Dziecko w szpitalu. Szpitale przyjazne dzieciom i rodzicom.

2009-03-12 14:57

Każde dziecko choruje. Czasem musi znaleźć się w szpitalu i zwykle pobyt tam bywa dla niego bardzo stresujący. Radzimy, jak się przygotować siebie i dziecko do pobytu w szpitalu. Co należy zabrać ze sobą do szpitala? Jakie prawa mają najmniejsi pacjenci oraz jakich zachowań w stosunku do niemowlaja unikać po wyjściu ze szpitala.

Z dzieckiem w szpitalu
Autor: East News

Spis treści

 1. Pobyt z dzieckiem w szpitalu: za co zapłacisz?
 2. Dziecko w szpitalu: wstępne rozpoznanie
 3. Co zabrać do szpitala dla dziecka?
 4. Do szpitala koniecznie zabierz:
 5. Podczas pobytu dziecka w szpitalu, bądź w jego pobliżu
 6. Wspólpracuj z personelem odziału dziecięcego
 7. Powrot z dzieckiem ze szpitala

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto przejmował się prawami małego pacjenta. Z reguły już na izbie przyjęć dziecko odbierano rodzicom. Od tej chwili pozostawało ono pod opieką pielęgniarek i lekarzy, a najbliżsi mogli je odwiedzać w ściśle określonym czasie. Na szczęście wiele się zmieniło w tej kwestii. Szpitale dla dzieci są bardziej przyjazne, w wielu rodzice mogą przebywać ze swoimi chorymi pociechami przez całą dobę.Opiekun ma swoje łóżko obok łóżeczka malucha lub w przyszpitalnym hotelu. Jeśli dzieje się inaczej, przeważnie wynika to z ograniczonych możliwości lokalowych i sanitarnych szpitala. Na każdym jednak oddziale dziecięcym rodzice mogą odwiedzać swe pociechy nie tylko w czasie ustalonych godzin. Lekarze chętniej wdrażają rodziców w proces leczenia i nie uciekają od ich pytań. Mały pacjent stał się pełnoprawnym pacjentem.

>> Pobyt z dzieckiem w szpitalu: jakie prawa ma rodzic?

Pobyt z dzieckiem w szpitalu: za co zapłacisz?

Jeśli masz możliwość całodobowej opieki – i się na nią zdecydujesz – to pobyt rodzica w szpitalu jest płatny. Korzystasz przecież z łóżka, pościeli, światła, łazienki. Dodatkowo też zapłacisz za posiłki, gdy wybierzesz opcję z wyżywieniem (szpital nie zapewnia ci obiadu, bo to przecież nie ty jesteś pacjentem).

Stawkę opłat za pobyt z dzieckiem w szpitalu ustala dyrekcja każdej placówki, z reguły wynosi to kilkanaście, kilkadziesiąt złotych za nocleg oraz kilka, kilkanaście złotych za wyżywienie. Jak konkretnie wygląda ta sprawa w szpitalu, do którego się wybieracie, warto sprawdzić telefonicznie lub na stronie internetowej szpitala.

Dobrze wiedzieć

Według polskiego prawa, rodzice muszą wyrazić zgodę na badania diagnostyczne i operacje dziecka aż do ukończenia przez nie 16 lat.

Dziecko w szpitalu: wstępne rozpoznanie

Ze względu na odległe terminy badań i operacji, zwykle czeka się na pobyt dziecka w szpitalu, więc warto się do niego jak najlepiej przygotować. Oczywiście, nie dotyczy to sytuacji nagłych, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie, i trzeba jechać już, natychmiast.

Jeśli jednak masz czas na przygotowania, zbierz jak najwięcej informacji o danym oddziale, np. dzwoniąc do dyżurki pielęgniarek lub do biura administracji. Pomocne mogą być też sugestie znajomych mam, które pobyt mają za sobą. Jednak pytaj je raczej o organizację oddziału, rozkład dnia czy ogólnie przyjęte zwyczaje, a nie o osobiste odczucia i kompetencje personelu. W tych kwestiach opinie mogą być bardzo subiektywne.

>> Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

Co zabrać do szpitala dla dziecka?

Oprócz ubrań, kapci, kosmetyków, piżamy dla siebie i dziecka, do torby zapakuj własny kubek, sztućce, papier toaletowy, wodę mineralną, pieluszki, zabawki i dokumenty. Szpital musi zapewnić dziecku w każdym wieku wyżywienie (nie dotyczy to niemowląt karmionych piersią), ale lepiej zabierz mieszankę, do której twoje dziecko jest przyzwyczajone. Oprócz tego butelki, smoczki, szczotkę do czyszczenia. Jeśli je również inne dania i deserki – weź kilka słoiczków, nie za dużo, bo mogą być kłopoty z przechowywaniem (lepiej, by ktoś z rodziny mógł uzupełnić zapasy).

