Pokazała, gdzie u jej dziecka schował się kleszcz. To miejsce łatwo przeoczyć

2023-09-12 13:13

Kleszcze potrafią wędrować po ciele i wybierają sobie specjalne miejsca na ugryzienie. Ponieważ nie wywołuje to bólu, czasem trudno je zauważyć. W mediach społecznościowych rodzice pokazują części ciała swoich dzieci, na których znaleźli kleszcze. Czasem trudno uwierzyć, że ktoś je tam w ogóle dojrzał.

mama spryskująca ręce dziecka sprayem na kleszcze
Autor: Getty images/kadr TikTok @ticks227 Pokazała, gdzie u jej syna schował się kleszcz. To miejsce łatwo przeoczyć

Kleszcze można znaleźć w każdym miejscu na ziemi i wszędzie niosą ze sobą ryzyko zachorowania na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. To groźne choroby, które czasem są wykrywane dopiero po kilku latach od zakażenia, gdy zdążą już zrobić spustoszenie w organizmie. 

Ryzyko infekcji zmniejsza się, jeśli kleszcz zostanie szybko znaleziony i usunięty z ciała. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować skórę maluchów po każdym spacerze czy zabawie na trawie. Specjaliści podkreślają jednak, że nie wystarczy obejrzeć rączki czy nóżki dziecka, które nie były zakryte ubraniem. Dlaczego?

Spis treści

 1. Kleszcze zarażają szybko, dlatego trzeba je natychmiast usuwać
 2. Gdzie szukać kleszczy?  
 3. Kleszcze we włosach i w uszach dzieci
Żyję z boreliozą: “Byłam przeszczęśliwa. Wysyłałam smsy do synów, że wiem, co mi jest”

Kleszcze zarażają szybko, dlatego trzeba je natychmiast usuwać

Kleszcze to podstępne stworzenia, które potrafią przemieszczać się po ciele. Czasem wbijają się od razu tam, gdzie upadły, ale często wędrują w poszukiwaniu specjalnego miejsca do ugryzienia. Lubią ciepłe i wilgotne okolice, bo to dla nich najlepsze warunki do życia. Oznacza to, że mogą wbić się np. w pachwinę albo w zgięcie pod kolanem. Trudno je tam zauważyć, dlatego czasem mija dzień lub dwa, zanim kleszcz zostanie dostrzeżony i usunięty. 

A im szybciej usuniemy kleszcza, tym lepiej. Kleszcze, podobnie jak komary, żywią się krwią, ale potrzebują jej więcej, dlatego pozostają w ciele dłużej - nawet 15 dni! W tym czasie przenoszą do organizmu człowieka bakterie i wirusy. Do niedawna panowała opinia, że dzieje się to w ciągu 24 godzin, najnowsze badania Instytutu Pasteura wykazały, że patogeny wywołujące boreliozę zakażają już po 12 godzinach, a nawet szybciej, jeśli ugryzie nas niedojrzała postać kleszcza – nimfa. Jeszcze szybciej przenoszą się wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, które znajduje się w ślinie kleszcza.

Czytaj również: Pieprzyk czy kleszcz? Zobacz galerię zdjęć kleszczy i naucz się je odróżniać

Rumień po kleszczu u dziecka. Jak wygląda rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza?

Gdzie szukać kleszczy?  

Ale jak szybko usunąć kleszcza, jeśli nie mamy w ogóle pojęcia, że nas ugryzł? Po pierwsze trzeba zapobiegać ugryzieniu kleszcza stosując spraye odstraszające, a po drugie: uważnie szukać kleszczy na skórze, jeśli podejrzewamy, że mogliśmy sie z nimi zetknąć (np. wróciliśmy po spacerze z lasu lub bawiliśmy się z dzieckiem w trawie). 

Warto oglądać odkryte części ciała, ale nie wolno zapominać nam o miejscach mało widocznych i trudno dostępnych dla oka, ale nie dla kleszcza. Co roku specjaliści przypominają, że kleszcze uwielbiają wbijać się w ciepłe i wilgotne od potu miejsca. Najczęściej można je znaleźć: 

 • pod pachami
 • w pachwinach
 • pod kolanami
 • miedzy palcami 
 • w uszach i wokół nich
 • w wewnętrznych częściach ud
 • pod włosami i na głowie
 • w pępku. 

Kleszcze we włosach i w uszach dzieci

W mediach społecznościowych można zaleźć kanały, na których ludzie dzielą się swoimi przykrymi doświadczeniami z kleszczami. Na profilu TikTokowym @ticks227 widać nagrania kleszczy wbitych w uszy czy we włosy dzieci. Jedna z mam pokazała niedawno film z kilkuminutowego zabiegu usuwania kleszcza z włosów jej syna - to cud, że w ogóle zauważyła pajęczaka w takim miejscu. 

Nastolatek z kolejnego filmu nie zauważył kleszcza, który wszedł w małżowinę ucha. Przesiedział w niej 3 dni, zanim matka chłopaka usunęło go z ucha syna. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza