Choroba Leśniowskiego-Crohna u dzieci - objawy i leczenie

2018-07-02 13:01

Choroba Leśniowskiego-Crohna u dzieci to jedno z tych schorzeń, w których układ immunologiczny atakuje własny organizm. Istotą choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci jest rozległe zapalenie jelit, a jego głównym objawem – ból brzucha. Od lat odnotowuje się wzrost zachorowań na tę chorobę wśród dzieci. Niestety, wciąż nie wiemy dlaczego.

Choroba Leśniowskiego-Crohna,  tajemnicze zapalenie jelit u dzieci1
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Istota choroby Leśniowskiego-Crohna
  2. Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci
  3. Co zrobić, gdy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?
  4. Poszukiwania przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna
  5. Rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna
  6. Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci 

Choroba Leśniowskiego-Crohna u dzieci jest bardzo dokuczliwa i może prowadzić do zahamowania wzrostu dziecka. Jednak zanim zapalenie jelit u dziecka zostanie zdiagnozowane mija zwykle wiele miesięcy. Przyczyną są niezbyt charakterystyczne objawy choroby. Poza tym, lekarze nie zawsze o niej pamiętają, zaś diagnostyka choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci, jest żmudna i stosunkowo długotrwała.

Istota choroby Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna zajmuje przede wszystkim przewód pokarmowy. Z nie do końca poznanych przyczyn, dochodzi do niekontrolowanego zapalenia jelit, którego organizm nie jest w stanie sam zatrzymać. W efekcie powstają w jelitach ogniska nacieków zapalnych, afty i owrzodzenia.

Rozległe zapalenie jelit może nawet prowadzić do perforacji, czyli przedziurawienia ścianek jelita. Zmiany zapalne mogą występować w całym przewodzie pokarmowym, najczęściej jednak zajmują jelito cienkie, nieco rzadziej grube lub oba jednocześnie, choć zmiany mogą pojawić się nawet w żołądku i dwunastnicy.

Typowe dla choroby Leśniowskiego-Crohna jest odcinkowe występowanie zmian zapalnych: chore fragmenty jelit sąsiadują ze zdrowymi.

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci

Najczęstszym objawem choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci jest ból brzucha, który nasila się zwykle po jedzeniu i wypróżnieniu. Często daje się mocno we znaki (może imitować zapalenie wyrostka robaczkowego), bo potrafi wybudzić dziecko ze snu. Takie powtarzające się nocne pobudki powinny wzbudzić niepokój i stanowić sygnał alarmowy, że w organizmie dziecka dzieje się coś niedobrego. Niemal równie często jak z powodu bólu brzucha, występuje biegunka u dziecka. Kupki są wodniste, z domieszką śluzu, rzadziej krwi.

Może się pojawić gorączka lub stany podgorączkowe. Zdarzają się także zmiany skórne, zapalenie stawów lub podrażnienie wątroby. Dziecko ma często słaby apetyt, co w połączeniu z biegunką i wynikającymi z tego zaburzeniami wchłaniania, może stać się przyczyną rozwoju anemii u dzieci. Choroba powoduje słabe przybieranie na wadze i spowolnienie wzrostu. Nie zawsze wszystkie możliwe objawy choroby występują jednocześnie i z jednakowym nasileniem. Okresy poprawy mogą przeplatać się z gorszymi dniami, co także opóźnia rozpoznanie choroby.

Co zrobić, gdy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?

Co zrobić, gdy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?

Poszukiwania przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Niestety, wciąż nie znamy wszystkich przyczyn choroby. Na pewno predyspozycje do niej zapisane są w genach. Przypadłość występuje częściej w rodzinach, w których ktoś już cierpiał z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna, a także wśród bliźniąt jednojajowych. Znaczenie ma otaczające nas środowisko, np. palenie tytoniu w obecności dziecka, prawdopodobnie także przebyte zakażenia. Ponieważ lista czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby jest niepełna, nie ma skutecznego sposobu zapobiegania chorobie.

Rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna

Lekarz rodzinny, na postawie objawów, badania dziecka i zleconych testów (morfologia krwi u dziecka, wskaźniki stanu zapalnego, USG brzucha, stężenie białka we krwi, funkcje wątroby, posiew kału i moczu) może podejrzewać u dziecka chorobę Leśniowskiego-Crohna. Jednak diagnostykę trzeba prowadzić w szpitalu, najlepiej na oddziale gastroenterologicznym (konieczne jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki).

Niezbędne są badania endoskopowe (kolonoskopia lub gastroskopia u dziecka). Lekarz wykonując badanie, ma nie tylko możliwość obejrzenia jelita „od wewnątrz”, ale także pobrania wycinków ze zmienionych chorobowo fragmentów jelita, aby później ocenić je pod mikroskopem. Typowe dla choroby Leśniowskiego-Crohna jest zajmowanie całej grubości jelita, a nie tylko powierzchownej warstwy. W razie potrzeby wykonuje się także inne badania, np. prześwietlenie klatki piersiowej.

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci 

Choroba Leśniowskiego-Crohna może mieć różnorodne nasilenie i przebieg. Sposób leczenia uzależniony jest więc od nasilenia stanu zapalnego, dolegliwości i okresów poprawy. Stosuje się głównie leki o działaniu łagodzącym stan zapalny lub hamującym układ immunologiczny. Chory musi je przyjmować przez długi czas, często miesiącami. Czasem konieczne bywa leczenie operacyjne. Dzięki przestrzeganiu zaleceń udaje się wyciszyć chorobę i stworzyć dziecku szansę prawidłowego rozwoju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza