Dekoracje z kasztanów - jak zrobić jesienne dekoracje?

2017-08-10 12:56

Dekoracje z kasztanów to absolutny hit DIY. Kasztany można wykorzystać do wykonania pięknych, jesiennych dekoracji domu. Mogą to być kasztanowe wieńce, ozdobne świeczniki czy zawieszki - cudne jesienne dekoracje! 

dekoracje z kasztanow
Autor: canva.com

Spis treści

 1. Wieniec z kasztanów - hit jesiennych dekoracji
 2. Ozdoby jesienne - świecznik z kasztanów
 3. Dekoracje z kasztanów - zawieszki

Kasztany - często kojarzą się nam tylko z dekoracjami jesiennymi, które wykonują dzieci w szkole, czyli ludziki z kasztanów. To oczywiście warto zrobić z dzieckiem, bo nie wymaga wiele czasu i przygotowań. Wystarczą kasztany o różnej wielkości i zapałki. Nakłuwamy kasztany w różnych miejscach i wkładając w otwory zapałki tworzymy różne zwierzątka i figurki. Tworzymy kształty, które podpowiada nam wyobraźnia.

Kasztany można jednak wykorzystać do wykonania pięknych, jesiennych dekoracji do domu. Mogą to być kasztanowe wieńce, ozdobne świeczniki, zawieszki.

Wieniec z kasztanów - hit jesiennych dekoracji

Najbardziej efektowną ozdobą, którą jesienią może przyozdobić nasz dom jest wieniec z kasztanów. Do jego wykonania potrzebny jest:

 • gotowy wieniec - najlepiej styropianowy (można go kupić na giełdzie kwiatowej lub w kwiaciarni, a także w niektórych sklepach papierniczych),
 • klej vikol lub kleju aplikowanego na gorąco (za pomocą specjalnego pistoletu)
 • ozdobna wstążka i inne elementy dekoracyjne
 • narzędzia: nożyczki itd.

Kasztany powinny być dobrze osuszone, przyklejamy je dość gęsto na szablonie wieńca. Jeśli chcemy uniknąć przebijania bieli styropianu, można wieniec wcześniej okręcić kolorową wstążką lub pomalować ciemna farbą. Czekamy, aż klej zastygnie, wtedy będziemy mieć pewność, że kasztany są dobrze przyklejone. Do wieńca przywiązujemy wstążkę i wieszamy wieniec w wybranym przez nas miejscu. Można także ubogacić tę dekorację poprzez dodanie np. kilku gałązek jarzębiny, łupinek orzechów czy ususzonych liści.

wieniec
Autor: thinkstockphotos.com Pamiętajmy, żeby kasztany były odpowiednio przygotowane - wysuszone i oczyszczone. Zanim zaczniemy przygotowywać wieniec, dobrze jest odczekać kilka dni od zbiorów. Ładniejsze egzemplarze kasztanów zostawmy na wierzchu, gorsze mogą zostać ukryte na mniej widocznej części wieńca. 
wieniec
Autor: thinkstockphotos.com Kasztany to baza naszego wieńca. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wśród elementów dekoracyjnych znalazły się także łupinki od orzechów, owoce jarzębiny (także podsuszone!), czy nawet żołędzie. Najważniejsze jest, by wszystko się razem ładnie komponowało. Przed przystąpieniem do wykonania wieńca, warto sobie zrobić wstępny szkic. 
wieniec_3
Autor: thinkstockphotos.com Obklejanie wieńca kasztanami zacznijmy od dużych egzemplarzy. Mniejsze zostawmy sobie do uzupełnienia niezagospodarowanych powierzchni tzw. prześwitów. Z pozostałych kasztanów możemy wykonać np. ludziki. 
wieniec_4
Autor: thinkstockphotos.com Część najbardziej pracochłonną mamy za sobą! Na koniec pozostaje dekoracja - tu możemy puścić wodze fantazji! Listki, kokardki, wszelkie jesienne akcenty dodadzą tej jesiennej dekoracji charakteru. 

Ozdoby jesienne - świecznik z kasztanów

Świecznik ozdobiony kasztanami to bardzo efektowana dekoracja z kasztanów - do jego wykonania będzie potrzebny:

 • gotowy, szklany świecznik lub ozdobny słoik,
 • mech
 • kasztany.

Na dno słoiczka lub świecznika wkładamy mech, układamy kasztany tak, by zostawić miejsce na małą świeczkę np. typu tea light. Na brzegu słoika możemy zawiązać ozdobną wstążkę. Gotowe!

Dekoracje z kasztanów - zawieszki

Zawieszki z kasztanów są również efektowną ozdobą naszego mieszkania. Do ich wykonania będzie potrzebny:

 • kijek - najlepiej naturalny, brzozowy z lasu
 • sznurek konopny
 • kasztany
 • vikol
 • wstążka

Sznurek tniemy na różne długości, do każdego fragmentu przyklejamy kasztan - najlepiej owijając go sznurkiem zamoczonym w vikolu. Czekamy, aż klej dobrze wyschnie. Następnie sznurek z przyklejonym kasztanem przywiązujemy do gałęzi, wstążkę można zawiązać bezpośrednio przy każdym kasztanie, by ozdobiła zawieszkę.Na końcach kija również przymocowujemy sznurek. Dekoracja z kasztanów jest gotowa do powieszenia. Wygląda zawsze bardzo efektownie.