Baśnie braci Grimm - 5 najpopularniejszych baśni braci Grimm

2018-07-31 17:39

Baśnie braci Grimm towarzyszyły niemal wszystkim dzisiejszym dorosłym w ich dzieciństwie. Mimo coraz większej oferty opowiadań dla dzieci, także i dziś warto sięgać po te piękne historie sprzed wieków, które niosą uniwersalne prawdy i wartości. Zobacz 6 najpopularniejszych baśni braci Grimm, z którymi warto zapoznać swoje dziecko.

baśnie braci grimm
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Baśnie braci Grimm – historia
  2. Baśnie braci Grimm – tytuły
  3. 5 najpopularniejszych baśni braci Grimm
  4. 1. Roszpunka
  5. 2. O wilku i siedmiu koźlątkach
  6. 3. O rybaku i złotej rybce
  7. Wpadki i tajemnice ukryte w bajkach WIDEO
  8. 4. Jaś i Małgosia
  9. 5. Paluszek

Baśnie braci Grimm – historia

Baśnie braci Grimm to zbiór opowiadań napisanych przez Wilhelma i Jacoba Grimmów na początku XIX wieku. Źródłem inspiracji dla pisarzy były podania i opowieści ludowe.

Niemal wszystkie opowiadania opowiadają o walce dobra ze złem, mimo to w swojej historii nie raz wywoływały kontrowersje. Jednym z zarzutów wobec baśni braci Grimm były zbyt realistyczne i dosadne opisy okrucieństw, jakich dopuszczali się bohaterowie, dlatego też tylko część baśni braci Grimm nadaje się do czytania dzieciom.

Ciekawostką jest fakt, że w momencie wydania pierwszej polskiej wersji baśni, zostały one objęte ówczesną cenzurą. Dziś baśnie braci Grimm wciąż są popularne i można je kupić niemal w każdej księgarni, a bohaterowie opowiadań tacy jak np. Jaś i Małgosia, złota rybka czy Kopciuszek znani są niemal wszystkim dzieciom. Również dzięki wielu ekranizacjom baśni dla dzieci.

Baśnie braci Grimm – tytuły

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że sławni bohaterowie baśni dla dzieci, takich jak np. Roszpunka czy Kopciuszek lub Czerwony Kapturek swoje pierwowzory mieli właśnie w baśniach braci Grimm. Pisarze stworzyli ponad 200 opowiadań o zwierzętach i ludziach. Oto najpopularniejsze i najbardziej wartościowe baśnie braci Grimm, które warto znać.

5 najpopularniejszych baśni braci Grimm

1. Roszpunka

Baśń z 1812 roku. Opowiada o młodym małżeństwie, które dopuściło się kradzieży rośliny z ogrodu złej czarownicy. Za karę, czarownica odebrała parze nowo narodzoną córkę, którą nazwala Roszpunka.

Roszpunka była piękną dziewczyną o długich i mocnych blond włosach. Mieszkała w wysokiej wieży bez schodów, więziona przez czarownicę. Pewnego dnia niedaleko wieży przejeżdżał Królewicz, który zakochał się w śpiewie dziewczyny.

Gdy czarownica odkryła, że Roszpunka spotyka się z Królewiczem, obcięła jej włosy i zesłała ją na pustkowie. Królewicz na wieść o tym, że nie zobaczy nigdy więcej Roszpunki, wyskoczył przez okno w wieży i na skutek upadku stał się niewidomy. Samotnie zamieszkał w lesie.

Gdy pewnego dnia usłyszał znajomy śpiew Roszpunki, trafił za nim do dziewczyny. Jej łzy uleczyły go z kalectwa i razem wrócili do zamku. Odtąd żyli długo i szczęśliwie.

2. O wilku i siedmiu koźlątkach

Bohaterami baśni są głównie zwierzęta, które mają cechy ludzkie.

Pewnego dnia koza musiała opuścić na jakiś czas siedem swoich koźlątek i przestrzegła je przed złym wilkiem, który może chcieć je zjeść. Mama wytłumaczyła swoim dzieciom, że najłatwiej wilka rozpoznać po szorstkim głowie i czarnych łapach.

Gdy maluchy zostały same, przyszedł do nich wilk, który podał się za ich matkę. Koźlątka nie nabrały się, bo wilk miał miał donośny głos, dlatego zwierzę połknęło kredę i ponownie wróciło do chatki koźlątek, tym razem mówiąc zmienionym, delikatniejszym głosem. Koźlątka nadal nie wierzyły, ze to ich mama, bo widziały czarne łapy wilka, dlatego zwierzę pobieliło sobie łapy mąką i wróciło do chatki.

Tym razem koźlątka dały się nabrać i wpuściły wilka do domu. Ten zjadł sześć koźlątek i zasnął na łące. Tymczasem w domu, w zegarze ukryło się siódme koźlątko, które opowiedziało o całym zajściu mamie, gdy ta wróciła. Koza znalazła śpiącego wilka, rozcięła mu brzuch i uratowała swoje dzieci.

