Jałowa martwica kości u dzieci czyli martwica tkanki kostnej (nekroza kości)

2012-02-07 16:24

Jałowa martwica kości to choroba, która najczęściej pojawia się u dzieci w okresie szybkiego wzrostu kości długich. Lekarze podejrzewają, że jałowa martwica kości jest związana zaburzeniem krążenia w tkance kostnej. Martwica tkanki kostnej (nekroza kości) może rozwinąć się w każdej kości - znamy aż 40 różnych martwic tkanki kostnej. Martwica kości - objawy i leczenie.

Jałowa martwica kości u dzieci czyli martwica tkanki kostnej (nekroza)
Autor: _photos.com|photos.com Jałowa martwica kości

Spis treści

  1. Jałowa martwica kości u dzieci: objawy
  2. Jałowa martwica kości u dzieci: leczenie
  3. Jałowa martwica kości u dzieci: rokowania

Jałowa martwica kości u dzieci najczęściej dotyka nasady rosnących kości: głowy kości udowej, guzowatości kości piszczelowej, guza piętowego oraz głowy drugiej kości śródstopia. Nekroza może obejmować też inne kości, np. kręgosłupa czy miednicy.

>>Bóle kości dziecka: bóle wzrostowe i przeciążeniowe>>

Jałowa martwica kości u dzieci: objawy

Martwica tkanki kostnej u dzieci powoduje ból, ustępujący po odpoczynku, zmniejsza ruchomość chorego stawu, może być przyczyną utykania, obrzęków i bolesności uciskowej. Ból często promieninuje na inne części ciała np. przy martwicy kości biodrowej ból promieniuje do pachwiny czy też na dół do kolana.Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu z dzieckiem i po wykonaniu badania radiologicznego.

Jałowa martwica kości u dzieci: leczenie

Leczenie nekrozy u dzieci polega na ograniczeniu aktywności ruchowej dziecka, by ochronić obumarłą kość przed niekorzystnymi obciążeniami mechanicznymi, co ma zapobiec zgnieceniu nasad i umożliwić jak najbliższą prawidłowej odbudowę martwej kości. Dziecku podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny towarzyszący nekrozie kości. Ostatnio okazało się, że bifosfoniany, stosowane w leczeniu osteoporozy, spowalniają proces martwiczy kości. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Jałowa martwica kości u dzieci: rokowania

Jałowa martwica kości u dziecka może trwać od roku do czterech lat. Martwice pozastawowe można wyleczyć całkowicie, martwice powodujące zmiany w stawach szanse na to, że choroba nie pozostawi po sobie śladów sa mniejsze. A jeśli do tego nekroza została rozpoznana zbyt późno lub była źle leczona, doprowadza do zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających.

Zobacz film: Łagodzenie bólu u niemowląt

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza