Alergia pokarmowa u dzieci – co wywołuje alergię u dzieci?

2013-03-08 11:30

Alergia u dzieci, ktora jest najczęściej spotykana to alergia pokarmowa. Wywołują ją przeważnie produkty pochodzenia zwierzęcego, w odróżnieniu od dorosłych, u których częściej alergia spowodowana jest produktami pochodzenia roślinnego. Dowiedz się, co wywołuje alergię u dzieci, które produkty żywnościowe uważane są za największe alergeny.

alergia u dzieci produkty zywnosciowe bedace przyczyna alergii u dzieci
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Alergia pokarmowa u dzieci - najczęściej uczulające produkty
  2. Czym się różni alergia pokarmowa od nietolerancji pokarmowej?

Co wywołuje alergię? W różnych rejonach świata uczulają różne typy żywności. Często są to najpopularniejsze na danym obszarze produkty, np. ryż w Japonii, dorsz w Skandynawii. Osobną grupą są dodatki, zwłaszcza siarczany (dodawane do soków, wina, piwa, dań z owoców morza), a także glutaminian sodu obecny w mieszankach przypraw, zupach w proszku, gotowych potrawach i kuchni chińskiej.

Czytaj: Dieta bezglutenowa, czyli zasada 5-U

Alergicy powinni więc unikać żywności wysoko przetworzonej i dań wyprodukowanych metodą przemysłową. U dorosłych alergie pokarmowe wywołują zwykle produkty pochodzenia roślinnego. Alergie u dzieci powodują produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego. Uczulać może każdy produkt, ale lista najczęstszych sprawców alergii jest krótka.

Czytaj:

Zdrowe domowe desery

Przeczytaj również: Alergia pokarmowa u dzieci. Zasady żywienia dziecka, które ma uczulenie

Alergia pokarmowa u dzieci - najczęściej uczulające produkty

  • Mleko – a dokładnie zawarte w nim białko – jest częściej niż wszystkie inne produkty główną przyczyną alergii pokarmowej. Zwykle uczulone są na nie dzieci. Zastąpienie mleka krowiego mlekiem sojowym nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, bo białko sojowe też jest silnym alergenem. Mleko kozie lub owcze także może się nie sprawdzić. Należy więc szukać alternatywnych źródeł wapnia, np. w mięsie. Alergia u dzieci na mleko w 90 proc. przypadków mija z wiekiem.
  • Jajka – z tym rodzajem alergii u dzieci trudno walczyć, jajka są bowiem składnikiem wielu produktów – ciast, makaronów, pierogów, zup w proszku i sosów. Na białka jajek kurzych najczęściej uczulone są dzieci.
  • Orzechy – a zwłaszcza orzeszki ziemne – są tak silnym alergenem, że nawet ich śladowa ilość może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Na szczęście na opakowaniach żywności producenci umieszczają informację, czy w zakładzie się ich używa. Trudniej jest w restauracjach – trzeba pytać, czy w zamawianych potrawach znajdują się fistaszki. Uczulają także orzechy włoskie, pekan, nerkowce i migdały.
  • Ryby – by wystąpiła reakcja alergiczna, czasem nie trzeba zjeść ryby: wystarczy jej zapach, dotknięcie (zwłaszcza makreli, śledzia, łososia). Objawy mogą pojawić się po zjedzeniu mięsa zwierzęcia karmionego mączką rybną lub przetworów mięsnych z dodatkiem rybnych półproduktów. Alergii pokarmowej na ryby niekiedy towarzyszy alergia na skorupiaki.
  • Zboża – uczulenie na białko zawarte w pszenicy, życie, owsie (rzadziej w ryżu) występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ten rodzaj alergii pokarmowej  trudno zdiagnozować, bo np. w pszenicy znajduje się 20 rodzajów białek odpowiedzialnych za celiakię, alergię pokarmową i wziewną.
  • Owoce – najczęściej uczulają cytrusy i truskawki. W truskawkach groźna jest histamina, alergia na nie objawia się pokrzywką lub świądem. Przy uczuleniu na cytrusy należy unikać także soku z tych owoców. Właściwości uczulające ma też kiwi, papaja i mango.

Testy pokarmowe: objawy alergii, rodzaje testów, kiedy wykonać testy alergiczne 

Czym się różni alergia pokarmowa od nietolerancji pokarmowej?

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza