Olej kokosowy dla dzieci - zastosowanie oleju do pielęgnacji dziecka

2016-02-12 13:44

Olej kokosowy ma rozmaite zastosowanie. To produkt, który sprawdzi się nie tylko w kuchni i zabiegach kosmetycznych. Olej kokosowy ma również dobroczynne działanie dla dzieci. Z powodzeniem zastosujesz go do pielęgnacji malucha. Pomoże przy takich problemach jak np. ciemieniucha czy wszy.

olej kokosowy dla dzieci
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Olej kokosowy dla dzieci znajduje szerokie zastosowanie.

Spis treści

  1. Olej kokosowy dla dzieci: pielęgnacja skóry
  2. Olej kokosowy dla dzieci: ciemieniucha
  3. Olej kokosowy dla dzieci: pasta do zębów
  4. Olej kokosowy dla dzieci: wszy
  5. Olej kokosowy dla dzieci: masaż
  6. Olej kokosowy dla dzieci: ochrona przed słońcem

Choć ogromna popularność oleju kokosowego trwa dopiero od kilku lat, ludzkość korzysta z jego dobrodziejstw już od stuleci. Znano go w Indiach, gdzie służył jako lek przeciwzapalny. Co ciekawe, oleju kokosowego używano również w Polsce - zwłaszcza w kuchni - do prażenia orzeszków, produkcji lodów. Dzisiaj olej kokosowy ma szerokie zastosowanie: jako domowy sposób na dolegliwości zdrowotne, zwłaszcza problemy ze skórą, jako pomoc w kuchni czy podczas pielęgnacji włosów i przy produkcji... domowego antyperspirantu i pasty do zębów. To jednak nie wszystko: olej kokosowy dla dzieci również można umiejętnie wykorzystać. Warto go stosować u najmłodszych już od pierwszych dni życia - dzięki niemu wspomagane jest wchłanianie rozpuszczalnej w tłuszczu witaminy B i rozpuszczalnych w wodzie witamin A, D, E i K.

Przeczytajcie, w jakich zastosowaniach olej kokosowy dla dzieci sprawdzi się najlepiej!

Olej kokosowy dla dzieci: pielęgnacja skóry

Olej kokosowy jest produktem w całości naturalnym, zupełnie pozbawionym tzw. chemii, nie zaszkodzi więc delikatnej skórze dziecka. Jest także hipoalergiczny, więc nie zaszkodzi nawet skórze skłonnej do podrażnień. Dlatego też świetnie sprawdzi się jako pomoc w walce z pieluszkowym zapaleniem skóry. Olej kokosowy dla dzieci nawilża skórę i tworzy na niej rodzaj bariery ochronnej, likwidując zaczerwienienia. Sprawi również, że zapalenie nie będzie się dalej rozprzestrzeniać.

Dzięki swoim kojącym właściwościom, olejek kokosowy dla dzieci może być również stosowany jako remedium na trądzik u najmłodszych i pomoc w przyspieszeniu gojenia ran. Można go też wykorzystać w zastępstwie oliwki czy płynu do kąpieli.

Co więcej, olej kokosowy dla dzieci ma właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego poradzi sobie z grzybicą stóp i paznokci, stanami zapalnymi skóry.

Olej kokosowy dla dzieci: ciemieniucha

Olej kokosowy dla dzieci jest też dobrym sposobem na ciemieniuchę. Należy delikatnie wsmarowywać go w główkę dziecka i masować, używając np. delikatnej szczoteczki. Czynność należy wykonywać regularnie, do momentu, kiedy ciemieniucha zniknie. Najczęściej trzeba poświęcić na to od kilku do kilkunastu dni.

Jak pielęgnowac skórę dziecka zimą?

Olej kokosowy dla dzieci: pasta do zębów

W pastach do zębów dostępnych w aptekach, także tych dla dzieci, znajduje się wiele związków chemicznych: fluor, siarczany. Natomiast dzięki olejowi kokosowemu dla dzieci możemy domowym sposobem uzyskać ich całkowicie naturalny odpowiednik. Według danych zebranych przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości, aż 96 procent 18-latków ma próchnicę, w przypadku dzieci 2-letnich wskaźnik ten wynosi 51 procent. Bez wątpienia więc dbanie o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat, a nawet miesięcy, ma wpływ na stan zebów przyszłego dorosłego. W naturalnej paście do zębów, oprócz oleju kokosowego dla dzieci (ćwierć szklanki), powinny się znaleźć: ksylitol (5 łyżek), olejek miętowy (1-2 łyżeczki) i soda oczyszczona (pół szklanki). Wszystko mieszamy razem i gotowe! Olej kokosowy w paście do zębów zapewni ochronę przed próchnicą i poprawi zdrowie w jamie ustnej. Taka domowa pasta może być również stosowana przez innych - dorosłych - członków rodziny.

Olej kokosowy dla dzieci: wszy

Badania naukowców dowodzą, że olej kokosowy dla dzieci, połączony z olejkiem anyżowym, pozwala pozbyć się wszy głowowych. Najlepiej postarać się o olej w formie sprayu, wtedy działa skuteczniej niż stosowana w wielu preparatach do walki z wszami permetyna w stężeniu 0,43 procent.

Przegrzanie niemowlaka - objawy, skutki, jak go uniknąć?

Olej kokosowy dla dzieci: masaż

Olej kokosowy możesz również wykorzystać podczas masażu dziecka. Jeśli dodasz do niego kilka kropli olejku eterycznego, efekt będzie jeszcze lepszy - dziecko stanie się spokojniejsze, bardziej zrelaksowane, łatwiej zaśnie. Do codziennego masażu dziecka używaj około 1 łyżki oleju kokosowego.

Olej kokosowy dla dzieci: ochrona przed słońcem

Słońce, choć tak lubiane przez dorosłych i większe dzieci, nie zawsze działa na nich dobrze. Dlatego tez zaleca się, by najmłodsze dzieci - do 6. miesiąca życia - w ogóle na nim nie przebywały. Starsze pociechy warto przed wyprawą na plażę posmarować olejkiem kokosowym, którego kolejną właściwością jest ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB.

Nasi Partnerzy polecają