Dziecko

Bunt dwulatka to specyficzny okres. Dziecko chce być blisko rodzica, ale i robić wszystko sam. Manifestuje swoje zdanie, a zarazem oczekuje wsparcia dorosłych. Ta sprzeczność prowokuje napięcie, którego skutkiem są napady złości. Jak przetrwać bunt dwulatka?
Powikłania po grypie u dzieci mogą wystąpić w różnych postaciach – zdarza się, że jej następstwem jest zapalenie ucha, zapalenie płuc czy angina. Niektórzy bagatelizują tę jednostkę, w rzeczywistości jednak zawsze trzeba mieć się na baczności. Kiedy więc z dzieckiem, u którego rozpoznano grypę, należy ponownie zgłosić się do lekarza – jakie dolegliwości powinny zaniepokoić rodziców?
Czy chudy jak patyk 13-latek w postawie bojowej jest bardziej pewny siebie niż jego potężny rówieśnik ze zgarbionymi placami? Badania dowodzą, że tak i że postawa ciała wpływa znacząco na poczucie samoocenę dzieci.
Afty u dzieci pojawiają się zazwyczaj przy rozszerzaniu diety i ząbkowaniu. Afty mają postać niewielkich, bardzo bolesnych pęcherzyków, otoczonych czerwoną obwódką. Występują pojedynczo lub w grupach. Nie stanowią dużego zagrożenia, ale dla dziecka są bardzo bolesne. Afty występują na dziąsłach, języku, błonie śluzowej policzków. Czym afty leczyć i czy są zaraźliwe?
Słońce i dziecięcy uśmiech to najlepsze połączenie - lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim beztroska zabawa na dworze. Odkrywanie świata podczas przejażdżki rowerkiem zapewnia nie tylko rozrywkę, ale również wspiera wieloaspektowy rozwój dziecka. Mniejsze pociechy mogą skorzystać z bujaczka, który zapewni spokojną zabawę i relaks w domowym zaciszu.

Materiał sponsorowany

Aparat ortodontyczny ruchomy to bardzo skuteczne rozwiązanie, pozwalające szybko zlikwidować wadę zgryzu u dziecka. Ortodonta dziecięcy może ocenić zgryz nawet u 5 letniego dziecka, jednak najbardziej optymalna jest wizyta z maluchem, które mają już pierwsze stałe zęby, czyli 6-7 letnim.
Proces wyrzynania się zębów mlecznych u dziecka, czyli ząbkowanie, to dość bolesne doświadczenie. Większość ząbkujących maluszków mocno się ślini, ma podwyższoną temperaturę, często płacze, źle sypia i nie chce jeść, bo rozpulchnione dziąsła bolą i swędzą. Przeczytaj, jak łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem i dowiedz się, kiedy wyrzynają się mleczaki, a kiedy zęby stałe.
Witamina C na dobre zagościła w apteczkach polskich rodziców. Zyskuje popularność jesienią i zimą, gdy łatwo o infekcję. Jednak powodów, by podawać dziecku witaminę C, jest znacznie więcej.
Odczulanie (immunoterapia) to najskuteczniejszy sposób walki z alergią u dziecka. Czy odczulanie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi objawami alergii i czy jest bezpieczne dla dziecka? Kiedy najlepiej jest zacząć odczulanie na konkretne alergeny?
Gdy dziecko jest alergikiem i cierpi z powodu dokuczliwych objawów alergii, lekarz może zaproponować, żeby zamiast tylko łagodzić dolegliwości, przeprowadzić odczulanie. Na czym polega i jak długo trwa kuracja odczulająca za pomocą szczepionki podjęzykowej?
Alergia krzyżowa u dzieci ma miejsce, gdy osoba uczulona na jeden alergen zaczyna reagować alergią także na inny. Długie tabele alergenów krzyżowych dowodzą, że antygeny te nie są przypadkowe. Jakie są objawy alergii krzyżowej i jak ją leczyć?
Zapalenie spojówek wystąpić może w dowolnym wieku. Jednak u dzieci, a szczególnie u noworodków problem ten bywa bardzo poważny. W niektórych przypadkach zaniechanie leczenia może doprowadzić nawet do trwałych zaburzeń widzenia. Jakie są przyczyny i na czym polega leczenie zapalenia spojówek?

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020