Daj dziecku łyżeczkę przed spacerem. Kleszcze będą je omijać z daleka

2024-04-12 13:54

Sezon na kleszcze zaczął się w najlepsze, a ciepła, słoneczna pogoda zachęca nas do częstszego przebywania na świeżym powietrzu. To oznacza, że należy poważnie pomyśleć o ochronie dzieci przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami. Z pomocą może przyjść mikstura zrobiona ze składnika, którego smaku kleszcze nie znoszą.

Daj dziecku łyżeczkę przed spacerem. Kleszcze będą je omijać z daleka
Autor: Getty images Daj dziecku łyżeczkę przed spacerem. Kleszcze będą je omijać z daleka

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, że Polsce z roku na roku odnotowuje się coraz więcej zachorowań na boreliozę. W związku z tym przypomina o zachowaniu wszelkich środków ostrożności przebywając na świeżym powietrzu, by chronić się przed kontaktem z kleszczami. W tym celu w miejscach zielonych radzi nosić kryte buty, długie spodnie, bluzki z długim rękawem, zakładać jasną odzież, by łatwiej móc zauważyć na sobie kleszcza. Poleca także stosowanie repelentów według zaleceń producentów – tzw. nie wydłużając odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna. Po powrocie zaś ze spacerów poleca sprawdzenie dokładne ubrania, zanim przekroczy się jeszcze próg mieszkania. Następnie dokładne obejrzenie całego ciała (w tym również włosy). Co jeszcze możemy zrobić, by zwiększyć ochronę?

Przeczytaj: Pokazała, gdzie u jej dziecka schował się kleszcz. To miejsce łatwo przeoczyć

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Tych substancji kleszcze nie znoszą

Ukąszenie przez kleszcza może skutkować zachorowaniem na boreliozę i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dlatego warto robić wszystko, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje i dzieci przed tym pajęczakiem. Oprócz gotowych repelentów i zakrywania ciała, można zastosować domowe sposoby, które działają odstraszająco na kleszcze. Owady te nie lubią np. zapachu olejku lawendowego, tymiankowego, eukaliptusowego, rozmarynowego czy miętowego. Nie znoszą też zamachów korzennych jak goździki czy cynamon.

Co ciekawe nie jest im także obojętnie, to co je ich żywiciel. Nie lubią smaku: czosnku, czystka, produktów bogatych w witaminy z grupy B (np. kasza gryczana, otręby, orzechy laskowe, soja, fasola, groch). Warto w sezonie kleszczowym zadbać więc o te produkty w swojej diecie.

Syrop z czosnku odstraszy kleszcza

Aby przemycić nielubiane przez kleszcze produkty do diety naszego dziecka, warto przed spacerem na świeżym powietrzu dać dziecko łyżeczkę syropu na bazie czosnku. Aby go przygotować, przygotuj 2 główki czosnku, miód, szklankę przegotowanej i wystudzonej wody i 2 cytryny.

1. Czosnek obieramy i przepuszczamy przez praskę.

2. Zalewamy szklanką wody.

3. Dodajemy 3 łyżki miodu i sok z 2 cytryn.

4. Mieszamy i odstawiamy na 24 godziny.

5. Na koniec przecedzamy i zlewamy do butelki.

Podajemy dziecku łyżeczkę przed wyjściem na spacer. W okresie przeziębieniowym możemy podawać go także, by wzmocnić system immunologiczny – łyżeczkę rano i wieczorem.