Jak zrobić masę solną? Prosty przepis na masę solną krok po kroku

2021-04-21 14:09
masa solna
Autor: thinkstockphotos.com

Jak zrobić masę solną? To nic prostszego! Masa solna to ponadczasowe źródło zabawy i sposób na wyczarowanie czegoś z niczego. Zrobienie masy solnej nie jest trudne, za to możliwości jej wykorzystania – nie tylko przez dziecko – jest całe mnóstwo. Zobacz nasz sprawdzony i prosty przepis na masę solną i wykonaj ozdoby krok po kroku.

Masa solna to swoisty materiał plastyczny, który – choć nieco wyparty przez nowoczesną ciastolinę – nadal jest chętnie wykorzystywany przez dzieci w pracach artystycznych i zabawie. Atutem masy solnej jest z pewnością prosta formuła i tani koszt wytworzenia.

Podstawą masy solnej jest mąka i sól, więc można ją zrobić w warunkach domowych. Dzięki temu, że jest zrobiona z produktów spożywczych, masa nie jest toksyczna, a zabawa nią jest bezpieczna. Po wyrobieniu masy ma ona konsystencję podobną do plasteliny i daje się dowolnie kształtować.

Rzeczy ulepione z masy solnej wystarczy odłożyć w suche miejsce i pozostawić na kilka dni, by stwardniały. Proces ten można przyspieszyć, używając do tego piekarnika. Na końcu można ulepione figurki pomalować.

Spis treści

  1. Czego potrzebujemy do przygotowania masy solnej?
  2. Jak zrobić masę solną krok po kroku?
  3. Jak przechowywać masę solną?
  4. Co można zrobić z masy solnej? Pomysły
  5. Jak wykonać figurki z masy solnej?

Czego potrzebujemy do przygotowania masy solnej?

Podstawą udanej masy solnej jest właściwa proporcja składników. Choć wiadomo, że masa powstaje z soli, mąki i wody, trudno ją zrobić idealną, dodając składniki „na oko”. Najlepsza masa solna powstaje według takich proporcji:

  • 1 miarka soli (drobnoziarnistej)
  • 1miarka mąki
  • 1/2 miarki wody

Jak zrobić masę solną krok po kroku?

Robienie masy solnej zaczynamy od zmieszania mąki z solą, dopiero wtedy zaczynamy dodawać stopniowo wodę, jednocześnie zagniatając masę rękami. Masę należy wyrabiać do momentu aż będzie miała zwartą, plastelinową konsystencję. Masa nie może się kruszyć, rozpadać i musi dawać się łatwo formować w rękach.

Jak przechowywać masę solną?

Jeśli ze składników wyszła nam zbyt duża ilość masy, nie musimy jej wyrzucać. Masę solną można przechowywać nawet wiele dni. Ważne, by nie dopuścić do jej wyschnięcia. Sprawdzonym sposobem jest włożenie jej do foliowego woreczka i szczelne zamknięcie. Dobrze jest włożyć taki pakunek następnie do lodówki.

Zobacz także:

Jak zrobić masę plastyczną? [5 przepisów]

Jak zrobić latawiec?

Co można zrobić z masy solnej? Pomysły

Sposobów wykorzystania masy solnej jest mnóstwo. Najpopularniejsze jest lepienie z niej figurek lub płaskorzeźb. Dzieci mogą tworzyć z masy zwierzątka, dorośli mogą się pokusić o ambitne rzeźby np. aniołów, które można potem powiesić na ścianie. Masa solna to przyjazny materiał plastyczny, z którego można niemal wszystko wyczarować. Internet jest pełny inspiracji.

Jak wykonać figurki z masy solnej?

1. Masę solną należy rozwałkować jak zwykłe ciasto i wyciąć z niej wybrane kształty. Jeśli ozdoba ma być przeznaczona do zawieszenia na kolorowej tasiemce, pamiętajmy o zrobieniu dziurki w miejscu, gdzie figurka ma być zawieszona.

Polecamy także:

Jak zrobić kostkę do gry? [Kostka do gry DIY]

Jak zrobić opaskę do włosów? Opaska do włosów DIY

masa solna 1
Autor: thinkstockphotos.com

2. Ulepione z masy solnej kształty należy wysuszyć w piekarniku w temperaturze 80 stopni przez ok. 3-5 godzin do momentu aż masa stwardnieje.

masa solna 2
Autor: thinkstockphotos.com

3. Wysuszone figurki można pomalować za pomocą zwykłych farb plakatowych lub flamastrów. Ale  jeśli chcemy, by nasze dzieła były trwalsze i profesjonalnie wykończone, najlepiej użyć do tego farb akrylowych lub do szkła. Przygotowane z dziećmi dzieła sztuki będą gotowe, gdy tylko wyschnie farba.

masa solna 3
Autor: thinkstockphotos.com
Dobrze wiedzieć

Jeżeli nie mamy farb akrylowych, warto utrwalić zwykłą farbę (plakatową lub akwarelę) lakierem. Świetnie sprawdza się spryskanie figurki z masy solnej lakierem do włosów w sprayu.

M jak Mama - Jak ćwiczyć sprawność małych rączek?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza