Przy jakich chorobach u dzieci nie stosować ibuprofenu?

2021-06-28 8:19

Ibuprofen to dostępny bez recepty lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wciąż wielu osobom wydaje się, że jeżeli jakiś lek jest dostępny bez recepty, to wtedy jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne – tak jednak zdecydowanie nie jest. W jakich więc sytuacjach nie powinno się podawać dzieciom ibuprofenu?

Kiedy nie wolno podawać dziecku ibuprofenu?
Autor: Getty images Kiedy nie wolno podawać dziecku ibuprofenu?

Spis treści

  1. Ibuprofen a choroba wrzodowa
  2. Ibuprofen a astma aspirynowa
  3. Ibuprofen a niewydolność nerek
  4. Ibuprofen a choroby serca
  5. Ibuprofen a zaburzenia krzepnięcia
  6. Ibuprofen a ospa wietrzna
  7. Ibuprofen a stosowanie innych leków

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu z powodzeniem stosuje się go w przypadku m.in. infekcji dolnych dróg oddechowych, zapalenia zatok czy anginy. Środek stosowany może być już od 6. miesiąca życia i z tego powodu część rodziców jest przekonana, że preparat jest w pełni bezpieczny i owszem – tak jest wtedy, gdy ibuprofen podawany jest w odpowiednich sytuacjach.

Wyróżnia się jednak pewne stany, w których leku zdecydowanie nie powinno się stosować u najmłodszych, ponieważ grozić to może bardzo poważnymi następstwami.

Ibuprofen a choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa żołądka czy dwunastnicy są spotykane co prawda u dzieci rzadko, ogólnie jednak u pociech zmagających się z takimi problemami ibuprofenu najlepiej unikać. Preparat wpływa bowiem na wydzielanie ochronnego śluzu w obrębie żołądka, czyniąc organ ten bardziej podatny na działanie kwasu solnego.

Z tego właśnie powodu w przypadku choroby wrzodowej ze stosowania ibuprofenu należy zrezygnować lub podawać dzieciom ten lek w najmniejszych możliwych dawkach.

Sonda
Przyjmuje się, że układ odpornościowy osiąga pełną dojrzałość w wieku:

Ibuprofen a astma aspirynowa

Astma aspirynowa to specyficzna postać astmy, która związana jest z występowaniem napadów duszności po zażyciu przez pacjenta pewnych leków. Biorąc pod uwagę nazwę schorzenia wydawać by się mogło, że obarczeni nim pacjenci nie mogą przyjmować wyłącznie aspiryny, w praktyce jednak objawy astmy aspirynowej pojawiać się mogą po przyjęciu również i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których należy m.in. ibuprofen.

U chorych na astmę aspirynową przyjęcie leków nasilających objawy choroby może doprowadzić do zgonu, dlatego też bezwzględnie przeciwwskazane są w ich przypadku właśnie niesteroidowe leki przeciwzapalne – w razie potrzeby dzieciom podawać można np. paracetamol.

Ibuprofen a niewydolność nerek

Zaburzenia czynności nerek stanowią kolejny problem, w którego przypadku ibuprofenu należy dzieciom nie podawać lub trzeba stosować go z zachowaniem bardzo dużej ostrożności. U dzieci obarczonych takimi zaburzeniami dochodzić może do zaostrzenia choroby ze względu na to, że ibuprofen cechuje się działaniem nefrotoksycznym.

Ibuprofen a choroby serca

Schorzenia kardiologiczne, takie jak niewydolność serca, u najmłodszych pacjentów są pewną rzadkością, jeżeli jednak mały pacjent ma rozpoznaną niewydolność serca, to w takim przypadku stosowanie ibuprofenu niekoniecznie jest zalecane. Lek ma bowiem tendencję do sprzyjania zatrzymywaniu wody oraz soli w organizmie, przez co zarówno stosowane w leczeniu niewydolności serca leki mogą działać słabiej, jak i serce może być poddawane zwiększonemu wysiłkowi.

Ibuprofen a zaburzenia krzepnięcia

Ibuprofen, podobnie jak chociażby aspiryna, cechuje się działaniem antyagregacyjnym, co oznacza, że zmniejsza on zdolność płytek krwi do agregacji. Działanie to jest słabsze niż w przypadku wspomnianej wyżej aspiryny i u zdrowych osób nie prowadzi do groźnych następstw, inaczej dzieje się już jednak u dzieci, które mają jakiegoś rodzaju zaburzenia krzepnięcia.

Takowe mogą wynikać chociażby z hemofilii i w przypadku tej choroby ibuprofen – jeżeli w ogóle – należy stosować ze zwiększoną ostrożnością, ponieważ jego podawanie może nasilać ryzyko krwawień.

Ibuprofen a ospa wietrzna

Ospa wietrzna kojarzona jest przede wszystkim z charakterystycznymi wykwitami skórnymi, oprócz tego w przebiegu choroby występować może również m.in. i wysoka gorączka, z powodu której rodzice postanawiają podać dziecku jakieś leki przeciwgorączkowe. Ibuprofen jest w tym przypadku zdecydowanie niezalecany – lek może bowiem obniżyć gorączkę, ale i doprowadzić do pewnych poważnych następstw.

Preparat osłabia czynność granulocytów obojętnochłonnych, czyli jednej z populacji białych krwinek – skutkiem jest to, że w mniejszym stopniu docierają one do różnych ognisk zakaźnych.

Finalnie stosowanie ibuprofenu u dzieci z ospą wietrzną może sprzyjać nadkażaniu się zmian skórnych, pojawianiu się ropni na skórze czy nawet zwiększać ryzyko sepsy.

Ibuprofen a stosowanie innych leków

Przed podaniem dziecku ibuprofenu należy zwrócić uwagę na to, czy dziecko przyjmuje na stałe jakieś inne leki – w przypadku pewnych z nich stosowanie ich wraz z ibuprofenem niesie za sobą pewne zagrożenie. Ryzyko istnieje chociażby w przypadku dzieci, które zażywają glikokortykosteroidy – u nich bowiem podanie omawianego leku przeciwbólowego zwiększać może ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego czy pojawienia się zmian owrzodzeniowych.

Ibuprofen nie powinien być również podawany dzieciom zażywającym leki przeciwkrzepliwe – może on bowiem nasilać ich działanie i zwiększać ryzyko krwawień.

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza