżkę Zębuszkę można również spojrzeć bardziej prozaicznie. Ułatwia ona dziecku oswojenie lęku związanego z wypadaniem zębów i pozwala mu przejść przez ten etap. Ruszający się ząb mleczny sprawia dziecku nie tylko ból, ale wywołuje u niego także strach, a później nawet wstyd spowodowany chodzeniem ze szczerbą. Fakt, że dziecko znajdzie pod poduszką upominek za wypadnięty ząb, osładza mu tę sytuację. Poza tym jest to dobra okazja do rozmowy o dbaniu o zęby, wypadaniu mlecznych zębów  i wyrastaniu stałych zębów.

Czy wróżka powinna płacić za zęby?

Prezenty za zęby powinny być symboliczne — moneta lub drobna zabawka. Dzięki temu unikniemy zazdrości ze strony rodzeństwa lub kolegów dziecka. Nie warto przyzwyczajać dziecka do tego, że za każdy ząb dostanie pieniądze, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Symboliczny drobiazg jest nagrodą dla malucha za zniesienie bólu i symbolicznym prezentem za wejście w nowy etap w życiu.

Dowiedz się jak dbać o zęby dziecka

Zobacz wideo: Jak dbać o zęby mleczne

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza