Dziecko dużo pije: jeśli twoje dziecko co chwilę chce pić, sprawdź czy to nie picie nawykowe

2013-07-19 17:03

Twoje dziecko dużo pije? Masz wrażenie, że twoje dziecko co pięć minut domaga się picia? Zdecydowanie dziecko pije za dużo! Zaniepokojona idziesz z nim do lekarza i słyszysz: wszystko w porządku, to tylko picie nawykowe. Co robić dalej: jak odzwyczaić dziecko?

Mamo, piciu!!!
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Dziecko dużo pije: butelka zastępcza
  2. Dziecko dużo pije: wypełnianie nudy
  3. Dziecko dużo pije: zamiast kołysanki
  4. Czy woda smakowa jest dobra dla dziecka?
  5. Dziecko dużo pije: problem światowy
  6. Dziecko dużo pije: jak uniknąć kłopotu?
  7. Dziecko dużo pije: mały na odwyku

Powód tego, że twoje dziecko zbyt dużo pije jest prosty. Wszystko przez to, że ktoś wymyślił plastikowe butelki i kubki niekapki. Możesz je dawać dziecku bez obawy, że zrobi sobie krzywdę. Ty oszczędzasz czas, a dziecko ma co robić. Jednak to rozwiązanie ma również poważne wady. Bo dziecko nabiera złych nawyków równie szybko, jak dorośli.

Dziecko dużo pije: butelka zastępcza

Zgodnie ze swym przeznaczeniem powinna służyć zaspokajaniu podstawowych potrzeb fizjologicznych dziecka: picia i ssania. Jednak w wielu przypadkach, czy to przez nieuwagę czy też z wygodnictwa rodziców staje się dodatkową i ulubioną zabawką i "zastępczą matką". Najprostszą drogą prowadzącą do uzależnienia dziecka od butelki jest podawanie mu jej przy każdej oznace niezadowolenia, bez względu na to czy jest spragnione.

Dziecko dużo pije: wypełnianie nudy

Kapryszące, marudne dziecko obdarowane butelką, szybko się uspokaja: wkłada cała energię w samodzielne picie i ssanie. Jeśli mama mu jej po opróżnieniu nie zabierze - może w dowolnej chwili znowu po nią sięgnąć. I tak ma nową świetną zabawkę.

>> Sprawdź też: Napoje dla dziecka: Co podawać dziecku do picia? >>

Dziecko dużo pije: zamiast kołysanki

Dla rodziców to bardzo wygodne, gdy dziecko zamiast przewracać się z boku na bok i domagać czytania czy nucenia, usypia w trakcie popijania z butelki. Jednak z czasem może powstać zamknięte koło. Im dziecko więcej wypija przed snem, tym więcej w nocy siusia, trudniej mu wyrosnąć z pieluch i zaczyna się w nocy budzić z pragnienia. A najgorsze jest to, że takie usypianie ma fatalny wpływ na zęby, które błyskawicznie atakuje próchnica i to nawet wtedy, gdy dziecko pije czystą wodę.

Czy woda smakowa jest dobra dla dziecka?

Dziecko dużo pije: problem światowy

I to bardzo poważny. W Niemczech na przykład swego czasu zastanawiano się, czy nie zrezygnować w ogóle z produkcji i sprzedaży plastikowych butelek i kubeczków niekapków. Skończyło się na szeroko zakrojonej kampanii społecznej, po której liczba małych nałogowców zdecydowanie spadła. U nas na szczęście aż tak źle nigdy nie było, ale problem niewątpliwie istnieje.

Dziecko dużo pije: jak uniknąć kłopotu?

Jeśli karmisz piersią, jest to stosunkowo proste. Gdy nadchodzi czas wprowadzania nowych smaków pilnuj pór podawania posiłków. Picie podawaj w kubeczku. Jeśli ze względów praktycznych decydujesz się poić dziecko przy pomocy niekapka, to zabieraj go z łapek dziecka zaraz po opróżnieniu - nie stanie się zabawką. Pozostałe potrawy dodatkowe podawaj łyżeczką.Jeśli karmisz butelką, to przede wszystkim wyjmuj ją dziecku z rąk zaraz po tym, jak wyssie z niej ostatni łyk mleka czy napoju.

>> Czytaj także: Kubek do karmienia: jaki wybrać dla dziecka? [GALERIA] >>

Dziecko dużo pije: mały na odwyku

Odzwyczajanie dziecka od picia nawykowego nie jest proste, bo jego uzależnienie od butelki jest bardzo silne - stres, który się pojawia można porównać do tego, który przeżywa dorosły przy rzucaniu palenia. Najlepiej zacznij od wychowawczej pogadanki i konsekwentnie ją powtarzaj. Przecież ani mama, ani tata, ani babcia, dziadek i starszy brat nie piją z butelki - mają kubeczki i szklanki. By wzmocnić efekt słów - kup przepiękny "otwarty" kubeczek z ulubionym bajkowym bohaterem. Ważne, by był lekki i wygodny. Jeśli jesteś mamą nałogowca "wieczornego", to dochodzi jeszcze problem z zaśnięciem bez butelki. Podawaj dziecku picie w kubeczku. Gdy kołysanki i bajki nie ukoją jego żalu, rozwiązaniem (ale tylko czasowym) może być tradycyjny smoczek - pamiętaj jednak, że potem będziesz musiała i od niego odzwyczaić dziecko.A na spragnionego malca budzącego się w środku nocy najlepszym sposobem jest czysta woda zamiast soczku czy herbatki - po przejściu na nie większość dzieci szybko rezygnuje z nocnych pobudek.Pomysłów ułatwiających wybrnięcie z tego problemu każdy rodzic będzie miał sto - wszystko zależy od znajomości charakteru dziecka. A i tak najważniejsza jak zwykle jest konsekwencja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza