Co zrobić, gdy dziecko użądli osa, pszczoła lub gdy ukąsi je żmija? [FILM]

2015-05-19 12:22

Użądlenie pszczoły czy ukąszenie przez żmiję może być niebezpieczne. Jeśli wyjeżdżacie na weekend, na wakacje albo na działkę do lasu, musicie być przygotowani na takie sytuacje. Jak należy się wtedy zachować? Zobaczcie, jak wygląda pierwsza pomoc przy ukąszeniu żmii, użądleniu osy lub pszczoły.

Co zrobić, gdy dziecko użądli osa, pszczoła lub gdy ukąsi je żmija? [FILM]
Autor: Getty images Pierwsza pomoc przy użądleniach i ukąszeniach

Latem chętnie wyjeżdżamy za miasto. Słońce i wysokie temperatury budzą do życia nie tylko nas, ale również przyrodę.Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy po ukąszeniu lub użądleniu? Warto to wiedzieć, ponieważ w czasie beztroskiej zabawy na zewnątrz wasze dziecko może użądlić pszczoła albo ukąsić żmija. Zobacz, jak się przygotować do takiej sytuacji i

Spis treści

  1. Pierwsza pomoc po użądleniu pszczoły
  2. Co robić, gdy dziecko użądli osa?
  3. Co zrobić po ukąszeniu żmii?

Pierwsza pomoc po użądleniu pszczoły

Użądlenie pszczoły kończy się zazwyczaj pozostawieniem w skórze dziecka żądła. Należy je delikatnie usunąć, a następnie miejsce po nim zdezynfekować. Miejsce po żądle może być czerwone i opuchnięte. Użądlenie pszczoły w większości przypadków powoduje u dziecka łagodną reakcję alergiczną.

Jeśli po użądleniu pszczoły u dziecka wystąpił obrzęk i zaczerwienienie rany, a dziecko skarży się na świąd, możecie się uspokoić - to łagodna reakcja, która szybko minie. Aby ulżyć maluchowi, przyłóżcie do rany cebulę albo korzeń pietruszki i podajcie do wypicia wapno.

Dziecko trzeba obserwować.Jeśli po użądleniu pszczoły maluch ma duszności, wymiotuje, a obrzęk w pobliżu rany szybko się rozprzestrzenia. Taka reakcja organizmu może oznaczać wstrząs anafilaktyczny, który jest bardzo niebezpieczny. W przypadku wystąpienia tych objawów jak najszybciej wezwijcie pogotowie.

Wstrząs anafilaktyczny może również wystąpić u osób uczulonych. Jeśli wiecie, że wasze dziecko jest uczulone, poproście lekarza o przepisanie adrenaliny. Przy każdym wyjściu na spacer albo wyjeździe za miasto, pakujcie ją do torby.

Co robić, gdy dziecko użądli osa?

Osy nie pozostawiają żądlą, a ich jad jest dużo słabszy niż jad pszczoły. Z miejscem po użądleniu należy postępować podobnie jak w przypadku kontaktu z pszczołą. Warto pamiętać, że jad osy również może wywołać reakcję alergiczną.

 bardzo niebezpieczne jest połknięcie owada lub użądlenie w okolicy ust, gardła czy w jamie ustnej, Wtedy należy jak najszybciej jechać z dzieckiem do szpitala, ponieważ opuchlizna może utrudnić, a nawet uniemożliwić oddychanie. Zanim pojaw się pogotowie warto podać dziecku wapno, lek przeciwalergiczny lub kostki lodu do ssania, które zmniejszą obrzęk.

Co zrobić po ukąszeniu żmii?

- Żmija jest jedynym w Polsce jadowitym wężem, ale na szczęście jej ukąszenie nie jest śmiertelne - uspokaja na początku Ariel Szczotok, ratownik medyczny. - Ukąszenie żmii jest jednak niebezpieczne dla małych dzieci i dla osób starszych. Jad żmii zawiera toksynę, która wywołuje zaburzenia neurologiczne - tłumaczy ratownik.

Ukąszenie żmii zostawia na ciele dwa małe ślady, z których wypływają krew i jad. Jeśli podejrzewamy, że dziecko ukąsiła żmija, nie tamujmy tych substancji, tylko pozwólmy im wypłynąć.

Jeśli znajdujemy się w lesie albo wysoko w górach, możemy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia, żeby zmniejszyć przepływanie tego jadu. Taką opaskę możemy zrobić np. z paska od spodni. Warto zadbać, żeby materiał miał co najmniej 4 centymetry. Potem możemy wzywać pogotowie albo służby ratownicze.