Jak zrobić figurki z masy solnej? To najprostszy przepis na masę i instrukcja krok po kroku

2022-07-18 16:03

Jak zrobić masę solną? To nic prostszego! Masa solna to ponadczasowe źródło zabawy i sposób na wyczarowanie czegoś z niczego. Zrobienie masy solnej nie jest trudne, za to możliwości jej wykorzystania – nie tylko przez dziecko – jest całe mnóstwo. Zobacz nasz sprawdzony i prosty przepis na masę solną i wykonaj ozdoby krok po kroku.

Jak zrobić masę solną? To najprostszy przepis na masę solną krok po kroku
Autor: Getty images Jak zrobić masę solną? To najprostszy przepis na masę solną krok po kroku

Masa solna to swoisty materiał plastyczny, który – choć nieco wyparty przez nowoczesną ciastolinę – nadal jest chętnie wykorzystywany przez dzieci w pracach artystycznych i zabawie. Atutem masy solnej jest z pewnością prosta formuła i tani koszt wytworzenia.

Podstawą masy solnej jest mąka i sól, więc można ją zrobić w warunkach domowych. Dzięki temu, że jest zrobiona z produktów spożywczych, masa nie jest toksyczna, a zabawa nią jest bezpieczna. Po wyrobieniu masy ma ona konsystencję podobną do plasteliny i daje się dowolnie kształtować.

Rzeczy ulepione z masy solnej wystarczy odłożyć w suche miejsce i pozostawić na kilka dni, by stwardniały. Proces ten można przyspieszyć, używając do tego piekarnika. Na końcu można ulepione figurki pomalować.

Spis treści

  1. Czego potrzebujemy do przygotowania masy solnej?
  2. Jak zrobić masę solną krok po kroku?
  3. Jak przechowywać masę solną?
  4. Co można zrobić z masy solnej? Pomysły
  5. Jak wykonać figurki z masy solnej? Galeria
M jak Mama - Jak ćwiczyć sprawność małych rączek?

Czego potrzebujemy do przygotowania masy solnej?

Podstawą udanej masy solnej jest właściwa proporcja składników. Choć wiadomo, że masa powstaje z soli, mąki i wody, trudno ją zrobić idealną, dodając składniki „na oko”. Najlepsza masa solna powstaje według takich proporcji:

  • 1 miarka soli (drobnoziarnistej)
  • 1miarka mąki
  • 1/2 miarki wody

Jak zrobić masę solną krok po kroku?

Robienie masy solnej zaczynamy od zmieszania mąki z solą, dopiero wtedy zaczynamy dodawać stopniowo wodę, jednocześnie zagniatając masę rękami. Masę należy wyrabiać do momentu aż będzie miała zwartą, plastelinową konsystencję. Masa nie może się kruszyć, rozpadać i musi dawać się łatwo formować w rękach.

Jak przechowywać masę solną?

Jeśli ze składników wyszła nam zbyt duża ilość masy, nie musimy jej wyrzucać. Masę solną można przechowywać nawet wiele dni. Ważne, by nie dopuścić do jej wyschnięcia. Sprawdzonym sposobem jest włożenie jej do foliowego woreczka i szczelne zamknięcie. Dobrze jest włożyć taki pakunek następnie do lodówki.

Zobacz także: Jak zrobić masę plastyczną? [5 przepisów]

Piankolina - co to jest, jak się można nią bawić - pomysły na kreatywne zabawy piankoliną

Co można zrobić z masy solnej? Pomysły

Sposobów wykorzystania masy solnej jest mnóstwo. Najpopularniejsze jest lepienie z niej figurek lub płaskorzeźb. Dzieci mogą tworzyć z masy zwierzątka, dorośli mogą się pokusić o ambitne rzeźby np. aniołów, które można potem powiesić na ścianie. Masa solna to przyjazny materiał plastyczny, z którego można niemal wszystko wyczarować. Internet jest pełny inspiracji.

Jak wykonać figurki z masy solnej? Galeria

Dobrze wiedzieć

Jeżeli nie mamy farb akrylowych, warto utrwalić zwykłą farbę (plakatową lub akwarelę) lakierem. Świetnie sprawdza się spryskanie figurki z masy solnej lakierem do włosów w sprayu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza