Zwierzątko dla dziecka: jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci domowego pupila?

2014-11-28 9:32

Zwierzątko dla dziecka jest członkiem rodziny, więc gdy nagle odchodzi, maluch przeżywa szok. Jak rodzic powinien się zachować w takiej sytuacji? Co zrobić, żeby oswoić dziecko ze śmiercią?

Zwierzę dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Śmierć domowego zwierzaka zawsze jest dla dziecka tragedią.

Spis treści

  1. Zwierzątko dla dziecka: jak pocieszyć dziecko, gdy zwierzę odchodzi?
  2. Zwierzątko dla dziecka: jak oswoić dziecko ze śmiercią?
  3. Zwierzątko dla dziecka: kupować nowe zwierzątko?

Rodzice w naturalny sposób chcą oszczędzić dzieciom trudnych doświadczeń. Nie mogą jednak odizolować ich od źródeł stresu i prędzej czy później maluchy się z nimi zetkną. Tylko od rodziców zależy w jaki sposób przez nie przejdą i czy nauczą się radzić sobie z problemami.

>> 10 powodów, dla których dziecko powinno mieć zwierzątko >>

Zwierzątko dla dziecka: jak pocieszyć dziecko, gdy zwierzę odchodzi?

Gdy zwierzę dla dziecka odchodzi, dla malucha jest to bardzo bolesna strata, której nie może zrozumieć. Bardzo ważne jest, aby nie zostawiać go z tym problemem samego, tylko rozmawiać z nim i tłumaczyć, czym jest śmierć i dlaczego zwierzę odeszło.

- Choroba i śmierć domowego zwierzaka to tak naprawdę dobra szkoła życia, której nie powinniśmy dziecku oszczędzać - mówi psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska.

- Mówiąc o śmierci, nie używajmy takich określeń jak "zasnęła nasza sunia" czy "odszedł nasz kotek". Dziecko będzie wtedy miało nadzieję, że skoro zwierzę odeszło, to może wrócić i będzie niepotrzebnie na nie czekało. Po takich tłumaczeniach może się w nim również pojawić lęk przed chodzeniem spać - tłumaczy psycholog.

Zwierzątko dla dziecka: jak oswoić dziecko ze śmiercią?

Rodzice nie powinni ukrywać, że zwierzątko dla dziecka jest chore czy stare. Od początku muszą tłumaczyć maluchowi, co się dzieje z ich psem czy kotkiem i oswajać je w ten sposób z chorobą lub możliwością śmierci.

- Dajmy dziecku przyzwolenie na to, że będzie płakać albo histeryzować. Pozwólmy mu przeżyć to po swojemu i wziąć udział w całym ceremoniale, czyli pochowania zwierzątka w ogródku albo na cmenatarzu dla zwierząt - mówi Aleksandra Piotrowska.

>> Na co zwrócić uwagę, wybierając pupila dla malucha? >>

Zwierzątko dla dziecka: kupować nowe zwierzątko?

Po śmierci pupila rodzice często kupują nowe zwierzątko dla dziecka. Nie zawsze jest to dobry pomysł, ponieważ dziecko tęskni za konkretnym psem czy kotem, a nie za zwierzęciem ogólnie. - Dajmy mu szansę na żałobę. Musi minąć jakiś czas, nie sprowadzajmy zwierzęcia do roli zepsutego miksera, który można wymienić - tłumaczy.

Dzień Dobry TVN/x-news