Na te rośliny uważaj podczas spacerów z dzieckiem. Mogą być śmiertelnie niebezpieczne

2024-04-15 14:47

Rosną w lesie, na łące, w parkach, ogrodach, wokół zbiorników wodnych. Zachwycają swoją urodą lub wręcz przeciwnie wyglądają bardzo niepozornie. W Polsce toksycznych roślin jest naprawdę sporo, ale świadomość o tym jest już raczej znikoma. Na jakie okazy należy uważać podczas spacerów z maluchem? Przygotowaliśmy ich listę.

Na te rośliny uważaj podczas spacerów z dzieckiem. Mogą być śmiertelnie niebezpieczne
Autor: Getty images Na te rośliny uważaj podczas spacerów z dzieckiem. Mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Kwiecień w tym roku zaskoczył piękną i ciepłą pogodą, co przyniosło nagły wybuch zieleni wkoło. Podczas gdy soczysta, świeża roślinność wzbudza nasz zachwyt, część okazów może nieść zagrożenie. Sprawdź, które rośliny lepiej podziwiać z daleka - zamiast brać w swoje ręce.

Uważajcie! Barszcz Sosnowskiego można łatwo pomylić z inną rośliną

Barszcz Sosnowskiego

O barszczu Sosnowskiego słyszał niemal każdy rodzic, ale niewielu potrafi rozpoznać go w plenerze. Ta toksyczna roślina obecnie rozprzestrzeniła się na całą Polskę i spotkać ją można niemal wszędzie: parkach, poboczach, rowach, lasach, a nawet przydomowych ogródkach. Roślina ta ma charakterystyczne białe baldaszkowate kwiatostany i duże liście. Z uwagi na to, że polskie warunki klimatyczne są bardzo korzystne dla niej, osiąga u nas imponujące wysokości od 1,5 metra nawet do 3,5.

Niestety nawet niewielki kontakt z tą rośliną kończy się dotkliwymi poparzeniami. Na łodygach i liściach barszcz Sosnowskiego ma włoski, które produkują toksyczną substancję. Gdy wniknie ona w skórę człowieka, pod wpływem działania promieni UVA i UVB powoduje oparzenia II i III stopnia. Oprócz tego po kontakcie z tą rośliną może dojść do podrażnienia dróg oddechowych, wymiotów, nudności, bólu głowy czy zapalenia spojówek.

Szalej jadowity

To roślina jeszcze łatwiej dostępna niż barszcz Sosnowskiego. Każdy, kto choć raz był na łące lub szedł poboczem drogi, miał z nią styczność. Liście tej rośliny można pomylić z natką pietruszki lub marchewki. Kwiaty zaś podobnie jak barszcz Sosnowskiego są białe i tworzą baldaszkowate formy. Do zatrucia toksycznymi substancjami może dojść nie tylko po zjedzeniu rośliny, ale także przez kontakt ze skórą. Spożycie tej rośliny powoduje m.in. ślinotok, odrętwienie, wymioty, mdłości i kłopoty z oddychaniem, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Cis pospolity

Nie tylko czerwone owoce cisu są trujące. Cała roślina jest toksyczna, a więc igły i gałęzie też stanowią potencjalne zagrożenie. Choć niewątpliwie w przypadku dzieci to owoce są zwykle na pierwszej linii niebezpieczeństwa. Spożycie jakiejkolwiek trującej części tej rośliny przyniesie skutek w postaci bólu brzucha, biegunki, wymiotów, a nawet może doprowadzić do zgonu.

Konwalia majowa

Ta piękna i bardzo lubiana u nas w kraju roślina jest silnie trująca. Toksyczne właściwości wykazują wszystkie jej części – liście, łodyga, kwiaty, a po okresie kwitnienia czerwone owoce. Po zjedzeniu konwalii może dojść do zaburzeń rytmu serca.

Pokrzyk wilcza jagoda

Choć niemal każdy słyszał o tej toksycznej roślinie, nie każdy potrafi ją rozpoznać. Nic też dziwnego, że w sezonie letnim jest mylona np. z czarną jagodą. W przypadku dzieci wystarczy zjeść cztery owoce, by doszło do zagrożenia życia. Jak rozpoznać owoce wilczej jagody? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że owoce są pokryte świecącą, czarną skórką, zaś wokół otoczone są 5 listkami, które układają się w charakterystyczny kształt gwiazdy pięcioramiennej.

To jednak nie koniec listy. Swoją wiedzę na temat toksycznych roślin, które występują na terenie Polski, warto uzupełnić także o: bieluń dziędzierzaw, bluszcz pospolity, jaskier jadowity, lulek czarny, rącznik pospolity, szczwół plamisty, tojad mocny czy złotokap pospolity.