Adenowirusy u dzieci powodują ostre infekcje. Jak je leczyć?

2021-09-07 9:22

Adenowirusy u dzieci wywołują ostre infekcje dróg oddechowych, układu pokarmowego oraz moczowego, a także oczu. Choroby wywołane adenowirusami mogą występować o każdej porze roku i atakują dzieci w każdym wieku. Jak leczyć infekcje adenowirusowe?

chore dziecko leżące w łóżku
Autor: Getty images

Adenowirusy u dzieci powodują infekcje dróg oddechowych, choroby oczu, układu pokarmowego oraz moczowego. Dzieci są narażone na adenowirusy w każdym wieku i o każdej porze roku, choć najczęściej infekcje wywołane przez adenowirusy występują u niemowląt i małych dzieci. Uważa się, że do 10. roku życia znaczna część dzieci przechodzi chociaż jedną chorobę spowodowaną przez adenowirusy.

Spis treści:

Adenowirusy a infekcje dróg oddechowych

Zakaźność adenowirusów

Objawy infekcji dróg oddechowych wywołanych przez adenowirusy

Objawy infekcji układu pokarmowego wywołanych przez adenowirusy

Objawy infekcji układu moczowego wywołanych przez adenowirusy

Leczenie infekcji wywołanej przez adenowirusy

Adenowirusy a infekcje dróg oddechowych

Infekcje adenowirusami mają różne objawy i różny przebieg, bo istnieje wiele różnych typów adenowirusów. Choroby łatwo przenoszą się pomiędzy dziećmi, dlatego często w szkolnych placówkach wybuchają epidemie.

Objawy infekcji wywołanej przez adenowirusy pojawiają się od kilku do kilkunastu dni od chwili zarażenia.

Zakaźność adenowirusów

Adenowirusy, które wywołują infekcje dróg oddechowych, przenoszą się przez kontakt z wydzielinami, czyli np. w czasie kaszlu czy kichania. W przypadku chorób układu pokarmowego do zarażenia adenowirusami może dojść przez zanieczyszczoną wodę i pokarmy.

Do infekcji oczu wywołanych adenowirusami dochodzi przez kontakt z zanieczyszczoną wodą. Największe ryzyko zarażenia występuje podczas korzystania z basenu, sauny czy używania ręcznika chorej osoby.

Czytaj: Trzydniówka u dzieci: czy trzeba iść do lekarza? [ROZMOWA Z PEDIATRĄ]

Objawy infekcji dróg oddechowych wywołanych przez adenowirusy

Objawy infekcji wywołanych przez adenowirusy są związane z lokalizacją danej choroby. W przypadku infekcji dróg oddechowych objawy przypominają grypę.

Występują:

  • kaszel
  • zapalenie gardła
  • katar
  • powiększenie węzłów chłonnych

Adenowirusy atakują także dolne drogi oddechowe, wywołując zapalenie płuc czy oskrzelików. Te choroby są najbardziej niebezpieczne w przypadku niemowląt.

Objawy infekcji układu pokarmowego wywołanej przez adenowirusy

W przypadku infekcji układu pokarmowego objawami są:

Adenowirusy wywołują choroby żołądka i jelit.

Objawy infekcji układu moczowego wywołanej przez adenowirusy

Adenowirusy, które wywołują infekcje układu moczowego powodują konieczność częstego oddawania moczu, ból i pieczenie.

Do chorób układu moczowego wywołanych przez adenowirusy zalicza się też krwotoczne zapalenie pęcharza moczowego, który objawia się obecnością krwi w moczu.

Infekcje oczu, które są wywołane przez adenowirusy, to zapalenie spojówek, które objawia się pieczeniem, swędzeniem, podrażnieniem, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu.

Czytaj: Badanie moczu dziecka - jak pobrać próbkę do badania?

Leczenie infekcji wywołanej przez adenowirusy

Leczenie infekcji wywołanych przez adenowirusy nie wymaga hospitalizacji dziecka (wyjątkiem mogą być noworodki i niemowlęta). Chorób adenowirusowych nie leczy się antybiotykami, które są przeznaczone do leczenia chorób bakteryjnych.

Niestety, infekcje wywołane przez adenowirusy często przypominają zakażenia bakteryjne, dlatego lekarz przed postawieniem diagnozy i podjęciem decyzji o formie leczenia, powinien zrobić wymaz wydzieliny z dróg oddechowych, próbek kału lub wydzielin oka.

Choremu dziecku można podawać paracetamol. Istotne jest nawodnienie dziecka w przypadku wystąpienia gorączki. Gdy maluch wymiotuje lub ma biegunkę, konieczne jest zwiększenie ilości podawanych płynów.

QUIZ: Sprawdź, czy wiesz, jak zapobiegać rotawirusom

Pytanie 1 z 5
Co to są rotawirusy?