Na miejscu w szpitalu powinno być stanowisko do przygotowania mleka (jeśli nie ma, to pokarm przygotowują pielęgniarki), mikrofalówka, sterylizator, czajnik, lodówka. Nie zapomnij też o swoich małych rozrywkach – zabierz książkę, czasopisma, krzyżówki, podręcznik do nauki języka obcego.

Zrób to koniecznie

Do szpitala koniecznie zabierz:

 • skierowanie
 • dokumentację mającą związek z chorobą (wyniki badań, poprzednie wypisy ze szpitala)
 • książeczkę zdrowia dziecka; powinien być w niej numer PESEL, a jeśli go nie ma, to niezbędny jest dokument nadający ten numer
 • swój dokument tożsamości

Podczas pobytu dziecka w szpitalu, bądź w jego pobliżu

Choć pobyt dziecka w szpitalu nie należy do najmilszych, zrób wszystko, by maluch jak najmniej odczuł zmianę otoczenia i twój niepokój. Postaraj się tak wszystko zorganizować, by pory posiłków czy drzemki zbytnio się nie różniły od domowych. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, najważniejsze są przecież badania, konsultacje, wizyty lekarzy.

>> Czy możemy uchronić dziecko przed powaznymi chorobami takimi jak rak?

Bądź rzecznikiem swego dziecka. Zapamiętaj nazwisko lekarza prowadzącego i codziennie pytaj go o wyniki badań i przebieg leczenia. Nie dawaj się zbyć, nawet gdy doktor nie ma najprzyjemniejszego sposobu bycia i tylko mamrocze pod nosem łacińskie nazwy, których nie rozumiesz. Pytaj o wszystko, co cię niepokoi lub o czym chciałabyś wiedzieć. Ale uwaga! Nie bądź przy tym uciążliwa, nie zamęczaj pytaniami przy każdej okazji. Lekarz opiekuje się nie tylko twoją córeczką czy synkiem, ma też inne obowiązki. Bądź przy swoim dziecku, o ile to możliwe, podczas wszystkich zabiegów; dzięki temu poczuje się bezpieczne i będzie spokojniejsze. Szczególnie, gdy zabiegi są bolesne.

Sprawdzian odbędzie się już podczas przyjęcia na oddział, kiedy to każdemu pacjentowi pobiera się krew i zakłada wenflon. Zdarza się, że przy tych czynnościach personel nie pozwala mamie pozostać z dzieckiem, tłumacząc, że dziecko bardziej będzie płakać albo rodzic zemdleje. Nic bardziej mylnego – to ty szybciej ukoisz łzy smyka, odwrócisz jego uwagę czy dodasz odwagi. Musisz jednak wziąć się w garść, powstrzymać swoje emocje i łzy. Tylko w ten sposób pomożesz dziecku przetrwać trudne chwile.

>> Badania noworodka: pierwsze badania w szpitalu [PORADNIK]

Wspólpracuj z personelem odziału dziecięcego

W interesie lekarzy, twoim i dziecka jest, by malec jak najszybciej wyzdrowiał, doszedł do formy i został wypisany do domu. Dlatego ściśle przestrzegaj zaleceń medycznych i współpracuj z personelem szpitala. Staraj się nie stwarzać sytuacji, w których dzieci mogłyby się wzajemnie zarażać. Lepiej pozwolić dziecku pobawić się z dzidziusiem z sąsiedniego łóżeczka, niż zaprowadzać go na świetlicę pełną maluchów w różnym wieku.

Pamiętaj też, że ty jako matka masz w szpitalu nie tylko prawa, ale również obowiązki. Przestrzegaj więc regulaminu oddziału i zaleceń osób tam pracujących. Zawsze sprzątaj po sobie i swoim dziecku, nie zachowuj się hałaśliwie.

>> Dziecko często choruje: jakie zrobić badania?

Powrot z dzieckiem ze szpitala

Nawet najmniejsze dziecko odczuwa stres, niepokój, lęk. A pobyt w szpitalu niewątpliwie może się przyczynić do ich powstania. Obce otoczenie, zabiegi, białe fartuchy – zapewne będą dziecku kojarzyć się z niemiłymi doznaniami. Zrób więc wszystko, by nie pogłębiać tych negatywnych odczuć.

 • sama panuj nad swoimi emocjami. Nastrój rodziców udziela się dzieciom, dlatego nie wyolbrzymiaj choroby swej pociechy, nie panikuj.
 • nie przypominaj dziecku, że było w szpitalu, nie każ mu (nawet tak dla zabawy) pokazywać, gdzie pielęgniarka pobierała krew czy gdzie lekarka masowała brzuszek.
 • jak najszybciej wróćcie oboje do swego stałego rytmu dnia, do pory spacerów, kąpieli.
 • staraj się nie utrwalać przyzwyczajeń, które dziecko nabyło w szpitalu, np. zasypiania przy zapalonym świetle czy jedzenia w łóżku.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza