Dziecko

Odkładasz rozmowy o cielesności, seksie i molestowaniu na bliżej nieokreślone "później"? Dostosuj język i przekaz, i zacznij jak najwcześniej. Dziś nie tylko zabawa w "lekarza" jest zagrożeniem. Mama opisała kontrowersyjną (to mało powiedziane) grę, w którą grają nastoletni chłopcy.
Obieranie i krojenie warzyw nie wydaje się być skomplikowaną umiejętnością. Chyba że nigdy wcześniej tego nie robiłeś i dostajesz urządzenie, którego nie wiesz jak używać. Nastolatek powinien wcześniej się tym zainteresować czy rodzice powinni wcześniej go tego nauczyć?
Nie tylko w polskim społeczeństwie się to utarło, że aby być spełnionym rodzicem, trzeba mieć przynajmniej jednego chłopca i jedną dziewczynkę. Gdy w rodzinie są tylko jednopłciowe dzieci, otoczenie zaczyna współczuć rodzicom. Pod ich adresem często pada pocieszające „Następnym razem się uda”. „Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, jakie to nietaktowne” – podkreśla Austin von Letkemann, tata czterech córek.
Jako mama na pewno wielokrotnie zastanawiałaś się, jak pomóc dziecku pokonać gniew. Tłumienie w sobie emocji nie jest niczym dobrym, warto, aby znalazły ujście. Jak to zrobić bezpiecznie i skutecznie? Wiemy, co możesz podpowiedzieć swoim bliskim.
Soki owocowe do niedawna były synonimem zdrowia. Gdy jednak rodzice zaczęli przesadzać z ich ilością, eksperci od żywienia dzieci zaczęli rekomendować pewne ograniczenia. Teraz okazuje się, że nawet jedna porcja dziennie soku (nawet tego 100 proc.) może niekorzystnie wpływać na zdrowie dzieci.
Chcemy, aby nasze dziecko miało w życiu dobrze. Chociaż pieniądze szczęścia nie dają, na pewno wiele rzeczy ułatwiają, zapewniają również komfort psychiczny. Nie musisz być milionerem, aby sprawić, że twoje dziecko nim będzie. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Nieśmiałe dzieci mogą mieć problemy w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, wstydzić się dorosłych, czy bać się wychodzić z inicjatywą. Nie muszą jednak z nich wyrosnąć nieśmiali dorośli. Gdy w swoich lękach dostaną pełne wsparcie i akceptację rodziców, ich pewność siebie z czasem wzrośnie. O tym, co robić, a czego nie mając nieśmiałe dziecko, radzimy się psychoterapeutki Justyny Rokickiej.
To jedna z tych chorób, która szybko rozprzestrzenia się w przedszkolach i szkołach. Najczęściej dotyczy dzieci, jednak zachorować mogą również dorośli. Jeszcze niedawno uznawana była za "zapomnianą", jednak z roku na rok zachorowań lawinowo przybywa. Ten rok jest o wiele gorszy niż poprzednie.
Euforia i nadaktywność, a za chwilę smutek i trudności ze wstaniem z łóżka - na pewno wiesz, czym charakteryzuje się choroba afektywna dwubiegunowa. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jak wielu dzieci dotyka to schorzenie?
Masz wychowawczy problem? Rozmowa z miśkiem podziała lepiej niż upominanie i kary. Tak twierdzą psychologowie i pedagodzy, którzy nie od dziś przekonują, że do dziecka bardziej trafia to co... podsłucha lub usłyszy o sobie, niż to, co powiemy mu w bezpośredniej rozmowie.
To powszechne, że współcześni rodzice czują się odpowiedzialni niemal za wszystko, co dotyczy ich dzieci. Nakładamy na siebie ogromną presję, wyliczając i ucząc się niemal na pamięć zaleceń co do opieki nad dziećmi, prawidłowego ich żywienia i pielęgnacji. Ta dentystka radzi, by zrezygnować z presji dotyczącej zdrowia jamy ustnej malucha.
Choć wiele osób jest zdania, że dzieci z autyzmem są aspołeczne, okazuje się, że niekoniecznie musi być to prawda. Ekspertka podpowiada, jakie społeczne oznaki autyzmu czasami mogą zmylić rodziców.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza