Przy jakich chorobach u dzieci nie stosować ibuprofenu?

2021-06-28 8:19

Ibuprofen to dostępny bez recepty lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wciąż wielu osobom wydaje się, że jeżeli jakiś lek jest dostępny bez recepty, to wtedy jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne – tak jednak zdecydowanie nie jest. W jakich więc sytuacjach nie powinno się podawać dzieciom ibuprofenu?

Kiedy nie wolno podawać dziecku ibuprofenu?
Autor: Getty images Kiedy nie wolno podawać dziecku ibuprofenu?

Spis treści

  1. Ibuprofen a choroba wrzodowa
  2. Ibuprofen a astma aspirynowa
  3. Ibuprofen a niewydolność nerek
  4. Ibuprofen a choroby serca
  5. Ibuprofen a zaburzenia krzepnięcia
  6. Ibuprofen a ospa wietrzna
  7. Ibuprofen a stosowanie innych leków

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu z powodzeniem stosuje się go w przypadku m.in. infekcji dolnych dróg oddechowych, zapalenia zatok czy anginy. Środek stosowany może być już od 6. miesiąca życia i z tego powodu część rodziców jest przekonana, że preparat jest w pełni bezpieczny i owszem – tak jest wtedy, gdy ibuprofen podawany jest w odpowiednich sytuacjach.

Wyróżnia się jednak pewne stany, w których leku zdecydowanie nie powinno się stosować u najmłodszych, ponieważ grozić to może bardzo poważnymi następstwami.

Ibuprofen a choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa żołądka czy dwunastnicy są spotykane co prawda u dzieci rzadko, ogólnie jednak u pociech zmagających się z takimi problemami ibuprofenu najlepiej unikać. Preparat wpływa bowiem na wydzielanie ochronnego śluzu w obrębie żołądka, czyniąc organ ten bardziej podatny na działanie kwasu solnego.

Z tego właśnie powodu w przypadku choroby wrzodowej ze stosowania ibuprofenu należy zrezygnować lub podawać dzieciom ten lek w najmniejszych możliwych dawkach.

Sonda
Przyjmuje się, że układ odpornościowy osiąga pełną dojrzałość w wieku:

Ibuprofen a astma aspirynowa

Astma aspirynowa to specyficzna postać astmy, która związana jest z występowaniem napadów duszności po zażyciu przez pacjenta pewnych leków. Biorąc pod uwagę nazwę schorzenia wydawać by się mogło, że obarczeni nim pacjenci nie mogą przyjmować wyłącznie aspiryny, w praktyce jednak objawy astmy aspirynowej pojawiać się mogą po przyjęciu również i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których należy m.in. ibuprofen.

U chorych na astmę aspirynową przyjęcie leków nasilających objawy choroby może doprowadzić do zgonu, dlatego też bezwzględnie przeciwwskazane są w ich przypadku właśnie niesteroidowe leki przeciwzapalne – w razie potrzeby dzieciom podawać można np. paracetamol.

Ibuprofen a niewydolność nerek

Zaburzenia czynności nerek stanowią kolejny problem, w którego przypadku ibuprofenu należy dzieciom nie podawać lub trzeba stosować go z zachowaniem bardzo dużej ostrożności. U dzieci obarczonych takimi zaburzeniami dochodzić może do zaostrzenia choroby ze względu na to, że ibuprofen cechuje się działaniem nefrotoksycznym.

Ibuprofen a choroby serca

Schorzenia kardiologiczne, takie jak niewydolność serca, u najmłodszych pacjentów są pewną rzadkością, jeżeli jednak mały pacjent ma rozpoznaną niewydolność serca, to w takim przypadku stosowanie ibuprofenu niekoniecznie jest zalecane. Lek ma bowiem tendencję do sprzyjania zatrzymywaniu wody oraz soli w organizmie, przez co zarówno stosowane w leczeniu niewydolności serca leki mogą działać słabiej, jak i serce może być poddawane zwiększonemu wysiłkowi.

Ibuprofen a zaburzenia krzepnięcia

Ibuprofen, podobnie jak chociażby aspiryna, cechuje się działaniem antyagregacyjnym, co oznacza, że zmniejsza on zdolność płytek krwi do agregacji. Działanie to jest słabsze niż w przypadku wspomnianej wyżej aspiryny i u zdrowych osób nie prowadzi do groźnych następstw, inaczej dzieje się już jednak u dzieci, które mają jakiegoś rodzaju zaburzenia krzepnięcia.

Takowe mogą wynikać chociażby z hemofilii i w przypadku tej choroby ibuprofen – jeżeli w ogóle – należy stosować ze zwiększoną ostrożnością, ponieważ jego podawanie może nasilać ryzyko krwawień.

Ibuprofen a ospa wietrzna

Ospa wietrzna kojarzona jest przede wszystkim z charakterystycznymi wykwitami skórnymi, oprócz tego w przebiegu choroby występować może również m.in. i wysoka gorączka, z powodu której rodzice postanawiają podać dziecku jakieś leki przeciwgorączkowe. Ibuprofen jest w tym przypadku zdecydowanie niezalecany – lek może bowiem obniżyć gorączkę, ale i doprowadzić do pewnych poważnych następstw.

Preparat osłabia czynność granulocytów obojętnochłonnych, czyli jednej z populacji białych krwinek – skutkiem jest to, że w mniejszym stopniu docierają one do różnych ognisk zakaźnych.

Finalnie stosowanie ibuprofenu u dzieci z ospą wietrzną może sprzyjać nadkażaniu się zmian skórnych, pojawianiu się ropni na skórze czy nawet zwiększać ryzyko sepsy.

Ibuprofen a stosowanie innych leków

Przed podaniem dziecku ibuprofenu należy zwrócić uwagę na to, czy dziecko przyjmuje na stałe jakieś inne leki – w przypadku pewnych z nich stosowanie ich wraz z ibuprofenem niesie za sobą pewne zagrożenie. Ryzyko istnieje chociażby w przypadku dzieci, które zażywają glikokortykosteroidy – u nich bowiem podanie omawianego leku przeciwbólowego zwiększać może ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego czy pojawienia się zmian owrzodzeniowych.

Ibuprofen nie powinien być również podawany dzieciom zażywającym leki przeciwkrzepliwe – może on bowiem nasilać ich działanie i zwiększać ryzyko krwawień.

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach