Dziecko

Substancje zawarte w antybiotykach niszczą nie tylko bakterie odpowiedzialne za infekcję, ale również dobroczynne mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy. Dochodzi wówczas do zaburzenia równowagi mikrobioty jelitowej, co może objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność, a przede wszystkim uciążliwe, a niekiedy ostre biegunki. Najskuteczniejszą odpowiedzią na negatywne działanie antybiotyków jest jednoczesne leczenie osłonowe, czyli stosowanie odpowiednich probiotyków, zarówno w trakcie kuracji antybakteryjnej, jak i po jej zakończeniu.
Czy można wychodzić z małym dzieckiem na spacer, gdy za oknem jest szaro od smogu? Lekarze zalecają przecież, by maluch spędzał na dworze przynajmniej godzinę dziennie. Ale jak to zalecenie pogodzić z ostrzeżeniami, by nie wychodzić z dzieckiem na spacer, gdy jest smog? Wyjaśniamy wątpliwości rodziców.
Motoryka jest terminem odnoszącym się do sprawności fizycznej człowieka oraz umiejętności wykonywania czynności związanych z ruchem. Umiejętności motoryczne dzieli się na dwie grupy: motorykę dużą i motorykę małą.
Czy zielona herbata to dobry napój dla dziecka? To pytanie spędza sen z powiek niejednej mamie, bywa też pretekstem do dłuższych rozmów w gabinetach pediatrycznych. A jeśli może – to w jaki sposób ją parzyć i podawać maluchowi, by mu nie zaszkodzić? Jeśli chcesz dawać dziecku zieloną herbatę, musisz to wiedzieć.
Podejrzewasz, że maluszek ma pasożyty? Powinnaś pójść z nim do lekarza, by ten zlecił badania. Jeśli diagnoza się potwierdzi, lekarz przepisze odpowiednie leki, może również zalecić stosowanie naturalnych metod odrobaczania dzieci. Jakie to metody i czy warto je stosować?
Oczyszczanie nosa to bardzo ważny element leczenia kataru i zapobiegania powikłaniom pokatarowym. "Jak najwcześniej uczmy dzieci prawidłowego oczyszczania nosa" – apeluje otolaryngolog i wcale nie ma na myśli wyłącznie zwykłego wydmuchiwania w chusteczkę. Sprawdźcie, co jeszcze mówi nasz ekspert o katarze i jego usuwaniu.
Okłady z kostek lodu i octu lub aplikacja maści z wyciągiem z arniki - to najlepsze sposoby na zmniejszenie skutków uderzenia: krwiaka i opuchlizny.
W diecie dziecka nie może zabraknąć wapnia, który jest podstawowym składnikiem zębów i kości. Wiadomo, że jednym ze źródeł wapnia jest mleko, ale co zrobić, gdy dziecko jest na nie uczulone lub go nie lubi? Dowiedz się, jakie są inne źródła wapnia.
Opieka naprzemienna budzi w Polsce kontrowersje. Zwolennicy najczęściej opowiadają się za tym, że każdy z rodziców ma prawo do wychowywania dziecka, przeciwnicy z kolei, że dziecko potrzebuje przynależności do jednego miejsca. Jak jest rzeczywiście?
Z roku na rok liczba rozwodów w Polsce ulega zwiększeniu. Różne są przyczyny rozstania, jak i kontakty byłych małżonków już po nim, różnie na rozwód reagują również dzieci. Zawsze warto w tym trudnym okresie kierować ku nim szczególną uwagę, aby nie przeoczyć poważnych problemów. Jak rozstanie rodziców wpływa na dzieci i czy rozwód może być dla malucha… korzystny?
Neurologopeda jest specjalistą, który prowadzi diagnozę oraz terapię dzieci i dorosłych z zaburzeniami mowy i komunikacji o podłożu neurologicznym. Podpowiadamy, kiedy trzeba się do niego udać z dzieckiem.
Katar to najczęstsza dolegliwość dzieci w okresie jesienno-zimowym. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić, aby ulżyć maluchowi w chorobie i jak przyspieszyć, a nie wydłużyć walkę z katarem.

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20