W brzuchu wilka zaszyła zaś kamienie. Gdy wilk się obudził, zachciało mu się pić. Podbiegł do studni, ale przez ciężki brzuch wpadł do niej i się utopił.

Zobacz:

5 najpopularniejszych baśni Andersena

Bajki Disneya. TOP 10 kultowych filmów

5 klasycznych bajek dla dzieci: jakie bajki powinno znać twoje dziecko?

Czytanki po angielsku i bajki do oglądania [TOP 10]

4 najlepsze bajki dla chłopców na You Tube

5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube

5 wartościowych bajek dla dziewczynek na You Tube

3. O rybaku i złotej rybce

Baśń opowiada o biednym rybaku, który żył w nędzy ze swoją żoną nad brzegiem morza. Jego jedynym zajęciem było łowienie ryb.

Pewnego dnia rybak wyłowił złotą rybką, która w zamian za darowanie jej życia, obiecała spełnić życzenia mężczyzny. Rybak wypuścił rybkę i opowiedział o wszystkim swojej żonie, która kazała mu zażyczyć sobie od rybki wygodnego i większego domu. Rybka spełniła to życzenie.

Żonie rybaka jednak było za mało, więc mężczyzna ponownie udał się do rybki i tym razem poprosił o zamek. Rybka spełniła życzenie, ale żona rybaka potem chciała jeszcze być królową, następnie cesarzową i papieżem.

Ostatnie jej życzenie, które chciała wymusić na złotej rybce było prośbą o posiadanie największej mocy niczym bóg. Rybka jednak zamiast spełnić ostatnie pragnienie kobiety, odebrała jej całe dotychczasowe bogactwo. Małżeństwo znowu musiało żyć w nędzy.

Wpadki i tajemnice ukryte w bajkach WIDEO

Wpadki i tajemnice ukryte w bajkach

4. Jaś i Małgosia

Bohaterami tej baśni byli Jaś i Małgosia – rodzeństwo, które wychowywał ojciec wraz z jego nową żoną. Macocha nienawidziła dzieci i zmusiła męża, by porzucił je w lesie. Mężczyzna uległ i zaplanował porzucenie dzieci.

Rodzeństwo jednak podsłuchało plany ojca i podczas wspólnej wyprawy do lasu zostawiało ślady, które miały im pomóc wrócić do domu. Macocha więc zmusiła męża do kolejnej próby pozbycia się dzieci. Tym razem się udało i dzieci zagubiły się w lesie.

Po trzech dniach błądzenia znalazły dom zbudowany z jedzenia. Ponieważ były głodne, zaczęły jeść elementy domku. Właścicielem domku była zła czarownica o słabym wzroku, która uwięziła dzieci. Chciała je zjeść, ale najpierw trochę podtuczyć, bo rodzeństwo wyglądało mizernie.

Gdy nadszedł dzień uczty, czarownica poprosiła Małgosię o sprawdzenie, czy piec jest dobrze rozgrzany. Małgosia udała, że nie wie jak to się robi, więc kobieta postanowiła jej to pokazać. W tej chwili dziewczynka wepchnęła czarownicę do środka i zatrzasnęła drzwi pieca.

Dzieci zabrały z chatki czarownicy mnóstwo jedzenia i cennych rzeczy i ruszyły w powrotną drogę do domu. Po drodze spotkały gadającą kaczkę, która im pomogła trafić do ojca. Gdy dotarły do domu, kazało się, że macocha nie żyje a tata dzieci bardzo za nimi tęsknił.

5. Paluszek

Bohaterem baśni jest Tomcio Paluch, który był długo wyczekiwanym synkiem pewnego chłopa. Chłopiec dostał przydomek Paluszek, bo był niskiego wzrostu. Był też bardzo sprytny i często pomagał swojemu ojcu np. wszedł pewnego dnia do ucha konia i nakazał mu zawieźć drewno wozem konnym.

Znając spryt chłopca, kupcy zainteresowali się nim i zaproponowali ojcu Tomcia, że go od niego odkupią. Chłopiec wymyślił sobie, że tuż po transakcji ucieknie kupcom, dzięki czemu jego ojciec będzie miał pieniądze ze sprzedaży.

Tak też się stało – chłopiec uciekł kupcom, ale na swojej drodze spotkał też złodziei, którym zaproponował pomoc w napaści na proboszcza. W rzeczywistości chciał udaremnić ten czyn, co mu się udało.

Niestety, gdy chłopiec uciekał został zjedzony przez krowę. Po zabiciu krowy Paluszek został zjedzony wraz z krowim żołądkiem przez wilka. Poprosił go jednak o zaniesienie do domu, gdzie obiecane miał jedzenie. Gdy wilk dotarł do domu chłopca, ojciec Tomcia zabił zwierzę i uratował z jego brzucha syna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza