Wróżka zębuszka: czy to dobrze, że płacimy dzieciom za zęby mleczne?

2023-03-17 14:24

Zębowa wróżka dopiero od kilku lat znana jest w Polsce. "Przychodzi", kiedy dziecko traci zęby mleczne. Zwyczaj opowiadania dziecku o tajemniczej wróżce zębuszczce, która nocą przychodzi po pozostawione pod poduszką zęby, przywędrował do nas z kultury zachodniej. Czy warto podtrzymywać w dziecku wiarę we wróżkę płacącą za zęby mleczne?

zebowa-wrozka-czy-dobrze-ze-placimy-dzieciom-za-zeby
Autor: _photos.com|photos.com Zębowa wróżka płaci dzieciom za pozostawione pod poduszką zęby.

Spis treści

  1. Co to jest wróżka zębuszka?
  2. Co daje dziecku mit o wróżce zębuszce?
  3. Czy wróżka powinna płacić za zęby?
  4. Zobacz wideo: Jak dbać o zęby mleczne

Wróżka zębuszka to wymyślona postać, której zadaniem jest złagodzenie szoku, jaki odczuwa dziecko przy utracie pierwszych zębów mlecznych. Wróżka jest doskonale znana za oceanem, ale i u nas w Polsce mówi się o niej coraz głośniej. Na myśl o tym, że utracony ząbek w nocy zabiera wróżka i w nagrodę zostawia małą niespodziankę, dzieci czują ekscytację i radość porównywaną do tej związanej z wizytą Świętego Mikołaja. Czy wiara we wróżkę zębuszkę nie zaszkodzi dziecku i czy warto opowiadać dzieciom takie baśnie?

Co to jest wróżka zębuszka?

Zębowa wróżka to baśniowa postać, która przychodzi nocą po zęby mleczne ukryte pod poduszką dziecka, a w zamian zostawia drobny upominek lub pieniądze. Czy warto, aby dziecko wierzyło w zębową wróżkę? Legenda o wróżce rozpowszechniona jest głównie w USA i Wielkiej Brytanii, a od kilku lat znają ją także polskie dzieci.

W Polsce zębowa wróżka po raz pierwszy została wspomniana w książce dla dzieci „Dynastii Miziołków” Joanny Olech. Wróżka Zębuszka to kolejna — po świętym Mikołaju — postać baśniowa, o której rodzice opowiadają dzieciom jako o prawdziwej. Czasem wróżkę zębową zastępuje myszka, a czasem dziecko musi zostawić wypadnięty ząb pod szafą.

Co daje dziecku mit o wróżce zębuszce?

Wiara we wróżkę Zębuszkę nie zrobi dziecku krzywdy. To jeden z baśniowych, pięknych elementów dzieciństwa. Małe dziecko powinno spędzić trochę czasu w czarodziejskim świecie baśni, w którym wszystko jest możliwe, a dobro zawsze wygrywa. Pozwala to mu zbudować kapitał na przyszłość, uwierzyć w to, że nie ma rzeczy niemożliwych i że warto być dobrym człowiekiem. Dzieci często przeżywają nocne wizyty wróżki, powtarzają rodzicom z wypiekami na twarzy, że w nocy słyszeli trzepot skrzydeł, a oni w odpowiedzi tylko uśmiechają się pod nosem. Wiara w istnienie czarodziejskich stworzeń, wróżek, elfów czy nimf leśnych, to coś, czego dorośli często zazdroszczą dzieciom.

Na wróżkę Zębuszkę można również spojrzeć bardziej prozaicznie. Ułatwia ona dziecku oswojenie lęku związanego z wypadaniem zębów i pozwala mu przejść przez ten etap. Ruszający się ząb mleczny sprawia dziecku nie tylko ból, ale wywołuje u niego także strach, a później nawet wstyd spowodowany chodzeniem ze szczerbą. Fakt, że dziecko znajdzie pod poduszką upominek za wypadnięty ząb, osładza mu tę sytuację. Poza tym jest to dobra okazja do rozmowy o dbaniu o zęby, wypadaniu mlecznych zębów  i wyrastaniu stałych zębów.

Czy wróżka powinna płacić za zęby?

Prezenty za zęby powinny być symboliczne — moneta lub drobna zabawka. Dzięki temu unikniemy zazdrości ze strony rodzeństwa lub kolegów dziecka. Nie warto przyzwyczajać dziecka do tego, że za każdy ząb dostanie pieniądze, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Symboliczny drobiazg jest nagrodą dla malucha za zniesienie bólu i symbolicznym prezentem za wejście w nowy etap w życiu.

Dowiedz się jak dbać o zęby dziecka

Zobacz wideo: Jak dbać o zęby mleczne

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza