Bilans sześciolatka: ważne badanie przed rozpoczęciem nauki w szkole

2013-04-15 15:35

Bilans sześciolatka ma na celu ocenę stanu zdrowia i rozwoju psychofizycznego i społecznego twojego dziecka pod kątem jego gotowości szkolnej. Kiedy powinien być przeprowadzony bilans sześciolatka i co obejmuje to badanie?

bilans szesciolatka wazne badanie przed rozpoczeciem nauki w szkole
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Na czym polega badanie bilansowe sześciolatka?
  2. Bilans zdrowia dziecka

Bilans sześciolatka przeprowadzany jest przez lekarza pediatrę, psychologa i pedagoga, i powinien być wykonany przed pójściem dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Badanie lekarskie w ramach bilansu sześciolatka polega na dokładnym sprawdzeniu stanu zdrowia i rozwoju dziecka z punktu widzenia jego zdrowotnej gotowości szkolnej. A to oznacza, że lekarz podczas badania będzie oceniał, czy dziecko jest na tyle rozwinięte pod względem fizycznym i umysłowym, by zdołało sprostać wymaganiom szkolnym. W sytuacji, gdy lekarz stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości lub wady, skieruje dziecko na leczenie lub zajęcia korekcyjne, które umożliwią wyrównanie tych zaburzeń jeszcze przed rozpoczęciem zajęć w szkole lub w trakcie szkoły.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dobrze wiedzieć

Skorzystaj z interaktywnej książeczki zdrowia. Dzięki niej możesz na bieżąco monitorować stan zdrowia i rozwoju dziecka, i nie zapomnisz o badaniach bilansowych.

Na czym polega badanie bilansowe sześciolatka?

Podczas bilansu sześciolatka lekarz mierzy i waży dziecko – wyniki nanosi na siatki centylowe (prawidłowa waga w tym wieku to 18-27, 5 kg; wzrost u dziewczynek – 110-122,5, u chłopców – 107-125 cm). Pediatra sprawdza wzrok: czy dziecko nie ma zaburzeń ostrości wzroku i zeza. Sprawdza słuch – czy nie ma ewentualnych uszkodzeń słuchu. Lekarz bada także zewnętrzne narządy płciowe, zwłaszcza u chłopców. Dzięki temu może wykryć takie zaburzenia jak wnętrostwo, stulejka czy spodziectwo.

Podczas bilansu sześciolatka lekarz ponadto: mierzy dziecku ciśnienie krwi, bada je pod kątem ewentualnych wad postawy (skolioza, lordoza), zniekształceń kończyn dolnych (płaskostopie, skrzywienie kolan), a także sprawdza stan zębów i jamy ustnej. Podczas tego badania lekarz zbiera szczegółowy wywiad od rodziców lub opiekunów dziecka, a także uwzględnia informacje podane przez wychowawcę zerówki dotyczące: wymowy dziecka, ogólnej sprawności ruchowej, sprawności manualnej i  lateralizacji, czyli preferencji dziecka odnośnie używania prawej lub lewej ręki. Podczas badania bilansowego dziecko jest również szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych. Na koniec lekarz wypełnia „Kartę badania rozwoju i zdrowia dziecka 6-letniego”, którą rodzice powinni oddać pielęgniarce szkolnej, jeżeli dziecko uczęszcza do zerówki w szkole. Karta ta jest przeznaczona wyłącznie do użytku służby zdrowia i nie powinna być przekazywana nauczycielowi. Jeżeli zaś dziecko chodzi do zerówki w przedszkolu, formularz powinien być przechowywany w domu i oddany do rąk pielęgniarki szkolnej po rozpoczęciu przez dziecko nauki w I klasie.

Bilans zdrowia dziecka

Czym jest bilans zdrowia dziecka? Jak często należy je wykonywać? Jakie badania musi przejść dziecko w ramach bilansu zdrowia? Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dlaczego warto przestrzegać terminów i przychodzić z dzieckiem do lekarza? Na te i inne pytania odpowiada pediatra.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza